کد خبر: 720630 A

حمید درفشی خبر داد:

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی استان البرز با عنوان اینکه بیماران بستری بدون بیمه در همان بیمارستان و مراکز درمانی، بیمه طرح سلامت می‌شوند از بهره‌برداری هزار و 400 تخت بیمارستانی خبر داد که در مدت دو سال در استان البرز تجهیز شدند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، حمید درفشی امروز در نشست خبری که با محوریت طرح تحول نظام سلامت، برگزار شد، اظهار داشت: ابلاغ سیاست‌های کلی سلامت از طرف رهبر انقلاب و حمایت‌های دولت‌یازدهم منجر به اقدام بنیادین در عرصه بهداشت و سلامت کشور شد و جزو مهمترین برنامه‌های وزارت بهداشت قرار گرفت.

وی افزود: با توجه به 8 بسته خدمات بهداشت، درمان که شامل کاهش مبلغ پرداخت بیماران بستری در مراکز درمانی، حمایت از حضور پزشکان در مناطق محروم، حضور ثابت پزشکان متخصص در بیمارستان‌، ترویج زایمان طبیعی، ارتقا کیفیت خدمات ویزیت و هتلینگ در بیمارستان‌ها، حفاظت مالی از بیماران صعب‌العلاج، خاص و نیازمند است که همزمان با سایر استان‌ها در البرز نیز شروع شد.

وی به راه‌اندازی طرح گسترش شبکه سلامت شهری و روستایی از سال 63 اشاره کرد و گفت: 24 پزشک و 117 بهروز در روستاها، 79 پزشک و 26 دندانپزشک در مناطق محروم مشغول فعالیت شدند.

درفشی تصریح کرد: بعد از اجرای طرح سلامت بیماران بستری در بیمارستان‌های دولتی تنها 10 درصد از کل هزینه درمان را پرداخت و تهیه دارو، تجهیزات پزشکی و انجام  خدمات ازمایشگاهی و تشخیص بیماری در ببمارستان انجام می شود.

 وی در ارتباط با خدمات خیریه به جذب بیش از 110 میلیارد تومان توسط خیرین در حوزه سلامت اشاره کرد و گفت: همچنین استقرار واحد سیار دندان‌پزشکی رایگان در مناطق روستایی و محروم به بیش از 11 هزار نفر و 163 هزار خدمت دندانپزشکی طی یکسال گذشته انجام شد.

این مقام مسئول در امور درمان با اشاره به اینکه بیماران بدون بیمه، هنگام بستری، بیمه می‌شوند، اذعان داشت: براساس طرح سلامت خدمات رایگان برای زایمان طبیعی به مادارن باردار داده می‌شود و این خدمات موجب تشویق مادران به این نوع زایمان شده و از ابتدای طرح بین 15 تا 20 درصد در بیمارستان‌های دولتی، افزایش داشته است. 

درفشی به تاثیر این طرح در بیمارستان‌های خصوصی نیز اشاره کرد و گفت: در بیمارستان‌های غیر دولتی روند کاهش سزارین نیز کنترل و در این زمینه اقدامات لازم صورت گرفته است. 

وی افزود: راه‌اندازی 75 خانه بهداشت، 93 پایگاه بهداشت روستایی و 78 مرکز خدمات جامع سلامت و 40 مرکز  خدمات جامع سلامت در مناطق روستایی و حاشیه، جزو دستاوردهای طرح سلامت در استان البرز بود.

درفشی با اشاره به خدمات پزشکی 40 ساله انقلاب گفت: پس از پیروزی انقلاب تاکنون در بخش دولتی و خصوصی 17 بیمارستان با 3 هزار و 530 تخت بستری و غیر بستری فعال شد و مراکز و درمانگاه‌هایی که پیش از آن وجود داشت با نوسازی و ارتقا در حال حاضر به‌عنوان مجهزترین مراکز درمانی و آموزشی فعالیت می‌کنند. همچنین نزدیک به 197 هزار و 400 متر مربع فضای آموزشی، درمانی، بهداشتی و اداری جدید ساخته شده است.

درفشی به اخذ مجوز و راه‌اندازی دانشگاه علوم پزشکی و راه‌اندازی دانشکده‌های پزشکی، دندان‌پزشکی، داروسازی، پیراپزشکی، پرستاری، مامایی، بهداشت و پردیس دانشگاه نیز اشاره کرد و اظهار داشت: از سال 93 ساخت، تجهیز و بهره‌برداری از هزار و 400 تخت بیمارستانی در مدت دو سال در البرز، شروع شد.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی استان البرز یادآور شد: ارتقا ناوگان اورژانس استان بعد از انقلاب با یک فروند بالگرد، 55 پایگاه اورژانس، 115 پایگاه شهری و جاده‌ای، 60 آمبولانس، 4 موتور لانس و 2 اتوبوس آمبولانس، مجهز شد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی البرز با عنوان اینکه توزیع 436 قلم داروی لازم بین روستائیان در قالب برنامه پزشک خانواده، ابراز امیدواری کرد که با توجه به اجرا و پیگیری طرح سلامت در استان البرز و با در نظر گرفتن دستاوردهای مثبت آن، تمامی تلاش تا ادامه و تکمیل اجرای این طرح با موفقیت دنبال شود.

حمید درفشی سرپرست دانشگاه علوم پزشکی استان البرز
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر