کد خبر: 723463 A

برای اولین بار در کشور صورت گرفت؛

مرکز جامع توانبخشی و خانه کوچک نگهداری از معلولین ذهنی شدید (آموزشی و مراقبتی ویژه) به عنوان اولین طرح پایلوت بهزیستی کشور صبح امروز در لامرد استان فارس به بهره‌برداری رسید.

به گزارش خبرنگار ایلنا از لامرد، «معصومه کاظم‌زاده» رئیس اداره بهزیستی لامرد  در حاشیه بازدید از این مجموعه در جمع خبرنگاران گفت: ساخت مرکز جامع توانبخشی و خانه‌های معلولین ذهنی زنده یاد ناصر قائدی با اعتباری بالغ بر ۱۴ میلیارد ریال در زمینی به مساحت ۱۷۸۰ مترمربع و زیربنای ۷۴۶ مترمربع به همت خیراندیش(حاج غلام قائدی) در بهمن ۹۵ آغاز شد و فروردین سال جاری به پایان رسید.

وی افزود: خانه کوچک معلولین ذهنی در لامرد به عنوان اولین و تنها خانه معلولین ذهنی شدید و خیلی شدید بالای ۱۴ سال در کشور محسوب می‌شود که این طرح به صورت پایلوت در حال اجراست.

کاظم زاده با اشاره به اینکه درحال حاضر ۱۱ نفر در مرکز جامع توانبخشی زنده یاد قائدی مشغول بکار هستند، بیان کرد: این مرکز با ظرفیت نگهداری از ۳۰ معلول ذهنی آغاز بکار کرده است که افراد دارای معلولیت شدید و خیلی شدید ذهنی که مجهول الهویه، فاقد سرپرست یا فاقد سرپرست موثر باشند را پذیرش می کند.

وی  با بیان اینکه خدمات  توانبخشی شامل فیزیوتراپی، کار درمانی، گفتار درمانی در این مرکز انجام می شود، گفت : با آغاز فعالیت این مجموعه نیز مبلغ ۸۵۰ میلیون ریال بصورت نقدی و غیر نقدی از سوی خیرین به این مرکز اهدا شد و هزینه ای جهت نگهداری افراد معلول از سوی سازمان بهزیستی پرداخت می شود اما به دلیل هزینه بالای نگهداری مرکز نیازمند کمک خیرین و نیک اندیشان عزیز هستیم.

کاظم زاده اضافه کرد: همزمان با افتتاح این مرکز نیز عملیات ساخت دو خانه کوچک معلولین ذهنی با زیربنای ٢٤٠ متر به کمک خیراندیشان آغاز می شود.

در ادامه نحوی نژاد معاون توانبخشی بهزیستی کشور با تشریح هدف از ایجاد خانه های کوچک معلولین ذهنی گفت: خانه کوچک معلولین ذهنی با رویکرد کوچک سازی مراکز شبانه روزی و به منظور ایجاد محیطی مشابه خانه برای ‌افراد دارای معلولیت ذهنی تاسیس شده است که راه اندازی این مراکز سبب ایجاد حس مسئولیت پذیری، استقلال و برابری این قشر با سایر افراد جامعه و کمک زیادی به اجتماعی شدن افراد دارای معلولیت ذهنی می کند.

نحوی نژاد اظهار کرد: توسعه این خانه ها به جای مراکز آسایشگاهی از سیاست های راهبردی سازمان بهزیستی بوده تا شعار همیشگی این سازمان مبنی بر ایجاد مشارکت اجتماعی بر تمام آحاد جامعه محقق شود.

وی در پایان گفت: خانه های کوچک معلولین ذهنی به موسسات غیر دولتی دارای مجوز از سوی سازمان بهزیستی واگذار می‌شوند که با نظارت بهزیستی به فعالیت می پردازند.

در حاشیه این افتتاح نیز معاون بهزیستی کشور، مدیرکل بهزیستی بهزیستی فارس و هیات همراه از بخش های مختلف مرکز جامع ، خانه های نگهداری از معلولین بازدید کردند.

شایان ذکر است رحمانی معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری فارس، نحوی‌نژاد معاون توانبخشی بهزیستی کشور، موسوی مدیرکل بهزیستی فارس،  شبانی نژاد فرماندار لامرد، اعضای شورای اداری، جمعی از معتمدین و خیرین محلی در  افتتاح این مرکز جامع توانبخشی و خانه کوچک نگهداری از معلولین ذهنی شدید (آموزشی و مراقبتی ویژه) حضور داشتند.

DSC_0032

DSC_0111

DSC_0082

خبرنگار: مرتضی عبداله زاده

استان فارس لامرد افتتاح نخستین مرکز جامع توانبخشی و خانه نگهداری از معلولین ذهنی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر