کد خبر: 742687 A

در اظلاعیه ای صادر شد؛

اطلاعیه مهم جمعیت هلال احمر در خصوص مناطق سیل زده و مسافرت‌های نوروزی در شرایط نامساعد جوی صادر شد.

به گزارش ایلنا، جمعیت هلال احمر با توجه به شرایط جوی و سیلابی شدن مسیل‌ها و رودخانه‌ها در ایام عید نوروز اطلاعیه مهمی صادر کرد. در این اطلاعیه آمده است:

الف: از مسافرین نوروزی خواهشمندیم که موارد ذیل را رعایت کنند:

۱. پیش بینی‌های هواشناسی در تعطیلات طولانی مدت نوروز ۹۸ نشان می‌دهد شرایط جوی و ناپایداری هوا به نسبت سالیان گذشته نامساعدتر است و می‌تواند مسافران نوروزی را در برخی از مواقع غافلگیر کند؛ بنابراین اکیدا لازم است مسافرین نوروزی خصوصا در مناطق کوهستانی با تجهیزات کامل امدادی و جیره غذایی کافی و سایر ملزومات ضروری سفر اقدام و از قبل هوای مسیر و مقصد را چک کنند.

۲. با توجه به سیلابی شدن مسیل‌ها در مناطق شمالی و غربی کشور چنانچه مقدور باشد، هموطنان گرامی از سفر به این مناطق تا عادی شدن اوضاع پرهیز کنند.

۳. مسافران لازم است که در مسیر‌های اصلی سفر کرده و از ورود به مسیر‌های فرعی کم تردد و ناشناخته پرهیز کنند.

۴. اطراق در حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها اکیدا توصیه نمی‌شود.

۵. سی سانتیمتر آب گل آلود قادر است یک خودرو سواری سبک را معلق کرده و از مسیر خود منحرف کند؛ بنابراین لازم است قدرت آب را دست کم نگیریم و از ورود به مسیر‌هایی که آب‌های خروشان در آن‌ها جاری است اکیدا خودداری کنیم.

۶. سیلاب تماشا ندارد. چنانچه در مسیر مسافرت به نقاط سیلابی برخورد کردیم حتما لازم است سریعا از محل دور شویم. آب خروشان به تدریج زمین‌های اطراف را سست کرده و به راحتی می‌تواند افراد حاضر در صحنه را غافلگیر کند.

۷. مراقب رانش زمین و ریزش کوه در مسیر‌های کوهستانی باشید.

۸. از حضور در مناطق خلوت و کم رفت و آمد در طبیعت خودداری کنید.

ب: از هموطنان مان در مناطق سیل زده و یا در معرض خطر سیل خواهشمندیم که در موارد زیر با دستگاه‌های امدادرسان همکاری کنند.

۱. در روستا‌ها و مناطق در معرض سیل خواهشمندیم که در صورت اعلام خطر از سوی دستگاه‌های امدادرسان در برابر تخلیه خانه و منطقه محل زندگی خود مقاومت نکنند. وقتی جان مان در معرض خطر است مال ارزشی ندارد.

۲. کودکان و افراد زیر ۱۲ سال را به هیچ وجه تنهایی به خارج از منزل نفرستید.

۳. در پاکسازی بام، جلو و داخل خانه‌ها از برف و سیلاب با نیرو‌های امدادی همکاری کنید. قطعا نیرو‌های امدادی - اغلب داوطلبانه- برای کمک به شما در منطقه حاضر شده اند و مسئول و یا مقصر حادثه پیش آمده نیستند.

۴. چنانچه منزل شما در منطقه هشدار و نزدیکی رودخانه قرار دارد و یا از استحکام کافی برخوردار نیست، در صورت امکان تا زمان پایان روز‌های بارانی به جای دیگری نقل مکان کنید. امکان اسکان موقت و تغذیه اضطراری در اغلب شهر‌ها (در مساجد، ورزشگاه‌ها و...) از سوی جمعیت هلال احمر نیز وجود دارد.

۵. در صورتی که به محل‌های اسکان موقت رجوع کرده اید تا زمان عادی شدن اوضاع، به محل خانه خود بازنگردید.

 

 

جمعیت هلال احمر خودرو سیل مسافران نوروزی هلال احمر
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر