کد خبر: 753118 A

در شورای هماهنگی مدیریت بحران مطرح شد:

استاندار لرستان گفت: 100 درصد بودجه عمرانی در شش‌ماهه اول سال برای استان محقق شود.

به گزارش ایلنا ، سید موسی خادمی در شورای هماهنگی مدیریت بحران استان با حضور رئیس‌جمهور اظهار کرد: در رودخانه خرم‌آباد 700 مترمکعب بر ثانیه خروج آب داشتیم در حالی که ظرفیت آن 400 مترمکعب بر ثانیه و در رودخانه تیره دورود هم 550 مترمکعب بر ثانیه خروجی آب بود در حالی که ظرفیت آن 380 مترمکعب بر ثانیه بود و این درواقع فراتر از ظرفیت‌هایی است که در گذرگاه آب وجود داشت.

وی ادامه داد: این عامل طبیعی با برخی از عوامل غیرطبیعی جمع شد و یک فاجعه بزرگ مالی و اقتصادی را در استان لرستان رقم زد که به‌زعم من این استان را سال‌ها به عقب انداخت.

خادمی اضافه کرد: افزایش تراز سد سیمره ما را مجبور کرد که 11 روستای استان را تخلیه کنیم و در کنار آن پدیده زمین رانش در 41 نقطه از استان شکل گرفت که باعث تخلیه برخی روستاها و خسارت به منازل شد.

استاندار لرستان یادآور شد: با کمک آنچه در مدیریت بحران، وزارت کشور و سازمان هواشناسی به ما اطلاع داده می‌شد سه کار مهم ازجمله افزایش گذردهی آب از رودخانه‌ها از طریق افزایش ارتفاع و عمق و حذف موانع انجام دادیم. سیاست دوم ما هشدار دهی بود که در این باره حتی از قوه قهریه هم استفاده کردیم، همچنین برای آب‌گرفتگی‌ها آمادگی کامل داشتیم.

وی افزود: در سیل اخیر 18 شهر و 1200 روستا درگیر سیلاب و 35 هزار خانوار دچار مشکل شدند و 6000   واحد تجاری، راه 870   روستا، برق 1145 روستا، ارتباط تلفنی 360 روستا و 10 شهر، گاز 182 روستا و آب 10 شهر قطع شد.

خادمی خاطرنشان کرد: حدود 1000 کیلومتر راه روستایی و شهری و 740 حلقه پل از بین رفت که 150 حلقه پل بالای 20 متر بود.

استاندار لرستان گفت: همچنین 60 هزار هکتار زمین زراعی از بین رفت و 1000 هکتار زمین به طور کامل وجود ندارد و تبدیل به مسیل رودخانه شده است و 21 هزار متر مکعب از مزارع پرورش ماهی و 500 ایستگاه پمپاژ از بین رفته و در حوزه کشاورزی نزدیک 1200 میلیارد تومان خسارت‌دیده‌ایم.

استاندار لرستان گفت: همچنین نیاز داریم که تسریع در پرداخت وام‌های معیشتی و وام بلاعوض و تهیه لوازم منزلی که در این سیل از بین رفته، انجام شود.

وی افزود: زمین جدید باید تامین کنیم و نیاز داریم که تسهیلات مربوط به کشاورزان سریع‌تر انجام شود.

خادمی یادآور شد: انتظاریم داریم 100 درصد بودجه عمرانی در شش‌ماهه اول سال برای استان انجام شود.

استاندار لرستان گفت: مهم ترین بحث این است که ما در استان سد تنظیم‌کننده‌ای برای سیل نداشتیم. کل سدهای استان لرستان با دبی بیش از 12 میلیارد متر مکعب آب خروجی از استان، فقط 207 میلیون مترمکعب یعنی کمتر از 1 درصد ذخیره آب کشور است. هم‌چنین کل سدهای در حال ساخت ظرفیتی کمتر از 230 میلیارد مترمکعب است

وی افزود: انتظاریم داریم بازنگری در تخصیص آب وزارت نیرو و سدسازی و آبخیزداری در لرستان مدنظر قرار گیرد.

با توجه به حجم بالای سیل  تلفات جانی نداشتیم

استاندار لرستان  همچنین با توجه به حجم بالای سیل در پلدختر گفت: خوشبختانه  تلفات جانی نداشتیم.

وی تصریح کرد: تشکر می‎کنم از عنایات قبلی ریاست جمهور که در تمام زمان این حوادث به‎طور مستمر پیگیر وضعیت بودند و همواره دستورات لازم را برای رسیدگی به وضع مردم به‎ویژه نجات آنها مورد تاکید قرار می‎دادند.

استاندار لرستان خاطرنشان کرد: همچنین از رئیس جمهور برای اعزام نمایندگان ویژه به استان که در این چند روز همه آنچه را که در توان داشتند  برای لرستان به کار گرفتند و به ما در مدیریت بحران کمک کردند، تشکر می‎کنم.

 

 

 

 

ریاست جمهوری سیلاب در 20 استان کشور سیل در ایران سیل خوزستان و لرستان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر