کد خبر: 759918 A

خانه فرهنگ صدوقی برگزار می کند

خانه فرهنگ صدوقی یزد در فعالیت های چند منظوره ای که دارد به دنبال سلسله نشست های شب یزد، نشست های ماهیانه نقد فیلم را برگزار می کند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، در نخستین نشست از سلسله نشست های نقد فیلم خانه فرهنگ صدوقی، فیلم مادرکُشی که مستندی درباره حکمرانی و بحران آب ایران است به طور رایگان اکران و سپس نقد خواهد شد.

همچنین این که برنده جوایز متعدد در حوزه سینمای مستند است با حضور پدرام اکبری(مستندساز) و کمیل سوهانی( کارگردان اثر) به مدت 120 دقیقه برگزار خواهد شد.

مادر کشی مستندی است با پژوهش، کارگردانی و نویسندگی «کمیل سوهانی» و تهیه کنندگی «محمد شکیبانیا» که در سال ۱۳۹۴ به سفارش مرکز بررسیهای نهاد ریاست جمهوری» ساخته شد. این مستند نخستین بار در ۲۴ آذرماه ۱۳۹۵ در جریان نهمین دوره جشنواره بین المللی سینما حقیقت، در سینما فلسطین تهران با حضور برخی از اعضای هیأت دولت و شمار زیادی تماشاگر به نمایش در آمد. در این دوره از جشنواره مزبور، این فیلم نامزد بهترین نویسندگی و بهترین پژوهش شد و در مراسم اختتامیه موفق به کسب جایزه بهترین پژوهش از هیأت داوران گردید. همچنین در پنجمین جشنواره فیلم سبز تهران، کمیل سوهانی جایزه بهترین کارگردانی مستند بلند را برای این فیلم دریافت کرد و مستند مادر کشی هم جایزه بهترین فیلم بخش بین الملل این جشنواره را به خود اختصاص داد.

مستند «مادرکشی» نگاهی آسیب شناسانه به وضعیت مهم و حکمرانی آب در ایران دارد. این مستند ضمن بازنمایی مظاهر و نتایج بحران آب، علل مختلف بوجود آمدن این بحران در ایران را از دیدگاه کشاورزان، صنعتگران و سایر مشاغل مرتبط به تصویر می کشد و علتهای ایجاد بی آبی و پیامدهای آن را نیز بررسی می کند. سدسازی های بی رویه، دخالت در اکوسیستم طبیعی بوم ایران زمین، حفر بی رویه چاههای عمیق، انتقال آب بین حوزه های آبریز، از بین رفتن منابع آب زیرزمینی، بهره وری پایین و برنامه ریزی غلط در کشاورزی، جایگزینی مدیریت متمرکز دولتی به جای مدیریت مردمی و بومی، از مواردیست که در این مستند در تحلیل دلایل بحران آب به آن پرداخته شده است.

به گزارش ایلنا، ایجاد مرکز اسناد و آثار آیت ا... شهید صدوقی، ایجاد مرکز اسناد و روایت انقلاب اسلامی و  دفاع مقدس، فعالیت در حوزه گفتمان انقلاب و ارزش های اسلامی و همچنین  توجه به  نیازهای فرهنگی جامعه  از اولویت های راه اندازی این  خانه فرهنگ به شمار می رود.

خانه فرهنگ صدوقی با مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است و با رویکرد انجام فعالیت های  فرهنگی و هنری از سال 1396 با تولیت دفتر شهید محراب حضرت آیت ا... محمد صدوقی در یزد فعالیت خود را آغاز کرده است.

یزد اکران فیلم خانه فرهنگ صدوقی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر