کد خبر: 738988 A

شهردار منطقه ثامن عنوان کرد:

شهردار منطقه ثامن مشهد بر ورود سرمایه‌گذاران بخش‌خصوصی به موضوع بازسازی خانه‌های تاریخی سطح منطقه تاکید کرد.

به گزارش خبرنگار ایلنا از مشهد، سید مصطفی نعمتی در نشست خبری که در خانه تاریخی داروغه مشهد برگزار شد، اظهار کرد: 4 خانه تاریخی در منطقه ثامن توسط شهرداری مشهد خریداری شده که از این بین خانه‌های تاریخی توکلی و داروغه مرمت شده است. در عین حال دنبال استفاده از ظرفیت بخش‌خصوصی در مرمت 2 خانه دیگر غفوری و کرمانی هستیم.

وی افزود: در صورت ورود بخش‌خصوصی به موضوع مرمت این آثار و بهره برداری از آن، این چرخ می‌تواند تداوم یابد و برای 39 اثر ثبت شده تاریخی در اطراف حرم مطهر فعال شود.

شهردار منطقه ثامن مشهد گفت: البته آن دسته از افراد که مایل به مشارکت با شهرداری در بهسازی خانه‌های تاریخی باشند، می‌توانند از پروانه رایگان برای کاربری‌های متناسب با میراث فرهنگی استفاده کنند.

وی گفت: با بهسازی خانه تاریخی داروغه و بازگشایی آن روی عموم مردم، 70 هزار نفر ایام نوروز امسال از این خانه تاریخی بازدید کردند که خود آورده خوبی محسوب می‌شود.

پیشرفت 50 درصدی طرح نوسازی و بهسازی

نعمتی با اشاره به پیشرفت 50 درصدی طرح نوسازی و بهسازی بافت فرسوده اطراف حرم مطهر رضوی، بیان کرد: در این طرح، محدوده حرم از 18 هکتار به 50 هکتار افزایش می‌یابد. در عین حال تا کنون 2 میلیون و 450 هزار مترمربع کاربری اقامتی ایجاد شده است.

وی با بیان اینکه در مجموع فضاهای اقامتی اطراف حرم مطهر 150هزار تخت برای زائران امام هشتم (ع) پیش‌بینی شده، گفت: همچنین فضای سبز منطقه ثامن از 2.5 هکتار به 67 هکتار در پایان طرح افزایش خواهد یافت.

شهردار منطقه ثامن مشهد درباره احداث معابر جدید، توضیح داد: خیابان‌های منتهی به حرم مطهر از 4 خیابان کنونی به 8 خیابان افزایش می یابد و رینگ شارستان رضوی نیز این خیابان‌ها را به هم متصل می‌کند. ضمن اینکه در مسیر منتهی به حرم مطهر نیز 8 ره باغ ایجاد می‌شود که نمونه آن احداث ره باغ طوبی است که تا انتهای سال به پایان میرسد.

نعمتی با اشاره به اینکه در طرح نوسازی اطراف حرم مطهر 17 پارکینگ طبقاتی احداث خواهد شد، افزود: این تعداد پارکینگ حدود 9700 فضای پارک را برای زائران و مسافران فراهم می کند.

وی ادامه داد: همچنین 9 مرکز محله در طرح پیش بینی شده است. در واقع جمعیت ساکن در منطقه ثامن پیش از شروع طرح، 52 هزار نفر بود که در تلاش هستیم دوباره همین تعداد مجاور در منطقه ثامن ساکن شوند. این در حالی است که تعداد سکنه ثابت منطقه به دلیل اجرای برخی سیاست ها در ادوار مختلف به14 هزار نفر کاهش یافته است. تعداد زائری که در طرح پیش‌بینی شده، 31 میلیون زائر در سال است.

آسفالت 97 هزار مترمربع از معابر سطح منطقه

نعمتی درباره اهم اقدامات انجام شده در این منطقه در یک‌سال گذشته، توضیح داد: بازگشایی ورودی خیابان شهدای حج، امتداد شارستان رضوی به سمت بازار رضا(ع) و اجرای بخشی از بولوار شارستان رضوی در محدوده محور طبرسی با 30 درصد پیشرفت فیزیکی از اهم اقدامات صورت گرفته است.

وی ادامه داد: همچنین در این مدت 97هزار مترمربع از معابر منطقه آسفالت شد.همچنین عملیات پیاده روسازی در 14500مترمربع از پیاده روهای سطح منطقه به اتمام رسید و 50 هزار مترمربع پروژه پیاده روسازی نیز در دست اجرا قرار دارد.

شهردار منطقه ثامن مشهد گفت: در این مدت 2 هزار و 600 مترطول کانال دفع آب های سطحی اجرایی شده است. ضمن اینکه فضای سبز منطقه ثامن به 7ونیم هکتار معادل 29 هزار مترمربع افزایش یافته است. در عین حال 11 هزار و 600 مترمربع فضای سبز نیز در دست اجرا است.

نعمتی در زمینه فعالیت های حوزه خدمات شهری، توضیح داد: ایجاد 62 چشمه سرویس بهداشتی، نصب 12 دستگاه آبسردکن و استقرار 475 پروژکتور نیز از دیگر اقدامات صورت گرفته در یک سال گذشته به شمار می رود.

وی در خصوص بازار فرش گفت: طرحی در این رابطه تهیه شده و فاز یک آن تصویب شده است. فاز دوم طرح نیز در آستانه تصویب است. گروهی تسهیل گر نیز در بازار مستقر شده اند و انتظار می رود عملیات بازسازی و مرمت از سال آینده شروع شود.

پیش بینی حجم سرمایه گذاری هزار میلیارد تومانی در منطقه

شهردار منطقه ثامن مشهد با اشاره به اینکه موضوع 27 پروژه با شهرداری صورت جلسه شده، گفت: حجم ریالی این پروژه ها 2 هزار میلیارد تومان است.

نعمتی افزود: پیش بینی می شود هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری جدید صورت گیرد و 9 پروژه جدید با حجم 800 میلیارد تومان در طی این مدت تعریف شده است.

وی خاطر نشان کرد: 50 درصد پیشرفت فیزیکی در طرح موجود است. در حالیکه طرح تحکم بر مردم داشت و سبب کوچ مردم می شد. اما در این دوره موضوع باز آفرینی شهری مورد نظر قرار گرفت و گفتگو با مردم مطرح شد.

انتشار 14 هزار میلیارد تومان اوراق مشارکت

شهردار منطقه ثامن مشهد در خصوص انتشار اوراق مشارکت، گفت: 14 هزار میلیارد ریال اوراق مشارکت برای تسریع در بهسازی این بافت منتشر می‌شود که نیمی از آن بر عهده دولت و نیمی دیگر بر عهده شهرداری است.

نعمتی ادامه داد: ضمن اینکه 150 میلیارد تومان نیز به عنوان سهم دولت از محل اعتبارات بازآفرینی شهری اختصاص خواهد یافت و امید است تا انتهای سال 97 بتوانیم این مبلغ را جذب کنیم.

وی با اشاره به روند انتخاب پیمانکار در اجرای پروژه های منطقه ثامن، توضیح داد: روند انتخاب پیمانکار بر اساس رویه قانونی است که در شهرداری مشهد حاکم است. بخشی نیز بر اساس ضوابط شرکت عمران و مسکن سازان است که با ترک تشریفات صورت می گیرد.

شهردار منطقه ثامن مشهد با تاکید بر اینکه رویکرد ساخت پروژه های تجاری اقامتی در دستور کار مدیریت شهری نیست، بیان کرد: این رویکرد به شکلی که خانه‌ها را به زور تملک کرده و نسبت به احداث پروژه‌های تجاری اقامتی اقدام کنیم، مد نظر نیست. بلکه بیشتر به دنیال ایجاد زیرساخت های بازافرینی شهری و محرک‌های اقتصادی هستیم.

نعمتی درباره وضعیت بلندمرتبه‌سازی در منطقه خاطر نشان کرد: در حال حاضر حداکثر 9 طبقه روی همکف مجوز صادر می‌شود و حتی مجوز ساخت 2 طبقه بنا برای زمین هایی که به حد نصاب تراکم نرسد، صادر می‌شود.

وی با تاکید بر اینکه سیاست شهرداری تعاملی است، بیان کرد: پس هر آنچه تقاضای مجاز قابل بررسی بوده، پاسخگویی صورت گرفته یعنی در مرحله پروانه پاسخگویی شده است.

ایام نوروز بخش خصوصی دولت سرمایه گذاران مشهد
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر