کد خبر: 735819 A

استاندار خراسان رضوی:

استاندار خراسان رضوی گفت: برای همه سلایق سیاسی احترام قائل هستیم اما باید توجه داشت که دعواهای جناحی صرفا باعث عقب افتادگی می‌شود و تا به امروز هم جنجال های سیاسی آفت انقلاب بوده است.

به گزارش ایلنا از تربت حیدریه، علیرضا رزم حسینی در جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی خراسان رضوی که به منظور امضای تفاهمنامه معین‌های اقتصادی شهرستان تربت حیدریه برگزار شد، اظهار کرد: اطمینان دارم که با عنایت امام رضا(ع)، همت مردم و خدمت صادقانه دستگاه‌های حاکمیتی اعم از دولتی و قضایی، مدل مثلث اقتصادی در خراسان رضوی نتایج درخشانی خواهد داشت.

وی افزود: هدف مثلث توسعه اقتصادی این است که نظام اداری فرسوده دولت و بروکراسی نحس اداری که مجاهدان اقتصادی را در مسیر اشتغال زایی و تحقق سیاست های اقتصاد مقاومتی با مشکل مواجه کرده است، دور بزند.

استاندار خراسان رضوی با بیان اینکه نظام اداری فرسوده مانع توسعه اقتصادی کشور است، اظهار کرد: با اجرای مدل مثلث توسعه اقتصادی تاحدودی تمرکزگرایی خودخواهانه در نظام اداری کشور مرتفع و با ایجاد وحدت رویه در بین ارکان حاکمیت در استان، مانع دعواهای سیاسی و جناحی و در نتیجه عقب افتادگی اقتصادی خواهد شد.

وی ادامه داد: برای همه سلایق و جناح های سیاسی احترام قائل هستیم اما باید توجه داشت که در شرایط جنگ اقتصادی، فعالیت های جناحی باید به دور از خودخواهی های سیاسی، بر سر توسعه و پیشرفت اقتصادی و بهبود معیشت مردم باشد.

رزم حسینی تاکید کرد: نباید شرایط را به گونه ای فراهم کرد که هر جناحی در عرصه انتخابات پیروز شد، به دنبال قلع و قمع مدیران دولتی باشد. هر فردی در دوران انتخابات می تواند از سلیقه سیاسی خود حمایت کند اما پس از انتخابات، همه باید در مسیر توسعه و آبادانی کشور تلاش کنیم.

وی یکی از دلایل عدم دستیابی به پیشرفت و توسعه اقتصادی در کشور را نداشتن فرهنگ اقتصادی برشمرد و گفت: علمای دین و ائمه جمعه وظیفه دارند که نهضت فرهنگ اقتصادی را در اقصی نقاط استان خراسان رضوی ترویج دهند تا مردم در مسیر اجرای مدل مثلث توسعه اقتصادی با دستگاه های حاکمیتی و سرمایه گذاران همراه شوند.

استاندار خراسان رضوی با بیان اینکه اقتصاد ضعیف مانع پیشرفت است، ابراز کرد: وقتی که اقتصاد کشور ضعیف باشد، مردم مجبور می شوند که برای تامین گوشت مورد نیاز خود، در صف های طولانی منتظر بایستند؛ چرا آمریکا به خود اجازه می دهد که جمهوری اسلامی ایران را تحریم کند؟ به این دلیل که اقتصاد کشور قدرتمند نیست.

وی بیان کرد: سیاسی ترین کار در آغاز دهه پنجم انقلاب، تلاش در جهت بهبود وضعیت معیشت مردم و دستیابی به توسعه اقتصادی است.  جوانان تحصیل کرده چه گناهی کرده اند که همیشه باید دعواهای سیاسی ما را شاهد باشند.

رزم حسینی گفت: مثلث توسعه اقتصادی روی همه دعواهای سیاسی خط بطلان می کشد بنابراین توسعه و پیشرفت اقتصادی از این پس اولویت و برنامه اصلی دستگاه های حاکمیتی در استان خراسان رضوی خواهد بود تا زمینه توانمندسازی مردم و بهبود معیشت آن ها فراهم شود.

وی با بیان اینکه ائمه جمعه در حوزه اجرای مدل مثلث توسعه اقتصادی هیچ دخالتی نخواهند داشت، افزود: علمای دین و امامان جمعه وظیفه دارند که در حوزه اقتصادی، مروج فرهنگ اقتصاد مقاومتی در جامعه باشند.

رزم حسینی تاکید کرد: اقتصاد مقاومتی به هیچ عنوان رویکرد دولتی ندارد که بخواهیم در قالب ابلاغیه و بخش نامه زمینه تحقق آن را فراهم کنیم بلکه به فرموده مقام معظم رهبری رویکرد این سیاست ها، مردمی است و باید از ظرفیت های مردم در مسیر پیشرفت و توسعه استفاده کرد.

وی ادامه داد: چرا فقط 52 درصد منابع خراسان رضوی باید در داخل استان مصرف شود و مابقی به خارج استان منتقل شود؟ منابع مالی خوبی داریم اما متاسفانه برای استفاده از این ظرفیت برنامه ریزی دقیق انجام نمی دهیم. به طور مثال انسان عاقل از آب به عنوان یک ثروت بین نسلی به صورت غرغابی در حوزه کشاورزی استفاده نمی کند.

وی با بیان اینکه بیکاری ریشه عمده آسیب های اجتماعی است، گفت: در صورت ایجاد اشتغال برای افراد در مناطق محروم می توان ضمن بهبود شاخص های امنیتی، آسیب های اجتماعی را کاهش داد و با بسیاری از مشکلات در حوزه فرهنگی مقابله کرد.

استاندار خراسان رضوی با تاکید بر اینکه ما از مجاهدان اقتصادی که ریسک سرمایه خود را می پذیرند تا برای جوانان اشتغال ایجاد کنند، حمایت می کنیم، افزود: دولتی ها بابت شرایط موجود نگرانی ندارند چون ابتدای ماه حقوق شان واریز می شود و این کارآفرینان هستند که بابت بیکار شدن جوانان و توقف چرخ اقتصاد کارخانه های خود نگرانی دارند.

وی گفت: رشوه خواری نظام اداری کشور را اذیت می کند؛ اگر مردم محرم هستند، باید این واقعیت ها را به مردم گفت. این تصور که طرح چنین مباحثی باعث تضعیف انقلاب می شود، کاملا نادرست است. آیا شهدا رفتند که آسیب های اجتماعی افزایش یابد از خود گذشتگی کردند که 8 هزار نفر بیکار در شهرستان تربت حیدریه وجود داشته باشد؟ بدون شک شهدا ایثار کردند که مردم در آسایش زندگی کنند.

استاندار خراسان رضوی خاطرنشان کرد: حق نداریم ذخایر معدنی را تخلیه کنیم و گودال های 700 متری برای آیندگان برجای بگذاریم درحالی که مردم ساکن در اطراف این معادن در محرومیت به سر برده و زمینه اشتغال فرزندان آن ها فراهم نباشد.

وی گفت: از این پس اگر معادن دولتی و خصولتی بخواهند مناقصه ای برگزار کنند باید با در نظر گرفتن سیاست های اقتصاد مقاومتی و در راستای کمک به اقتصاد و معیشت مردم منطقه باشد.

آسیب های اجتماعی انقلاب جنگ خراسان رضوی محرم
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر