کد خبر: 759566 A

سفیر کره جنوبی:

سفیر کره جنوبی در دیدار با شهردار مشهد گفت: آماده همکاری با شهر مشهد در حوزه شهر هوشمند هستیم.

به گزارش خبرنگار ایلنا از مشهد، یوجانگ هیان در دیدار با محمد رضا کلائی شهردار مشهد با اشاره به این نکته که سالانه 26 میلیون کره ای به خارج از کره سفر می کنند افزود: این نشان دهنده این است که کره ای ها سفر را دوست دارند و در این میان بیشترین سفرشان به کشورهای جنوب آسیا است.

وی اضافه کرد: متاسفانه من مسلمان نیستم اما با دیداری که از حرم امام رضا (ع) داشتم بسیار مجذوب آن شدم و برایم جالب بود که همین مورد می تواند جذابیت زیادی برای گردشگران کره ای داشته باشد.

وی با بیان اینکه ایران شهرها و مکانهای باستانی و دیدنی همچون مشهد، اصفهان وشیراز دارد اما متاسفانه میان کره جنوبی و ایران پرواز مستقیم وجود ندارد که امیدواریم با برطرف شدم مشکلات این پرواز برقرار شود که با این اتفاق تعداد زیادی از گردشگران کره ای به ایارن از جمله مشهد سفر خواهند کرد.

یوجانگ هیان ادامه داد: در خضوض همکاری های دوجانبه در خصوص شهر هوشمند نیز شهرهای سئول و پوسان جزو بهترین شهرهای هوشمند هستند و چندی پیش نیز نسل 5Gدر کره جنوبی بکار گرفته شد لذا آماده همکاری با مشهد در زمینه شهر هوشمند هستیم.

سفیر کره جنوبی افزود: هرچند که برخی از مشکلات مانند تحریم وجود دارد اما مدیران جوان و توانمندی مانند شما می توانند این مشکلات را حل کنند.

وی گفت: در شهر پوسان خانه فرهنگی ایجاد کرده ایم که کشورهای آسیای جنوبی در آن حضور دارند که از ایران نیز از جمله مشهد در آن حضور پیدا کنند.

سفیر کره جنوبی ادامه داد: موضوع خواهر خواندگی شهر مشهد با شهر پوسان را که از سوی شما پیشنهاد شد پیگیری خواهم کرد . 

همچنین محمدرضا کلائی در این دیدار گفت : موضوعات ورزشی به ویژه فوتبال و برخی از موضوعات فرهنگی در سال های اخیر ارتباط میان ایرانی ها و کره ای ها را بیشتر کرده است.

شهردار مشهد با بیان اینکه مدیریت شهری منتخب و نماینده مردم است، اظهار کرد: مردم مشهد علاقه مند هستند در یک دیپلماسی عمومی با کشورهای زیادی ارتباط داشته باشند که یکی از این کشورها کره جنوبی است. 

وی تصریح کرد: سال گذشته بیش از 4 میلیون و 800 هزار گردشگر خارجی و بیش از 20 میلیون زائر به مشهد سفر کرده اند به همین دلیل مشهد یک شهر چند فرهنگی است و به همین لحاظ بیشترین تعداد گردشگر خارجی در میان شهرهای ایران به مشهد سفر می کنند.

کلائی ادامه داد: به دلیل تعداد زیاد زائر و گردشگر که به مشهد سفر می کنند و همچنین اقتصاد قوی مشهد به نوعی درگاهی با دنیای بیرون است. 

شهردار مشهد با اشاره به اینکه مشهد در حوزه هوشمندسازی یکی از پیشرفته ترین شهرهای ایران است، اظهار کرد: در این میان شهرهای سئول و به ویژه پوسان که از پیشرفت خوبی در بحث هوشمندسازی برخوردارند نیز می توانند همکاریهای دوجانبه ای به ویژه در بحث شهر هوشمند داشته باشند.

وی گفت: بر همین اساس از ارتباط میان شهرهای سئول و پوسان با شهر مشهد استقبال می کنیم و معتقدم مشترکات ما آنقدر زیاد هست که آقای سفیر به ایجاد کنسولگری کره جنوبی در شهر مشهد فکر کنند.

وی افزود: معتقدم در گام اول و در راستای مباحث شهر هوشمند و در حوزه مدیریت شهری متخصصان کره ای می توانند تجربیات خود را در اختیار کارشناسان ما بگذارند.

کلائی با بیان اینکه یکی از شهرهایی که به لحاظ جمعیت با شهر مشهد شباهت دارد، شهر پوسان کره جنوبی است، اضافه کرد: پوسان با 3.5 میلیون جمعیت دومین شهر کره جنوبی است و مشهد نیز با 3.5 میلیون جمعیت دومین شهر ایران است و در کنار آن حوزه هایی که مشهد در آن تمایل به پیشرفت دارد پوسان برنامه هایش را در همین مسیر پیشبرده است لذا پوسان و مشهد می توانند با هم خواهرخوانده شوند.

شهردار مشهد ادامه داد: در حوزه دیپلماسی شهری نیز مشهد فعالترین شهر ایران بوده و 8 سال است که عضو سازمان جهانی مترو پلیس هستیم لذا پیشنهاد می دهیم آقای سفیر موضوع خواهر خواندگی مشهد و پوسان را پیگیری کنند.

وی گفت: مشهد شهرِ ترین ها است به طور مثال در اقتصاد و جذب گردشگر خارجی مشهد جزو ترین های ایران است و پوسان نیز همینگونه است. 

وی افزود: ایجاد پرواز مستقیم میان ایران و کره جنوبی در حضور گردشگران تاثیر زیادی دارد اما آن چیز که تعیین کننده است علاقه مردم دو کشور به سفر به کره جنوبی و ایران است.

باستانی کره جنوبی مسلمان مشهد شهردار مشهد
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر