کد خبر: 750966 A

ایلنا از آذربایجان غربی خبر می‌دهد:

مدیر امور زراعت سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفت : طرح جامع زراعت به منظور احیای دریاچه ارومیه در 9 شهرستان حوضه آبریز این پهنه آبی در حال اجراست.

علی عیدی، مدیر امور زراعت سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان‌غربی در گفت و گو با ایلنا افزود: اجرای عملیات کشاورزی حفاظتی، استفاده از تکنیک‌های به زراعی،توسعه سامانه‌های نوین آبیاری برای کاهش مصرف آب، استفاده از ارقام و الگوهای کم آب‌بر را از اهداف اجرای این طرح عنوان کرد.

وی افزود: افزایش راندمان تولید و کاهش 40 درصدی مصرف آب نیز  از دیگر اهداف اجرای این طرح است و به طور کلی به منظور کاهش مصرف آب و بالا بردن راندمان تولید، اصلاح الگوی کشت در اولویت فعالیت‌های بخش کشاورزی قرار دارد.

عیدی با اعلام اینکه کل اعتبارات تخصیص یافته به این طرح در وسعت 45 هزار و 350 هکتار با اعتبار 236 میلیارد و  794 میلیون ریال است، گفت: 210 میلیارد و 194 میلیون ریال  نیز از این رقم از محل اوراق خزانه اسلامی تامین شده است.

مدیر امور زراعت سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان‌غربی با اشاره به این که طرح کشاورزی حفاظتی شامل فعالیت‌های مدیریت بقایای گیاهی، کم خاک‌ورزی ، بی‌خاک‌ورزی و اجرای تناوب زراعی در جهت افزایش حاصلخیزی خاک است، اضافه کرد: برای اجرای این طرح نیز در سطح 28 هزار و 642 هکتار، کمک هزینه ای با اعتبار 101 میلیارد و 980 میلیون ریال برای پرداخت به کشاورزان در نظر گرفته شده است.

این مقام مسئول با بیان اینکه باید فعالان بخش کشاورزی برای کاهش مصرف آب تلاش کنند، اظهار کرد: به این منظور زیر پروژه‌های گندم، جو، چغندرقند، علوفه، سبزی و صیفی،  یونجه، نخود، ذرت و کشاورزی حفاظتی طرح مدیریت جامع زراعت تعریف شده است.

وی ادامه داد: برای اولین بار در سال 97 کشت نشائی چغندر قند در سطح 12 هکتار در حوضه آبریز دریاچه ارومیه انجام گرفت که در نظر داریم در سال زراعی جاری نیز این عملیات را در سطح 270 هکتار از اراضی چغندر قند اجرا کنیم. همچنین تغییر الگوی کشت بذری چغندر قند از 50 در 50 به 40 در 60 ( با هدف حذف یک در میان جوی‌های آبیاری ) به همراه  توسعه آبیاری میکرو در سطح 3 هزار و 844 هکتار را نیز در دستور کار داریم .

این مسئول خاطر نشان کرد: از جمله کارهای شاخصی که در مزارع چغندر قند انجام گرفته شده است، تغییر آرایش کشت در سطح ۶۵۰ هکتار و تجهیز ۴۱۶ هکتار از اراضی زراعی زیر حوضه دریاچه ارومیه به آبیاری  نوار تیپ است که توسعه این روش‌ها نقش به سزایی در کاهش مصرف آب داشته است.

مدیر امور زراعت سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان‌غربی گفت:برای خرید بذور گندم مقاوم به کم آبی و یا کم آب بر به همراه اجرای مزارع PVC مقایسه ارقام مشارکتی در سطح 7 هزار و 128 هکتار اعتباری بالغ بر 12میلیارد و 880 میلیون ریال به کشاورزان به صورت کمک بلاعوض دولتی پرداخت شده است.

وی تاکید کرد: در راستای اجرای این طرح به منظور توسعه کشت نشایی محصولات سبزی و صیفی و جایگزینی ارقام زودرس و میان رس سیب‌زمینی در سطح 190 هکتار با اعتبار سه میلیارد و 800 میلیون ریال ، برای کشت محصولات علوفه‌ای کم آب بر و جایگزینی آن با ارقام یونجه در سطح یک هزار ۴۰۰ هکتار با اعتبار 16 میلیارد و 800 میلیون ریال‌، برای توسعه کشت حبوبات با ارقام مقاوم به کم آبی وکشت‌های پاییزی و انتظاری در سطح 174 هکتار  با اعتبار 11 میلیارد و 484 میلیون ریال و همچنین برای خرید و کشت ارقام زودرس ذرت در سطح سه هزار و ۵۰۰ هکتار ، اعتباری بالغ بر ۶ هزار و ۳۰۰ میلیون ریال و کشت ارقام جدید جو و .. در سطح 480 هکتار با اعتباری بالغ بر پنج هزار ۷۶۰ میلیون ریال به عنوان کمک هزینه خرید به کشاورزان در سال زراعی جاری پرداخت خواهد شد.

 

 

دریاچه ارومیه زراعت خشکسالی ایران ترسالی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر