کد خبر: 744864 A

شهبازی تاکید کرد:

استاندار البرز با تاکید بر اینکه لحظه به لحظه اقدامات اعضای ستاد بحران استان را رصد می کنم، گفت: سد امیرکبیر و طالقان گنجایش سیلاب های احتمالی را دارند لذا ضمن کنترل آنها، باید پست های امدادی و خدماتی مجهز در مسیر مناطق پرخطر استان مستقر شود.

به گزارش ایلنا، عزیزاله شهبازی در جلسه شورای هماهنگی مدیریت بحران استان که بعد از ظهر شنبه به منظور بررسی اقدامات‌صورت گرفته در بار‌‌ش‌های اخیر و اتخاذ تدابیر لازم برای پیشگیری از بحرا‌ن‌ناشی از بار‌‌ش‌های شدید روزهای آینده برگزار شد، گفت: سیل حادثه آفرین شیراز بر اثر 18تا 22 میلیمتر بارندگی رخ داد ولی میزان بارش ها در البرز بر اساس آخرین گزارش ها به طور متوسط 40 میلیمتر و در مناطقی همچون چالوس و طالقان بین 58 تا 60 میلیمتر بوده که به لطف خدا و تعامل مجموعه اعضای ستاد بحران، حادثه ای در بر نداشت.

وی افزود: با هماهنگی های صورت گرفته برای امنیت مردم، جاده چالوس که مستعد ریزش کوه و رانش زمین بود به مدت 3 روز بسته شد.

استاندار البرز با بیان اینکه اکنون در استان های شمالی و جنوبی، مسئولان درگیر خطرات پیش رو و خسارات سیل گذشته هستند، اضافه کرد: آب منطقه ای البرز آمادگی مدیریت سدهای امیرکبیر و طالقان را دارد از این رو طی نامه ای از وزیر نیرو این درخواست مطرح شد.

وی گفت: آب های سدهای امیرکبیر و طالقان از اواسط دی ماه سال گذشته به منظور گنجایش سیلاب های احتمالی، رهاسازی شد و اکنون مانعی در این راستا وجود ندارد.

شهبازی افزود: با توجه به پیشبینیهای صورت گرفته و احتمال بروز سیل و سیلاب در نقاط مختلف استان، تمامی مرخصی ها لغو شده و تمامی مسئولان و کارکنان دستگاه های خدماتی و امدادی تا 17 فروردین باید در محل خدمت خود حضور داشته باشند.

وی به بازدید روز گذشته از نهر دلمبر اشاره کرد و گفت: باید حق این نهر را بگیریم چراکه ساخت و سازهای صورت گرفته در مسیر این رودخانه، مسیر آب را منحرف کرده و هر لحظه احتمال بروز حوادث جدی وجود دارد.

استاندار البرز با تاکید بر اینکه بارشهای بهاری را باید جدی گرفت تا غافلگیر نشویم، افزود: معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری مامور به پیگیری در خصوص ساخت و سازهای غیرمجاز مسیر نهر و اجرای طرح روان آب ها در این مسیر است.

وی با بیان اینکه خطر در کمین است، عنوان کرد: باید در نظر داشته باشیم که با توجه به پیشبینیهای صورت گرفته یا درگیر حوادث ناشی از سیل میشویم و یا باید به کمک سایر استانهای بشتابیم.

شهبازی گفت: باید تمهیدات لازم برای پیشگیری از بروز حوادث در مسیر بیلقان، آتشگاه و نقاط خطرپذیر سایر شهرستان ها اندیشیده شود.

وی افزود: باید اماکن مناسب برای اسکان مردم در مواقع بروز سیل را احصا کرده و در موقع لزوم مورد استفاده قرار دهیم.

استاندار البرز خاطرنشان کرد: ضرورت دارد در نقاط خطرپذیر همچون نهر دلمبر، پست هایی مجهز برای اقدام به موقع برای بازسازی مسیر آب استقرار پیدا کنند.

وی با تاکید بر ضرورت اطلاع رسانی دقیق و اعلام هشدارهای لازم، گفت: تمامی مسئولان استان اعم از اعضای ستاد بحران استان و شهرستان ها در شهرها و روستاهای استان در آماده باش کامل باشند.

شهبازی با اشاره به اینکه البرز باید آماده اسکان سیل زدگان را در صورت بروز بحران داشته باشد، افزود: وظیفه نوع دوستی و شرعی ما حکم می کند که در فکر ایجاد اسکان برای البرزی ها و سایر استان های آسیب دیده در سیل احتمالی باشیم.

وی ادامه داد: البرز با توجه به شرایط موجود باید امکانات بهتر و بیشتری برای مناطق سیل زده داشته باشد و اکنون ضرورت دارد که درصدد تهیه و ارسال امکانات زندگی به مناطق سیل زده باشیم از این رو هلال احمر باید تلاش بیشتری در این راستا داشته باشد.

استاندار البرز گفت: البرز تنها کرج نیست بلکه باید در 5 شهرستان دیگر نیز تدابیر لازم را برای پیشگیری از آسیب ها و خسارات ناشی از سیل در نظر بگیریم و نقاط خطرپذیر و در معرض آسیب شناسایی شود.

وی با بیان اینکه طالقان همواره مستعد رانش زمین است، افزود: بر اساس لزوم شناسایی روستاهای در معرض خطر و تخلیه روستاییان پیش از وقوع حادثه، ضرورت دارد.

شهبازی اضافه کرد: باید وسایل حمل و نقل عمومی از جمله اتوبوس ها برای جا به جایی مردم مهیا باشد.

وی گفت: از مردم و گردشگران حاضر در البرز انتظار می رود هشدارها را جدی بگیرند و از استقرار در مسیر و بستر رودخانه ها به جد خودداری کنند.

استاندار البرز با تاکید بر اینکه لحظه به لحظه اقدامات اعضای ستاد بحران استان را رصد می کنم، افزود: به دنبال مچ گیری نیستیم بلکه با نظارت های صورت گرفته درصدد افزایش آمادگی دستگاه ها و پیشگیری از بروز خسارات جانی و مالی هستیم.

وی عنوان کرد: در مواقع بحران، مسئولان خدمتگزار مشخص می‌شوند و گرنه در شرایط عادی همه می توانند مدیریت کنند.

شهبازی گفت: مردم به پشتوانه حضور و اقدامات ما در آرامش زندگی می کنند از این رو باید در آماده باش کامل باشیم که حادثه ای رخ ندهد.

وی افزود: باید تمامی دستگاه ها در کنار هلال احمر باشند تا در مواقع بحران امکانات لازم تهیه و تامین شود.

استاندار البرز،
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر