کد خبر: 746161 A

در سن 92 سالگی؛

قدیمی‌ترین روزنامه فروش ایران و جهان و رکوردار گینس در سن 92 سالگی شامگاه 14 فروردین 98 در شهر کرج درگذشت.

به گزارش ایلنا، محمدابراهیم رنجبر امیری، که گفته می‌شود نامش در کتاب رکوردهای گینس هم به ثبت رسیده و عنوان قدیمی‌ترین روزنامه فروش ایران را به خود اختصاص‌داده و قدیمی‌ترین روزنامه فروش جهان نیز به شمار می رفت، شب گذشته در سن 92 سالگی درگذشت.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی البرز گفت: رنجبر امیری با بیش از 70 سال تلاش بی وقفه و مستمر در حوزه مطبوعات و به عنوان قدیمی ترین روزنامه فروش ایران و جهان و صاحب این عنوان در کتاب گینس مایه افتخار استان البرز و کشور بود.

ناصر مقدم ضمن تسلیت فقدان این فعال مطبوعاتی افزود: در آخرین ملاقاتی که پیش از عید با ایشان داشتم، با آن حالت بیماری، علاقمند به استان و البرز شناسی بود و با وجود بیماری ابراز امیدواری می کرد تا دوباره سرپا شود و بتواند به تالیف کتاب هایش ادامه دهد.

وی با بیان اینکه وجود چنین افرادی مایه افتخار این مرز و بوم است، اظهار داشت: سال ها در حوزه فرهنگ و هنر زمان می برد تا چنین افراد فرهیخته و تاثیر گذاری تربیت شوند.

مقدم گفت: رنجبر امیری فردی مورد احترام و با ارزش برای فرهنگ و رسانه این استان بود و امروز جای ایشان در میان ما خالی است.

وی ادامه داد: نسل امروز باید بتواند ادامه دهنده راه چنین فرهیخته ای باشد، به خصوص در استان نوپایی مانند البرز اصحاب رسانه با الگو گرفتن از این پیشکسوتان می توانند قدم های بسیاری برای رشد فرهنگ و رسانه استان بردارند.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی البرز ضمن تقدیر از استاندار البرز برای اعزام نماینده خود با هدف ملاقات قدیمی ترین روزنامه فروش ایران و جهان که پیش از عید صورت گرفت، اظهار داشت: در دورانی که در بستر بیماری بودند، اصحاب رسانه و فرهیختگان بسیاری به منزل ایشان رفت و آمد داشتند که جای تشکر و قدردانی دارد.

مقدم گفت: پیکر این فرهیخته روز شنبه 17 فروردین ساعت 10صبح از مقابل اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی البرز تشییع و در قطعه هنرمندان بهشت سکینه کرج به خاک سپرده می شود.

زندگینامه

محمد ابراهیم رنجبر امیری متولد سال 1307 شهرستان بابل بود که از سال 1316 کار روزنامه فروشی را در تهران آغاز کرد.

وی یک روزنامه فروش ساده نبود، سینه اش صندوقچه ای از اسرار و بیش از هشتاد سال از عمر خود را در عرصه های مختلف مطبوعاتی و رسانه ای صرف کرده بود.

حتی در روزهای آخر عمر که دستانش لرزان بود نیز دستی بر قلم داشت و به نوشتن کتاب می پرداخت.

کتاب خاطرات یک روزنامه‌فروش، 76 سال با مطبوعات از دست نوشته های قدیمی ترین روزنامه فروش ایران و جهان است که به گفته نویسندگان این کتاب ها، نمونه‌هایی خوب از روایت تاریخ شفاهی مطبوعات کشور هستند.

در خاطراتش بیان می‌کرد که از نسل سوم روزنامه فروش‌های ایران است و همه قدیمی‌تر از او فوت کرده‌اند و امروز قدیمی ترین روزنامه فروش است.

معتقد بود که در گذشته روزنامه‌ها مردم‌پسند‌تر بودند و امروز با وجود اینکه تنوع روزنامه‌ها زیاد است اما همگی یک حرف را می‌زنند.

می گفت روزنامه‌ فروش‌ های حالا که روزنامه ‌فروش نیستند، شده‌اند سوپرمارکت، من خودم کیوسک داشتم، حالا هم دارم ولی نه از این کیوسک‌ها که همه‌جا هست. روزنامه‌فروشی واقعی.

خاطره های زیادی برایش باقی مانده بود که می خواست آنها را به رشته تحریر درآورد و مردم این دوره را با فرهنگ، شیوه زندگی و روزنامه فروشی در آن زمان آشنا کند، اما اجل امانش نداد و با سینه ای پر از خاطرات تلخ و شیرین به دوستان قدیمی اش پیوست.

رنجبر امیری، در روزهای آخر عمر با وجود بیماری باز هم از پای ننشست و به تالیف کتاب می پرداخت.

اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران ایران و جهان خاک روزنامه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر