کد خبر: 725151 A

مدیر کل گمرک استان یزد گفت: در 10 ماهه ابتدائی سال جاری یک میلیون و 592 هزار تن کالا به ارزش 386 میلیون دلار از گمرک یزد به خارج از کشور صادر شد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، محمد حسین سلمانی ندوشن به مناسبت دهه فجر واظهار داشت: در سال جاری 43 هزار و 326  تن کالا به  ارزش 148 میلیون و 617 هزار دلار از طریق گمرک به استان وارد شده است .

وی کاشی و سرامیک، مقاطع فولادی ، ظروف شیشه‌ای، شیشه ساختمانی ، ترکیبات هیدروکربن، ترکیبات مولیبدن، اقلام کشاورزی از جمله پسته را کالاهای صادراتی عنوان کرد که اغلب به کشورهای همسایه و حوزه خلیج فارس به ویژه امارات،کشورهای اروپایی  هلند، بلژیک، ترکیه ، ژاپن و چین صادر شده است.

این مقام مسئول با بیان اینکه گمرک یزد در سال 65 به صورت دفتر امانت پستی در استان راه اندازی شد گفت: با توجه به صنعتی شدن استان و نیازی که احساس شد، فعالیت گمرک یزد نیز گسترش یافت و اکنون تمام روبه های گمرکی در گمرک استان انجام می شود.

مدیرکل گمرک استان یزد در ادامه به تسهیلات گمرک به فعالان اقتصادی اشاره کرد وافزود: اعمال رویه ورود موقت کالا از سالیان قبل و استرداد حقوق ورودی مواد اولیه وارداتی به کار رفته در صادرات از جمله تسهیلات گمرک به تولید کنندگان استان است.

سلمانی ندوشن ادامه داد: در رویه ورود قطعی نیز برای رفع مشکل نقدینگی واحد های تولیدی در ابتدای هر سال مجوز مربوطه صادر و ضمانت نامه بانکی به جای پرداخت نقدی حقوق ورودی اخذ می شود.

وی با اشاره به دریافت بن بیمه در سایر رویه ها نظیر ترانزیت و مرجوعی برای تسهیل در ترخیص کالا اظهارداشت: اعمال معافیت ماشین آلات خط تولید، اعمال مفاد ماده 121 قانون امور گمرکی، عدم ارسال مکرر مواد اولیه واحدهای تولیدی به آزمایشگاه و اعتماد به سوابق قبلی از جمله تسهیلاتی است که به فعالان و تجار داده شده است.

سلمانی اضافه کرد: همچنین استراد حقوق ورودی مواد اولیه وارداتی به کار رفته در صادرات و پذیرش ضمانت نامه بانکی جهت عوارض صادراتی نیز به عنوان تسهبلات گمرکی به فعالان اقتصادی و تجاری تعلق گرفته است.

مدیرکل گمرک استان یزد در پایان خاطرنشان کرد: این گمرک جزء 5 گمرک مجاز کشور برای صادرات و واردات طلا و مصنوعات فلزات گران بها است.

گمرک یزد صادرات مواد اولیه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر