کد خبر: 733518 A

وحید قبادی دانا:

رئیس سازمان بهزیستی با اشاره به لزوم تکریم سالمندان و مراقبت از آنها گفت: در حال حاضر 11 هزار سالمند در 300 مرکز سالمندی بهزیستی کشور نگهداری می‌شوند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، وحید قبادی‌دانا در سفر یک‌روزه خود به یزد در آیین افتتاح مرکز سالمندان قیومی ابرکوه اظهار داشت: مراکز شبانه‌روزی نگهداری از سالمندان به‌عنوان قطعه‌ای از بهشت روی زمین است.

وی با تبریک روز مادر با بیان اینکه مادران در مراکز سالمندی هم نگران فرزندان خود هستند و به من توصیه می‌کنند مراقب فرزندان‌شان باشم یا به وضعیت کسب و کار فرزندشان رسیدگی کنم، ادامه داد: آنچه بندگان خدا در ذات وجود خداوند می‌بینند در وجود مادران نیز تبلور یافته است.

رئیس سازمان بهزیستی با اشاره به اینکه شرایط خاصی به وجود می‌آید و سالمندان تنها می‌مانند، گفت: مراکز سالمندی شبانه‌روزی مامن سالمندان است که در حال حاضر در بیش از 300 مرکز از 11 هزار سالمند مراقبت می شود.

وی با بیان اینکه سالمندان در این مراکز نگهداری باز هم احساس تنهایی و افسردگی می‌کنند، ادامه داد: حضور سالمندان در خانه‌های کوچک سالمندی می‌تواند بخشی از این مشکل را حل کند چراکه در طول روز می‌توانند مانند یک خانواده کنار هم زندگی کنند و حتی کارهای منزل را در این مکان انجام دهند و تقویت روحیه شوند.

قبادی‌دانا اضافه کرد: اثبات شده که نگهداری سالمندان در خانه‌های کوچک سالمندی می‌تواند در تقویت روحیه نشاط و شادابی موثر باشد، عنوان کرد: در گذشته نیز مراکزی با عنوان یتیم‌خانه داشتیم و که آسیب‌ها و آفت‌هایی داشت اما با الگو قرار دادن مراکز شبه خانواده، کودکان نیز در درون این خانه‌ها با مربی خود زندگی می‌کنند و با حس خوبی که پیدا می‌کنند به شکل خانواده در کنار هم خواهند بود.

وی با اشاره به شرایط دشوار سالمندان و وجود بیماری‌ها و کهولت سن تصریح کرد: با این حال وجود سرای سالمندان نیز ضروری است چون سالمندان به مراقبت‌های ویژه نیاز دارند و لازم است کسانی باشند تا امورات آنها را انجام داده و از آنها مراقبت کنند.

معاون وزیر و رئیس سازمان بهزیستی کشور افزود: امید است شرایطی پیش بیاید و خانواده‌ها اجازه ندهند که سالمندی از خانواده جدا شود و در خانه‌های سالمندان مورد نگهداری و مراقب قرار گیرد و این برکات را در خانه‌های خود حفظ و مراقبت کنند.

وی با اشاره به نقش خیران در انجام خدمات بهزیستی عنوان کرد: در آینده نزدیک با سونامی سالمندی مواجه خواهیم بود و جامعه ما به سمت سالمندی پیش خواهد رفت لذا لازم است برنامه‌ریزی‌ها به سمتی پیش برود که با آینده‌نگری آماده باشیم.

قبادی دانا مجموعه بهزیستی را مجموعه‌ای متشکل از خیرانی دانست که با سازمان‌های مردم‌نهاد و سایر مراکز فعال برای ارائه خدمات به نیازمندان و افراد تحت حمایت کمک می‌کنند.

وی عنوان کرد: بیش از 40 هزار مرکز فعالیتی در ساسر کشور در حوزه بهزیستی فعال است و سازمان بهزیستی به‌عنوان حلقه واسط بستری را فراهم می‌کند تا مردم به مردم کمک کنند و امید است مجموعه این فعالیت‌ها موجب خشنودی خدای متعال باشد.

رئیس سازمان بهزیستی با بیان اینکه مشکلات حوزه بهزیستی انبوه و متعدد است، گفت: یکی از مشکلات ما اعتباری است و با توجه به وضعیت اقتصادی خانواده‌ها به ویژه آن‌هایی که حتی یک معلول دارند در تامین هزینه‌ها دچار بحران هستند و لازم است با همبستگی ملی و مشارکت خیران در رفع مشکلات این قشر از جامعه برآییم.

یزد وحید قبادی دانا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر