کد خبر: 736977 A

به مناسبت روز درختکاری؛

همزمان با آغاز هفته منابع طبیعی و روز درختکاری، 400 اصله نهال در پنج هزار مترمربع از محور دوغارون – تایباد کاشته شد.

ایوب سیدالحسینی در حاشیه مراسم درختکاری در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا در تایباد اظهار کرد: این محور به دلیل اینکه در مسیر تردد خودروهای ترانزیت و مسافران کشور افغانستان است از اهمیت خاصی برخوردار بوده از این‌رو مبلمان فضای سبز جایگاه ویژه‌ای دارد.

شهردار تایباد افزود: ایجاد فضای سبز در روزهای پایانی سال در شهری که دروازه ورودی کشور به‌شمار می‌رود از اولویت‌های این شهرداری بوده و در همین راستا اقداماتی شامل کاشت 16 هزار نهال و 25 هزار انواع درختچه، بوته و گل در پارک 14 هکتاری طبیعت، توزیع پنج هزار نهال پرورش‌یافته در نهالستان شهرداری از قبیل توت‌فرنگی، سنجد، کاج و سرو راه‌اندازی گلخانه برای تولیدات در زمینه زیباسازی فضای سبز شهری انجام شده است.

وی بیان کرد: همچنین جداسازی 85 درصد آب شرب از فضای سبز برای ترویج فرهنگ صرفه‌جویی و مصرف بهینه و توسعه فضای سبز و مبلمان شهری از دیگر اقداماتی است که امسال در تایباد انجام شده است.

شهردار تایباد مطرح کرد: استفاده از گونه‌های متنوع جدید مانند بلوط، سوفورا، داغداغان، ماکلورا و... به منظور پرورش انواع گیاهان در شهری که از نظر موقعیت اقلیمی و جغرافیایی خشک و کویری است.

در ادامه رییس منابع طبیعی شهرستان تایباد گفت: امسال برای روز درختکاری در تایباد 13 هزار گونه نهال مختلف به شهرستان انتقال داده شده و بیش از چهار هزار گونه از این تعداد بین مردم توزیع شده است.

محمدرضا علیپور افزود: یکی از بزرگترین اقداماتی که امسال در راستای فضاسازی و جلوگیری از گرد و غبار در این منطقه مرزی انجام شده کاشت نهال با یک حرکت مردمی و پویش سبز در دشت محسن آباد بوده است.

وی اظهار کرد: کانون فرسایش بادی محسن آباد بیش از 20 هزار هکتار وسعت دارد که در یک حرکت مردمی  40 هکتار از اراضی آن طی مدت 48 ساعت نهالکاری شد.

علیپور ادامه داد: در این عرصه بیش از 6 هزار نهال تاغ و آرتیپلکس کاشته شده و 40 هزار کپه کاری آنغوزه انجام شده است.

وی تصریح کرد: وسعت عرصه‌های بیابانی این شهرستان 43 هزار هکتار است که کانون بحرانی حاجی آباد همجوار با مرز افغانستان با پهنه‌ای افزون بر 18 هزار هکتار، مهمترین حوزه آن است.

منابع طبیعی هفته منابع طبیعی روز درختکاری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر