کد خبر: 725203 A

مدیرکل دامپزشکی آذربایجان غربی؛

مدیرکل دامپزشکی آذربایجان غربی با بیان اینکه 3 هزار دامپزشک در سطح استان فعالیت دارند، گفت: 55 درصد خدمات دامپزشکی رایگان و یارانه‌دار است.

به گزارش ایلنا ، کامیار داهیم در جمع اصحاب رسانه درباره گرانی‌های اخیر در بازار گوشت قرمز گفت: با اینکه امسال یک‌ونیم میلیون راس دام بیشتر از سال گذشته در استان وجود دارد، ولی سوداگری و دلالی‌های موجود باعث افزایش قیمت گوشت قرمز شده است و باید برای جلوگیری از این مشکل، خرید دام زنده برای کشتارگاه‌ها را به بخش خصوصی واگذار کنیم.

وی افزود: درحال حاضر نزدیک به ٣ هزار دامپزشک متخصص با انجام ٦٠ نوع فعالیت دامپزشکی در سراسر استان مشغول فعالیت هستند که نشان از میزان دسترسی ٩٠ درصدی مردم به خدمات دامپزشکی است.

مدیرکل دامپزشکی آذربایجان غربی، با اشاره به اینکه دامپزشکی استان سالانه٢٠ میلیارد تومان برای سلامت دام‌های استان هزینه می‌کند، ادامه داد: ۵۵‌ درصد این هزینه‌ها از جمله واکسیناسیون دام و طیور، ‌سموم و خدمات دامپزشکی که بالای ١١میلیارد تومان هزینه دارد، به صورت یارانه‌ای و رایگان در اختیار مردم استان قرار می‌گیرد.

وی با تاکید بر اینکه استان سالانه به طور میانگین  یک میلیون تن محصولات دامی تولید می‌کند، تاکید کرد: ٧٠درصد تولیدات استان به مصرف داخلی می‌رسد و تنها٣٠ درصد به استان‌های دیگر صادر می‌شود.

داهیم ادامه داد: سالانه ١٠٠هزار تن واردات، ترانزیت و صادرات محصولات دامی از مرزهای استان انجام می شود.

داهیم گفت: ‌سالانه 2.5 میلیون رأس تجارت دامی در ٢٧ میدان عرضه دام استان صورت می‌گیرد، ولی متاسفانه تا کنون هیچ اقدامی در خصوص توسعه زیرساخت‌ها و اصلاح میادین تجارت دام استان انجام نشده است.

 

 

گوشت قرمز سازمان دامپزشکی­ کشور
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر