کد خبر: 746918 A

بدنبال بارندگی‌های اخیر صورت گرفت؛

تراز آب دریاچه ارومیه هم اکنون 45 سانتیمتر نسبت به مدت مشابه پارسال افزایش یافته است.

به گزارش ایلنا، خلیل ساعی رئیس دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان‌شرقی با اعلام این خبر گفت: به برکت بارندگی، امیدها برای احیای نگین آبی آذربایجان افزایش یافته است.

به گفته خلیل ساعی، تراز دریاچه هم اکنون یک هزار و 271 متر و 19 سانتیمتر است.

ساعی افزود: هم اکنون 3 میلیون و 130 هزار مترمکعب آب در دریاچه ارومیه وجود دارد، در حالی که پارسال، همین موقع مجموع آب دریاچه حدود یک میلیون و 990 هزار مترمکعب بود، از این رو افزایش یک میلیون و 140 مترمکعبی آب را شاهدیم.

وی مساحت کنونی دریاچه ارومیه را هم 2 میلیون و 741 کیلومترمربع اعلام کرد و گفت: مساحت دریاچه 465 هزار کیلومتر مربع افزایش یافته چرا که پارسال در زمان مشابه، مساحت آن 2 میلیون و 276 کیلومتر مربع بود.

رئیس دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان شرقی افزایش چشم گیر بارندگی ها و رهاسازی آب سدهای پیرامونی را از عوامل مهم و اصلی احیای تدریجی این دریاچه عنوان کرد و افزود: 10 میلیون متر مکعب از آب سد قلعه چای و همچنین 800 میلیون مترمکعب آب از ذخایر سدهایی همانند مهاباد و بوکان در آذربایجان غربی، روانه بستر دریاچه شده که به نوبه خود در پرآب شدن دریاچه سهیم بوده است.

دریاچه ارومیه از مهم ترین و ارزشمندترین زیست‌ بوم‌های آبی در شمال غرب ایران است که 550 گونه گیاهی یک ‌ساله و چند ساله در ناحیه اکولوژیک دریاچه شناسایی شده و پوشش گیاهی بیشتر این منطقه شامل گونه‌‌های شورپسند، خشک ‌دوست و آبزی است.

این دریاچه به ‌دلیل برخورداری از ویژگی‌های طبیعی و اکولوژیکی منحصر به فرد از سال 1346 به عنوان پارک ملی و به همراه جزایر کبودان و قویون داغی جزو مناطق حفاظت شده، اعلام شد.

دریاچه ارومیه در سال 1354 به عنوان سایت رامسر( تالاب بین ‌المللی) ثبت و در سال 1356 از سوی یونسکو جزو مناطق حفاظت ‌شده نیز اعلام شد.

حوضه آبریز این دریاچه با مساحت 51 هزار و 876 کیلومترمربع یکی از 6 حوضه آبریز اصلی کشور است.

آذربایجان شرقی پوشش چای دریاچه ارومیه مناطق حفاظت شده
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر