کد خبر: 756242 A

در گفت‌وگو با ایلنا مطرح شد:

شهردار تایباد گفت: بیش از 80 درصد فاضلاب‌های خانگی در این شهر به جوی‌ها و خیابان‌ها سرازیر می‌شود که مشکلات فراوانی را دربردارد.

ایوب سیدالحسینی در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا در تایباد، اظهار داشت: سرازیر شدن این آب‌ها مشکلاتی از قبیل ایجاد آلودگی محیطی، بوی نامتبوع، رشد و تکثیر حیوانات و حشرات موذی مانند موش، انواع سوسک و پشه شده که سلامت خود شهروندان را به خطر می‌اندازد.

وی افزود: علاوه براین برون رفت فاضلاب خانگی به جوی‌های سطح شهر، هزینه‌های اضافی برای شهرداری مانند مرمت و روکش آسفالت، لایروبی و شستشوی جوی‌ها را در بردارد.

شهردار تایباد با اشاره به کاربرد جوی‌ها و کانال‌های آب در سطح شهر، مطرح کرد: کانال‌ها و جوی‌ها اصولا برای جمع‌آوری آب‌های سطحی در زمان بارندگی و جلوگیری از آب گرفتگی معابر پیش‌بینی شده‌اند و مدیریت بهره‌برداری و نگه‌داری از آنها بر عهده شهرداری است که این عمل سبب تشکیل لجن و رسوب ناشی از چربی غذا شده و در صورت بارندگی آب سرریز و خیابان‌ها را فرا می‌گیرد.

وی ادامه داد: علاوه براین کودکان در معرض خطر بسیاری هستند زیرا این آب‌های آلوده که بیشتر مناطق را پوشش می‌دهد از داخل حیاط‌ها به سطح خیابان روانه شده و محل بازی کودکان است، بیشتر بیماری‌های پوستی از همین طریق شیوع پیدا می‌کند.

سیدالحسینی با اشاره به مناطقی که بیشتر در این مساله سهیم هستند گفت: مناطق باغ خسروی، سروش، مومن آباد(گرگ آباد)، مواچه، بهداری(رازی)، آب بخشا و خیام که تقریبا تمام منازل آب فاضلاب آشپزخانه و حمام منازل خود را به جوی‌ها و خیابان سرازیر می‌کنند.

وی تصریح کرد: فاضلاب‌های خانگی به دلیل اسیدی بودن و حالت چسبندگی بالا باعث تخریب آسفالت شده در همین راستا سال گذشته این شهرداری پنج میلیارد ریال جهت مرمت و روکش آسفالت خیابان‌های سطح شهر کرده که از این طریق آسیب دیده‌اند.

شهردار تایباد بیان کرد: علاوه بر موارد ذکر شده برخی شهروندان از وضعیت نامطلوب موجود گلایه‌مند هستند و بارها از این مورد شکایت داشته‌اند اما با وجود اینکه چند مرحله با کمک شبکه بهداشت و درمان آب‌راه‌ها پلمپ شده باز مالکان از طرق دیگر راهی باز کرده‌اند.

وی فرهنگ‌سازی در این زمینه رابسیار حائز اهمیت دانست و گفت: مردم باید ابتدا مشکلات و خطرات ناشی از رها شدن آب‌های فاضلاب را درک کنند تا خودشان در جلوگیری از آن سهیم باشند. بسیاری این آب‌ها علاوه بر مشکلات و آلودگی‌های محیطی به زمین‌های کشاورزی منتهی می‌شود که باز هم در چرخه زندگی افراد نقش بسزایی دارد.

رشد شبکه بهداشت و درمان کودکان مشکلات آب گرفتگی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر