کد خبر: 734894 A

سرهنگ نظافتی خبر داد:

فرمانده انتظامی بردسکن گفت: ماموران ایستگاه بازرسی درونه این شهرستان طی دو مرحله موفق شدند یک محموله قاچاق گیاه مرتعی کما به میزان 4 تن و 200 کیلو گرم را کشف کنند.

به گزارش ایلنا، سرهنگ عباس نظافتی در گفت و گو با خبرنگار ما در بردسکن گفت:  ماموران ایستگاه بازرسی درونه حین کنترل وسائط نقلیه عبوری  محور طبس به بردسکن طی دو مرحله  به یک دستگاه کامیونت و نیسان حامل گیاه مرتعی کما  مشکوک و برای بازرسی دقیق  خودروها را متوقف کردند.

وی عنوان کرد: متخلفان  که 4 نفر بودند  بدون هیچ‌گونه مجوزی اقدام به حمل  این گیاه مرتعی داشتند که با هماهنگی‌های انجام  شده  تحویل یگان حفاظت منابع طبیعی و آبخیزداری شد.

وی ارزش این مقدار گیاه مرتعی کما را 30 میلیون تومان اعلام کرد و گفت: دراین رابطه پرونده‌ای تشکیل و متخلفان برای سیر مراحل قانونی به دادسرا معرفی شدند.

همچنین رئیس اداره منابع طبیعی  و آبخیزداری بردسکن با بیان اینکه برداشت بی‌رویه گیاهان مرتعی تخریب منابع طبیعی را به دنبال دارد که در اکثر مواقع قابل جبران هم نیست، ابراز داشت: برداشت و حمل گیاهان دارویی، مرتعی و چوب درختان جنگلی بدون اخذ مجوز از منابع طبیعی ممنوع است و بر اساس موارد قانونی، قاچاق کالا محسوب می‌شود.

 مجید هزاره بابیان اینکه حمل بی مجوز چوب و گیاهان دارویی  مرتعی علاوه بر ضبط مال، مجازات جزای نقدی و حبس را برای محکومان به دنبال دارد، تصریح کرد: هر بوته از کما، حاصل جوانه مولد گل آن است که در صورت برداشت سال‌ها طول می‌کشد تا دوباره احیا شود و بذر خاصی برای کاشت ندارد به همین دلیل برداشت کما از مراتع شهرستان تحت کنترل و نظارت است.

وی بابیان اینکه هم‌زمان با فصل رویش این گیاه در اواخر بهمن‌ماه، گشت‌های نظارتی از اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان‌ به مناطق تحت پوشش اعزام شده اضافه کرد: در اثر خشکسالی این گیاه در معرض نابودی است ،بنابراین حفاظت از آن در دستور کار منابع طبیعی بردسکن  قرار دارد.

هزاره گفت:برای جلوگیری از جمع آوری گیاهان دارویی بدون مجوز و طرح مدون  دادستانی شهرستان حکمی را صادر کرده است که با متخلفین برخورد جدی شود.

حبس خشکسالی رئیس اداره منابع طبیعی قاچاق منابع طبیعی و آبخیزداری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر