کد خبر: 759564 A

علایی خبر داد:

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی گفت: در یکی از دانشگاه‌های واقع در بستر رودخانه 'رشته مهندسی رودخانه' تدریس می‌شود.

به گزارش خبرنگار ایلنا از مشهد، محمد علایی در کارگاه آموزشی رودخانه ها، حقوق مدنی و قوانین کیفری در مشهد گفت:  گرچه وزارت نیرو به دلایل مختلف نتوانسته بطور قاطع حریم و بستر رودخانه ها را مشخص کند اما در پی سیلهای اخیر بیش از هر زمانی اهمیت و اولویت اقدام فوری و بهنگام برای تعیین حریم و بازگشایی تصرفات در حیطه بستر رودخانه ها در همه جای کشور مورد توجه قرار گرفته است. 

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی گفت: روان شدن سیلاب پس از بارندگی امری طبیعی و به خودی خود نعمت می باشد اما قدامات غیرکارشناسی و رفتارهای نادرست است که این پدیده طبیعی و همیشگی را تبدیل به بلا و مصیبت می کند. 

وی افزود: وقتی در بارشهای اخیر در شهری مانند بردسکن در جنوب غرب خراسان رضوی طی مدت شش ساعت 120 میلیمتر باران می بارد رخداد سیلاب دور از انتظار نیست و باید هشدارها و تدابیر را جدی گرفت. 

دادیار معاونت حوزه معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادسرای عمومی و انقلاب مشهد نیز در 'کارگاه آموزشی رودخانه ها، حقوق مدنی و قوانین کیفری' گفت: بر اساس 'قانون توزیع عادلانه آب' تشخیص و تعیین حریم رودخانه ها توسط وزارت نیرو انجام می شود و در استان‌های مختلف نیز شرکت‌های آب منطقه ای به نمایندگی وزارت نیرو اقدام در این حیطه را بر عهده دارند. 

فرهاد بهشتی افزود: قانونگذار نسبت به رسیدگی سریع به پرونده های مربوط به تصرف حریم و بستر رودخانه ها و همچنین تجاوز به تاسیسات آب و برق تاکید ویژه دارد لذا دادسراها بطور خارج از نوبت مکلف به رسیدگی اینگونه پرونده هستند. 

وی همچنین گفت: اقدام بازگشایی و رفع تصرف از بستر کشف رود و سد کارده با همکاری دادگستری و شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی از تجربه های موفق در این زمینه به شمار می رود. 

آموزش عالی خراسان رضوی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر