کد خبر: 738006 A

ایلنا از جاذبه‌های گردشگری خوزستان گزارش می‌دهد؛

اگر به مناطق تاریخی و طبیعت سرسبز همراه با غذاهای دریایی گرم علاقه‌مندید خوزستان انتخابی درست برای سفرهای نوروزی شما است، اینجا پر از بوی صفا و صمیمیت مردمان خونگرمی است که پذیرای شما گردشگران نوروزی هستند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، خوزستان خاستگاه نخستین و بزرگترین تمدن‌های بشری با شناسنامه‌ای به نام سازه‌های آبی شوشتر، چغازنبیل شوش، پل با عظمت ساسانی دزفول و جایگاه خواب ابدی یکی از چندین پیامبر خفته در خاک ایران به نام دانیال نبی است. به‌رغم تمام زخم‌ها بر پیکره‌اش از دوران تمدن با شکوه عیلامی‌ها که آشوری‌ها حتی گیاه مقدس نیشکرش را به آتش کشیدند  و چه در دوره‌های هخامنشیان دلیرانه در مقابل رومیان ماند و چه در دوره ساسانی اعراب پاتک‌های بدی بر وی زد و چه در دوره جنگ تحمیلی که مردمانش همچون کوه در مقابل دشمن سد شدند و اجازه ندادند وجبی از خاک همچون کیمیایش به دست اجنبی بیفتد و امروز به‌رغم تمام زخم‌هایی که بر پیکره‌اش دارد همچنان زیبا مانند گذشته می‌درخشد و به‌رغم تنوع آب و هوای خوبی که دارد در فصل بهار پذیرای گردشگران عزیزی در اقصی نقاط ایران و جهان است.

سازه های آبی تاریخی شوشتر

سازه‌های آبی شوشتر در دوران ساسانیان، برای استفاده از نیروی آب به‌عنوان محرک آسیاب‌های صنعتی ساخته شد. در این مجموعه بزرگ، ساختمان آسیاب‌ها، آبشار‌ها، کانال‌ها و تونل‌های عظیم هدایت آب و سیکا که محلی برای استراحت و تفریح است، قابل توجه هستند. در سفرنامه یک باستان‌شناس فرانسوی از این محوطه به عنوان بزرگ‌ترین مجموعه صنعتی پیش از انقلاب صنعتی یاد شده است.

شوشتر1

زیگورات

بنای عظیم معبد پنج طبقه "زیگورات چغازنبیل" در اطراف شوش هم اکنون یکی از بناهای عظیم خاورمیانه است که با دیوارهای تو در تو و هزاران خشت و آجر بر تپه‌ای بنا شده و کتیبه‌های آجرین با خط میخی عیلامی قدمت این بنا را آشکار می‌سازد. شوش مرکز حکومت عیلام به وسیله پادشاه آشوری، "آشوربانی پال" ویران شد و بعدها ‌که با تلاش هخامنشیان و برپایی کاخ‌های زمستانی، بار دیگر رونق گذشته خود را به دست آورد.

چغازنبیل

 آرامگاه پیامبر یهود در شوش

در مورد محل دفن پیکر دانیال نبی اختلاف نظر وجود دارد اما هر سال صدها تن از ایرانیان یهودی بر روی تپه‌ ارگ شوش جمع می‌شوند و به پیامبرشان ادای احترام می‌کنند. دانیال، پسر یوحنا پیامبری است که نسب‌ وی به یهودا فرزند یعقوب نبی می‌رسد. آنچه بیش از همه محل استناد و توجه است، حضور وی در شهر باستانی شوش و در ‌‌نهایت وفات او در همین مکان است.

دانیال

پل ساسانی نگین انگشتری شهر دزفول

پل ساسانی (قدیم) دزفول مهم‌ترین اثر تاریخی این شهر است. این پل که دو منطقه شرقی و غربی را به هم وصل می‌کند و یکی از راه‌های رابط منطقه جندی شاپور و سرزمین بین النهرین بوده که به دستور شاپور اول ساسانی پس از پیروزی بر روم و با بکارگیری اسرای رومی در سال ۲۶۳ میلادی ساخته شد. این پل با گذشت نزدیک به ۱۸ قرن همچنان پابرجاست و به عنوان یکی از قدیمی‌ترین پل‌های استوار جهان شناخته می‌شود.

پل باستانی دزفول

 حمام کرناسیون دزفول

حمام کرناسیون یا موزه مردم‌شناسی دزفول یکی از بناهای دوره قاجاریه است. این بنای تاریخی پس از بازسازی در سال ۱۳۸۵ به عنوان موزه مردم‌شناسی مورد استفاده قرار گرفت. حمام کرناسیون با مساحتی حدود ۸۸۰ متر مربع دارای سردری کوچک و زیبا با تزئینات ساده آجرکاری است.

کرناسیوم

نیایشگاه تاریشا 

ن‍ی‍‍ای‍ش‍گ‍‍اه ‌ت‍‍اری‍ش‍‍ا یا اشکفت سلمان در جنوب ایذه بزرگترین خط نوشته میخی "عیلام نو" را در خود جا داده‌ و درب‍رگ‍ی‍رن‍ده ‌چ‍‍ه‍‍ارن‍ق‍ش‌ب‍رج‍س‍ت‍ه‌‌ عی‍لام‍‍ی ‌‌اس‍ت ‌ک‍ه‌ ن‍ی‍‍ای‍ش‌"‌ه‍‍ان‍‍ی" پ‍‍ادش‍‍اه‌ م‍ح‍ل‍‍ی‌‌ آی‍‍اپ‍ی‍ر ب‍ه‌‌ه‍م‍ر‌اه‌ وزی‍ر و خ‍‍ان‍و‌اده‌‌اش ‌ر‌ا ب‍ه‌ن‍م‍‍ای‍ش‌ گ‍ذ‌اش‍ت‍ه ‌‌اس‍ت‌.

اشکفت سلمان

آبشار شِوی

آبشار شوی یا تله زنگ در سردشت از توابع دزفول یکی از زیباترین آبشارهای ایران است. این آبشار حدود ۸۵ متر ارتفاع و ۷۰ متر عرض دارد. در دامنه کوه و خروجی آبشار غاری وجود دارد که افراد محلی می‌گویند کیلومتر‌ها طول دارد. در بدنه آبشار نیز خروجی‌های متعددی وجود دارد که آب با فشار از آن‌ها خارج می‌شود.

ابشار شوی

 روستاى لیوس

روستاى لیوس در ۷۳ کیلومترى شمال شهرستان دزفول در بخش سردشت واقع شده است.به‌رغم گذشت سالیان زیاد از عمر این روستاى تاریخى، در بافت کهن آن، هنوز نحوه معیشت، فرهنگ و سنن، گویش، آداب و رسوم و برپایى مراسم مختلف به شیوه کاملاً سنتى است. این روستا داراى یک سبک خاص معمارى است به نحوی که از تمام بخش‌هاى موجود در یک ساختمان استفاده بهینه می‌شود.

روستای لیوس

رئیس اداره میراث فرهنگی دزفول در ادامه در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا به معرفی صنایع دستی و غذاهای سنتی دزفول پرداخت و گفت: کپوبافی، خراطی، ورشوسازی، موج بافی، گلیم بافی، جاجیم بافی، ساخت سازهای سنتی شامل تار، سه تار، سنتور از جمله صنایه دستی مردم عشایر شهرستان دزفول است.

وی افزود: دزفول قطب صنایع دستی خوزستان است. به لحاظ گستردگی و تنوع این صنایع در جاه‌های دیگر استان وجود دارد چون اقلیم ما با اقلیم آبادان و شادگان بسیار متفاوت است مثلا برخی از انواع حصیربافی‌های شهرهای جنوبی خوزستان ما با طرحی دیگر در این شهرستان توسط صنعتگران درست می‌شود. ولی کپوی این شهرستان ثبت ملی شده است و دزفول به عنوان زادگاه کپو معرفی شده است. این صنعت دست بسیار بی‌نظیر است و در هیچ کجای این استان در بافت این نوع صنعت گسترده نیست.

کپو

آریایی نیا در ادامه به نمدمالی ، زرگری ، ورشوسازی و صنایع مختلف دیگر به صورت روتین در این شهرستان  اشاره کرد و گفت: آموزشگاه‌های صنایع دستی در این شهرستان وجود دارد که در رشته خراطی، کپو بافی، موج بافی، گلیم و نمد مالی و ورشو سازی به هنرجویان علاقه مند آموزش داده می شود.

وی گفت: در ایام نوروز امسال نیز مانند سالهای گذشته در محل موزه کروناسیوم و خانه تیزنو و خانه سوزنگر نمایشگاه هایی دایر می‌شود که برای گردشگران و بازدیدکنندگان اقصی نقاط ایران وجهان در سه نمایشگاه در محل پارک دولت و حدودا پنجاه صنعتگر کار‌هایشان را در غرفه‌های صنایع دستی هم ارائه و هم به فروش می رسانند.

آریایی نیا ادامه داد:‌ غذاهای سنتی امسال در این شهرستان به نمایش گذاشته می‌شود و سه یا چهار مورد ارائه دهنده محصولات غذایی از طریق رستوران‌های گردشگری غذاهای محلی از جمله توله ، قلیه، حمیس، آبگوشت گنجشک ، باقاله  طبخ و در اختیار مسافران قرار می گیرد.

وی در پایان گفت: این نمایشگاه در محل پارک دولت و پارک دانشگاه برپا خواهند شد. شیرینی‌هایی از جمله لوزی کنجد ، کلوچه‌های خرمایی و کلوچه‌های شکری و کلوچه‌های معمولی و یکی از این کلوچه‌ها برند شده از دیگر خوراکی‌های این شهرستان حلوا شکری و حلوا کنجدی است با شیره و ارده که در سراسر ایران زبانزد است.
 

ایام عید ایران صنایع دستی صنعت یونسکو
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر