کد خبر: 746102 A

در ایام نوروز؛

وزش بادهای شدید در ایام نوروز به شاخه‌های درخت سرو 4500 ساله ابرکوه در یزد آسیب زد.

به گزارش ایلنا، سرو کهنسال ابرکوه که ابرقو نیز گفته می‌شود، با سنی بیش از ۴۵۰۰ سال به‌عنوان سومین اثر طبیعی ملی ایران در سال ۱۳۸۲ ثبت شده است. این تک درخت کنار یک قنات قدیمی در بخش جنوبی  شهر ابرکوه در استان یزد و فاصله ۱۴۰ کیلومتری غرب شهر یزدواقع شده است.

در چند روز نخست فروردین ماه سال جاری، طوفان های متعددی در مناطق مختلف استان یزد رخ داد که در یکی از آنها سبب خسارت های متعددی به خانه ها، خودروها، درختان و بناهای دیگر شد. این طوفان که با سرعت بالای ۸۰ کیلومتر در ساعت به همراه شن در مناطق مختلف اتفاق افتاد سبب خسارت جزیی به درخت سرو ۴۵۰۰ ساله ابرکوه شد.

دانشمندان عمر این درخت را بین ۴ تا ۸ هزار سال تخمین زده اند که عنوان مسن ترین موجود زنده ایران و دومین درخت کهنسال و ارگانیسم زنده جهان را داراست. ارتفاع این درخت ۲۵ متر، قطر تاج ۱۴.۷ متر، قطر تنه ۳.۱۴ متر، محیط تنه ۹.۶۲ متر و سطح تاج پوشش آن بالغ بر ۲۱۰ متر مربع است. این درخت از گونه سرو شیراز (Cypress) و از سروهای مدیترانه ای با نام علمی Cuppresus Sempervirens می باشد.

سرو ابرکوه با نام پارسیک در تمام جهان نمادی از زندگی و زیبایی معرفی شده است و از عجایب روزگار و دیدنیهای نادر جهان می باشد که پس از گذشت این همه سال، هنوز سرسبز و پابرجا باقی مانده است و بعنوان یکی از درختان شاخص دنیا در تمامی جهان به عنوان نمادی از زندگی و زیبایی معرفی شده است.

سرو نمادی از ایران باستان بوده و کاشتن درخت از اهمیت بسیار بالایی برخوردار بوده است. زرتشتیان  معتقدند که سرو به دلیل آن که درختی همیشه سبز است، همواره در ایران اهمیت خاصی داشته و سرو ابرقو نیز که آن را سرو زرتشت هم می نامند، نمادی از همین امر به شمار می رود. در اسطوره های تاریخی آورده اند که سرو ابرکوه از سوی زرتشت کاشته شده است و این مسله زیبایی و تقدس آن را صد چندان می کند. این درخت برای مردم به خصوص اهالی شهر ابرکوه و مردم یزد بسیار مقدس بوده و در پای آن نذری داده و حاجت می طلبند.

در نگاره ها و آثار باستانی مانند حجاری های دوران هخامنشی در تخت جمشید، نماد درخت به طور خاص، سرو آورده شده است. غیر از نگاره ها و حجاری ها در پارچه بافی ها هم به گونه ای گیاه، درخت و همان سرو خمیده که بعد ها در فرهنگ ایرانی ترمه نامیده شده، دیده می شود. مینیاتور، بهترین مجال برای شناسایی این درخت کهنسال است که به شکلی منحصر به فرد در آثار هنرمندان این مرز و بوم جلوه کرده است.

مارکوپولو در خاطرات سفرش به ایران می نویسد: یکی از چند سروی که در ایران دیده ام سرو خوش بالای ابرکوه است که همچون آبشاری سبز از آسمان بر روی زمین تنیده ابرکوه فرو می آید و از هر طرف که وارد ابرکوه شوی سرو کهنسال و پر طراوت مانند چراغ دریایی سبزی ما را به بندر دریای کویر و خورشید تابان فرا می خواند.

حمدالله مستوفی هم در کتاب نزهت القلوب که به سال ۷۴۰ هجری قمری تالیف شده درباره این سرو آورده است: در آنجا سروی است که در جهان شهرتی عظیم دارد. چنانچه سرو کشمیر و بلخ، شهرتی داشته و اکنون این از آن بلندتر و بزرگتر است.

گرچه شهر باستانی ابرکوه جاذبه های دیدنی فراوانی دارد، لیکن زیبایی و شهرت این درخت سرو، سایر جاذبه های این شهر باستانی را تحت الشعاع خود قرار داده است. از جمله اهمیت این درخت، واقع شدن در مرکز ایران و چهار راه جهان است. چنانچه این درخت کهنسال بعنوان یک موجود زنده حافظه تاریخی داشت، می توانست از گفته ها و نگفته های تاریخ ایران و جهان بازگو کند. با توجه به اینکه این درخت در منطقه ای کویری و خشک واقع شده، طول عمر آن از شگفتی ها و نماد مقاومت این مرز و بوم است.

سرو ابرکوه طوفان یزد خسارت طوفان یزد
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر