کد خبر: 732826 A

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای لرستان:

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای لرستان گفت: در سال آبی جاری از سدهای ایوشان و مروک برای برنجکاری آبی رها نخواهد شد.

به گزارش خبرگزاری ایلنا لرستان، رضا میرزایی در حاشیه جلسه شورای حفاظت از منابع آب استان در مصاحبه با خبرنگاران گفت: دستور کار جلسه امروز که به ریاست دکتر خادمی، استاندار محترم و با حضور فرمانداران و سایر اعضا تشکیل شد، در رابطه با رعایت الگوی کشت، طرح سازگاری با کم آبی و همچنین جلوگیری از ورود غیر بومیان به استان که قصد کاشت محصولات پر آب بر را دارند، بود.

وی با اعلام اینکه کشاورزان بومی ما به خاطر حفاظت از منابع آب و خاک استان و رعایت حقوق نسل های آینده، الگوی کشت را رعایت کنند، اظهار داشت: از کشاورزان عزیز بومی می‌خواهیم از اجاره دادن اراضی کشاورزی خود به غیر بومی ها جهت کاشت محصولات آبدوست مثل برنج، چغندر و سیب‌زمینی خودداری کنند.

مدیرعامل آب منطقه ای لرستان بیان کرد: کشاورزان عزیز نباید برای سودهای مقطعی و زودگذر، منابع آبی و اراضی کشاورزی را نابود کنند، بلکه لازم است منافع بلندمدت خود و نسل آینده را در نظر بگیرند.

میرزایی اضافه کرد: کشت برنج به جز در استان‌های شمالی (گیلان و مازندران) در سایر استان‌های دیگر کشور ممنوع شده است، لذا در لرستان نیز شرکت آب منطقه ای، سازمان جهاد کشاورزی، فرمانداران، بخشداران و سایر اعضای شورای حفاظت از منابع آب موظف شده‌اند که جهت حفاظت از منابع آب و خاک، جلوی کشت بی رویه برنج در استان را بگیرند.

این مقام مسئول با بیان اینکه در سال زراعی گذشته، بیشترین انحراف از الگوی کشت مربوط به شهرستان دورود و بیرانشهر بوده است، گفت: در سال آبی جاری، از سدهای ایوشان و مروک برای برنجکاری آبی رها نخواهد شد، لذا از کشاورزان این مناطق و سایر شهرستان‌های استان می‌خواهیم که از کاشت برنج و یا از اجاره دادن اراضی کشاورزی خود به غیر بومیان جهت کاشت برنج جداً خودداری کنند.

 

خبرنگار: حسام شفیعی

در سال آبی جاری از سدهای ایوشان و مروک برای برنجکاری آبی رها نخو
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر