کد خبر: 747623 A

عضو شورای شهر اصفهان:

عضو شورای اسلامی شهر اصفهان گفت: با وجود افزایش نزولات آسمانی، همچنان ۷۰ درصد ظرفیت سد زاینده رود خالی است.

به گزارش ایلنا از اصفهان، پور محمد شریعتی‌نیا اظهار داشت: در سال آبی که از مهر ماه ۹۷ تاکنون محاسبه می شود،  ۱۹۲۰ میلیمتر بارش در حوزه زاینده رود بوده که تنها ۷۰ سانتی متر از برف در کوهرنگ باقی مانده و همه بارش‌ها به روان آب تبدیل شده و فقط توانسته ۲۵ درصد از ظرفیت سد زاینده رود را تامین کند.

وی ادامه داد: با این بارش همه کارشناسان اعتقاد دارند باید الان سد زاینده رود سر ریز می‌کرد اما نکرد.

عضو شورای شهر اصفهان خاطرنشان کرد: وقتی در این سال پر بارش که تاکنون بی سابقه بوده وضعیت سد زاینده رود چنین است، آینده این حوزه آبی چه خواهد بود ؟!

وی تصریح کرد: همه کارشناسان و دلسوزان محیط زیستی اذغان دارند چاه های مجاز و غیر مجاز که موجب تخلیه آب خان‌ها شده، موانع مختلف تحت هر عنوان که با مجوز یا بدون مجوز بر سر روان‌ آبها ایجاد شده و صدور مجوزهای برداشت مستقیم در حریم رودخانه همه و همه بلائی است که وزارت نیرو در طی سالهای گذشته بر مردم این حوزه روا داشته است.

شریعتی نیا گفت: ای کاش عقل و خرد داشتیم و کشور را بصورت مجموعه سیستمی و بدون ملاحظات سیاسی می دیدیم تا عده ای از مردم را تشنه و عده ای دیگر را گرفتار سیل نمی کردیم . ای کاش رئیس جمهور قبلی ما (رئیس دولت دهم) خودش را رئیس جمهور همه کشور می دانست و مقام خود را تا حد مدیر آب یک استان تنزل نمی داد.

وی تاکید کرد: ای کاش وزارت نیرو برای حق‌آبه نداشته خود به نمایندگی از دولت جمهوری اسلامی ۴۳۰۰۰ حلقه چاه مجوز حفر و بهره برداری نمی داد. ای کاش وزارت نیرو برای ۱۷۰۰۰ چاه غیر مجاز در این حوزه چاره‌ای می اندیشید.

عضو شورای شهر اصفهان گفت: از سال ۱۳۴۹ به بعد وزارت نیرو ۱/۹۷۶/۰۰۰/۰۰۰ متر مکعب روی رودخانه بارگذاری نموده، سقف تامین آب ٣٨٤٠٠٠٠٠٠ متر مکعب بوده که مقدار ۱/۵۹۲/۰۰۰/۰۰۰ متر مکعب از حق آبه کشاورزان، شهرداری اصفهان و محیط زیست تخصیص داده است.

وی افزود :جناب آقای رئیس جمهور، هیئت محترم دولت جمهوری اسلامی، استاندار محترم استان ای کاش در این فرصت و زمان مناسب  که سیل ویرانگر همه را بیدار و هوشیار کرده است و همه ملت ایران دست به دست هم دادند که به نحوی مشکل هموطنان عزیز را مرتفع کنند و زمینه برای حمایت از کار کارشناسی آماده است، دستور دهید تا یک کمیته حقیقت یاب برای بررسی و تجزیه و تحلیل مشکلاتی که عرض کردم تشکیل و  ماموریت بررسی و تجزیه تحلیل اطلاعات و ارائه راه حل های کوتاه مدت و دراز مدت را به هیئت محترم دولت برای تصمیم گیری ارائه شود و در این راستا هیئت دولت هم واقعأ به دور از هرگونه ملاحظات تصمیمات خردمندانه را اتخاذ کند .

 

 

اصفهان دولت دولت دهم رئیس جمهور شورای اسلامی شهر اصفهان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر