کد خبر: 725547 A

یگان حفاظت محیط زیست خمین در حین گشت و کنترل مناطق و زیستگاه ها ۲ شکارچی غیر مجاز را با ادوات شکاری پیش از اقدام به شکار دستگیر کردند.

به گزارش ایلنا از اراک، رئیس اداره حفاظت محیط زیست خمین گفت: از این شکارچیان یک قبضه سلاح گلوله زنی که برای شکار حیوانات بزرگ استفاده می شود و یک قبضه سلاح ساچمه ای که کاربرد شکار پرندگان را دارد کشف شد.

مشایخی افزود: اقدام برای شکار حیات وحش حتی شروع به آن بدون کسب مجوز جرم است و طبق ماده ۱۵ قانون شکار و صید، متخلفان تحت تعقیب و مجازات قرار می‌گیرند.

وی گفت: پروانه شکار به صورت متمرکز در اداره کل  اراک صادر می شود و شکارچیان باید با گرفتن مجوز در مناطق غیر ممنوعه اقدام به شکار کنند در غیر این صورت با متخلفان برخورد قانونی می شود.

زیستگاه «شیرخانی» در ‎ ۳۰کیلومتری شمال شرق خمین است که به دلیل قرار داشتن در مسیر مهاجرت پاییزی قوچ و میش، یکی از پرورشگاه های مطلوب این گونه ها است.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست خمین افزود: این منطقه همچنین همه ساله شاهد مهاجرت کبک و انواع پرندگان شکاری از جمله عقاب از منطقه شازند است که پس از توقفی کوتاه تعدادی ساکن و بقیه به منطقه هفتاد قله مهاجرت می کنند.

در زیستگاه شیر خانی گونه های جانوری از قبیل گرگ، شغال، کبک، تیهو، فاخته، کبوتر وحشی، دلیچه، بالابان ، دال ، عقاب طلایی و از جوندگان، خرگوش و از گیاهان گونه های گون، بوته اربابی ، دم گاو، شیرو لک، تیغ پنبه ای و لاله واژگون دیده می شود.

شهرستان خمین در جنوب استان مرکزی دارای ۱۱ عرصه و زیستگاه طبیعی است.

شکارچیان غیرمجاز
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر