کد خبر: 735409 A

زیستگاه گونه‌ کمیاب هوبره در پناهگاه حیات وحش عباس آباد اصفهان با نصب ۴۵۰ عدد اسپیرال در طول ۷ کیلومتر از خطوط شبکه توزیع نیروی برق منطقه به منظور حفاظت از این گونه در برخورد با خطوط برق در حین پرواز، ایمن سازی شد.

به گزارش ایلنا از اصفهان، این طرح از سوی انجمن پرنده شناسان آوای بوم و  شرکت توزیع نیروی برق استان اصفهان، با همکاری اداره کل حفاظت محیط زیست استان و کمیته حفاظت از پرندگان و شبکه های برق در تاریخ ۹ اسفند سال ۹۷ اجرایی شد.

پناهگاه حیات وحش عباس آباد یکی از امن ترین و بهترین زیستگاه های محل زندگی هوبره در ایران است. در بخشی از این منطقه که جمعیت قابل توجهی از هوبره در آن زندگی می‌کنند، سال‌ها است این پرنده ارزشمند با خطوط توزیع برق برخورد کرده و در اثر جراحت وارده از بین می‌رود.

این در حالی است که پناهگاه حیات وحش عباس‌آباد به دلیل حفاظت بسیار خوب محیط‌بانان و یاری مردم بومی ساکن در آن زیستگاهی بسیار امن و دور از دسترس شکارچیان بوده و در این شرایط از بین رفتن هوبره ها به دلیل برخورد با خطوط برق، باعث تاسف همگان بود.انجمن پرنده شناسان آوای بوم در تابستان ۹۷ پس از آنکه توسط محیط‌بانان و کارشناسان منطقه عباس آباد نایین متوجه این مشکل شد و  تلاش خود را برای حفظ بقای پرندگان و زیستگاه های آغاز کرده و در نهایت شرکت توزیع نیرو برق با اجرا و تامین مالی طرح ایمن سازی خطوط برق عباس آباد جهت جلوگیری از مرگ هوبره ها موافقت کرد.

سرانجام  هفته گذشته، اجرای طرح ایمن سازی توسط شرکت توزیع برق استان اصفهان آغاز شد و مرحله  اجرایی طرح در تاریخ ۱۴ اسفند ماه ۹۷ به پایان خواهد رسید.

هوبره گونه‌ای از پرندگان کمیاب در ایران است. این پرنده که برای زندگی خود زیستگاه های بیابانی و کویری را می‌پسندد، به دلیل شکار بی رویه، خشکسالی در برخی از مناطق و تخریب زیستگاه های محل زندگی اش دچار کاهش جمعیت شده است. هم اکنون برخی از مناطق کشور که دارای امنیت بالا و شرایط زیستگاهی مناسب تری است، محل زندگی آن است. هوبره پرنده ای بزرگ بوده و طول دو سر بال پرنده تا ۱۴۵ سانتی متر نیز می‌رسد. هوبره تقریبا همه چیز خوار بوده، از انواع حشرات و گیاهان و حتی برخی خزندگان تغذیه می‌کند. 

 

 

اصفهان ایران برق حشرات حیات وحش
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر