کد خبر: 730537 A

مدیرکل محیط زیست سیستان و بلوچستان خبرداد:

مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان از نصب دوربین تله‌ای در زیستگاه‌های خرس سیاه در شهرستان نیکشهر در راستای حفاظت از این گونه در معرض خطر انقراض خبر داد.

به گزارش ایلنا، وحید پورمردان گفت: برنامه دوربین گذاری زیستگاه‌های حیات وحش به منظور بررسی وضعیت حیات وحش زیستگاه‌ها و پایش جمعیت خرس سیاه در منطقه، توسط اداره کل حفاظت محیط زیست استان و حفاظت از این گونه، با نصب چند دستگاه دوربین تله‌ای در زیستگاه‌های منطقه نیکشهر آغاز شد.

پورمردان افزود: به جهت اینکه خرس سیاه آسیایی بیشتر شبگرد است و به ندرت می‌توان او را در طبیعت دید. با نصب دوربین‌های تله‌ای در منطقه نیکشهر می‌توان اطلاعاتی در خصوص جمعیت، پراکنش و رفتار‌های اکولوژیکی این گونه جهت برنامه‌های حفاظتی بدست آورد.
 
پورمردان در خصوص گونه خرس سیاه بلوچی در استان اضافه کرد: خرس سیاه بلوچی که در گویش مردم بلوچستان با نام‌های «مم» و «حرس» شناخته شده یکی از شاخص‌ترین گونه‌های حیاط وحش در جنوب استان است. خرس سیاه آسیایی دارای جثه متوسط در بین گونه‌های دیگر خرس است که روی قفسه‌ سینه‌اش لکه سفیدی به علامت V. نقش بسته است. طول بدن این جانور با توجه به شرایط محیطی و نوع تغذیه‌ای که انجام می‌دهد متغیر بوده و از ۱۳۰ تا ۱۸۰ سانتی متر است. مهم‌ترین منبع غذایی این‌گونه خرماست که ۸۵ درصد رژیم غذایی آن را در برمی‌گیرد. میوه‌های باغی هم در درجه دوم است.
 
مدیر کل حفاظت محیط زیست سیستان بلوچستان در خصوص وضعیت حفاظت و تعارضات این گونه با جوامع محلی گفت: IUCN این گونه را در فهرست گونه‌های در خطر انقراض و در رده‌ آسیب‌پذیر قرار داده است.
 
به دلیل خشکسالی، بیشتر زیستگاه‌های جنگلی خرس سیاه از بین رفته و سطح زیر کشت محصولات کشاورزی و باغی در زیستگاه‌های این گونه افزایش یافته است و گاهی شاهد تقابل مردم محلی و خرس سیاه در برخی از مناطق هستیم.

تغذیه حفاظت محیط زیست دوربین شاخص محیط زیست سیستان و بلوچستان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر