کد خبر: 744216 A

هشدار پلیس راه و سازمان هواشناسی کشور:

سازمان هواشناسی کشور ضمن هشدار به مردم برای پرهیز از سفرهای غیر ضروری به استانهای کوهستانی و در معرض خطر سیلاب از موج جدید سامانه بارشی کشور - با شدت کمتر- در روزهای آینده خبر داد.

به گزارش خبرنگار ایلنا و براساس آخرین خبرهای منتشر شده ازسوی سازمان هواشناسی کل کشور،سامانه بارشی فعالی از بعد‌از‌ظهر شنبه -10 فروردین‌ماه- وارد کشور شده و در روزهای یکشنبه و دوشنبه هفته آینده در نیمه‌غربی وشمال غربی کشور فعال خواهد بود.

امروز پنجشنبه -9 فروردین ماه-  نیز استان‌های تهران، قم، سمنان و البرز مرکزی شاهد وزش باد شدید همراه با بارش‌های پراکنده خواهد بود.

بر همین اساس پلیس راه کشور از همه مردم خواست که در روزهای آینده از سفرهای غیر ضروری در دامنه‌های البرز مرکزی و استان‌های در معرض خطر سیلاب و کوهستانی کشور خودداری کنند.در صورت اجبار به سفر نیز ، پیش‌از حرکت با سامانه 141 و120 تماس گرفته واز وضعیت جوی و جاده‌ای کشور حتما اطمینان حاصل کنند.

براساس این گزارش حواشی رودخانه‌ها ودامنه‌های کوهپایه‌ها بیشترین مناطق پر خطر به شمار می روند.

به گفته سازمان هواشناسی کشور شدت بارش‌ها دوباره در روزهای آینده بخصوص از روز شنبه- 10فروردین ماه- آغاز شده و در روزهای یکشنبه و دوشنبه -11 و12 فروردین ماه -شدت خواهد یافت.

بیشترین استان‌های درگیر نیز کرمانشاه ، خوزستان ،ایلام، کهگیلویه وبویر احمد ،چهارمحال وبختیاری ودامنه های زاگرس خواهد بود. 

براساس پیش‌بینی آخرین وضعیت جوی کشور ،اگر چه شدت بارش در این مناطق مانند روزهای قبل نیست اما احتمال جاری شدن سیل وبارش برف در برخی مناطق کوهستانی و جنوب و جنوب غرب کشور  وجود دارد. 

در ساعات آینده امروز نیز شمال غرب ، غرب ،دامنه‌های البرز ، شرق، جنوب شرقی ، هرمزگان ، سیستان وبلوچستان و جنوب کرمان وزش شدید باد همراه با بارش باران خواهیم بود. فردا جمعه شب نیر شمال غرب کشور شاهد موج جدید باران خواهد بود.

همچنین بهتر است مسئولان کشور  با توجه به سیلاب و بارش‌های شدید با هماهنگی سازمان‌های مرتبط با مدیریت منابع آب تمهیدات لازم را برای حفظ ایمنی و کاهش ریسک مخاطرات  ناشی از سیلاب احتمالی به عمل آورند.

در روزهای گذشته  بیشتر استان‌های کشور شاهد بارش شدید باران و جاری شدن سیل بود. به طوری‌که از 26 اسفندماه 97 تا 6 فروردین ماه جاری استان‌های چهارمحال و بختیاری ،کهگیلویه وبویر احمد ،گلستان و مازندران بیشترین بارش‌ها را داشت.

سیل اخیر چندین کشته ومجروح در استا ن‌های فارس و گلستان  در پی داشت.

 

 

 

سیلاب در 20 استان کشور سازمان هواشناسی کشور نوروز 1398 سیل در شیراز سیل ایران
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر