کد خبر: 756032 A

رئیس سازمان چای کشور در گفت‌وگو با ایلنا:

رئیس سازمان چای کشور گفت: مقرر شده که چای خشک از فهرست اقلام کالاهایی که ارز 4200 تومانی دریافت می‌کنند خارج شود و از این پس واردات چای با ارز مبادله ای نیمایی انجام شود.

حبیب جهانساز در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا در لاهیجان و در خصوص واردات چای خارجی با ارز 4200 تومانی اظهار داشت: بنابر مصوبه ستاد اقتصادی دولت مقرر شده که چای خشک از فهرست اقلام کالاهایی که ارز 4200 تومانی دریافت می‌کنند خارج شود و از این پس واردات چای با ارز مبادله ای نیمایی انجام شود و قدرت رقابت چای داخلی با چای وارداتی افزایش یابد.

رئیس سازمان چای کشور خاطرنشان کرد: سال گذشته تعداد 151 کارخانه طرف قرارداد با سازمان بودند و انتظار می‌رود که باتوجه به بازگشایی مجدد چند کارخانه غیرفعال و با احتساب کارخانجات تازه تاسیس، تعداد کارخانجات فعال افزایش یابد.

وی در پاسخ به سئوالی در خصوص تاخیر برخی از کارخانه داران در پرداخت بهای برگ سبز چای به کشاورزان با بیان اینکه در سال 1397 طی تمهیداتی، تضمین‌های لازم از کارخانجات گرفته شد گفت: در سال گذشته کارخانجات قبل از دولت کلیه قدرالسهم خود را به چایکاران پرداخت کردند و امسال نیز با تمهیداتی اتخاذ شده انتظار می رود شاهد بروز چنین مشکلاتی نباشیم.

رئیس سازمان چای کشور در ادامه با اشاره به اینکه بیمه باغات چای نیز مانند سایر محصولات کشاورزی توسط صندوق محصولات کشاورزی استان گیلان انجام می‌گیرد گفت: مهلت زمانی بیمه باغات چای تا پایان نیمه اول اردیبهشت تمدید شده است.

جهانساز در پاسخ به سئوال دیگر خبرنگار ایلنا در خصوص پیش‌بینی میزان تولید چای در سال‌جاری اظهارداشت: میزان تولید برگ سبز در سال گذشته به مقدار 112600تن بوده و در سالجاری نیز با توجه به تداوم شرایط آب و هوایی مناسب و عملیات به‌زراعی انجام شده در باغات ، پیش‌بینی می‌شود که میزان چای خشک تولیدی نسبت به سال گذشته افزایش یابد.

چای گیلان سازمان چای کشور حبیب جهانساز
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر