کد خبر: 719745 A

همزمان با دهه فجر:

شهردار شیراز از الکترونیکی شدن استعلام پروانه های ساختمانی آپارتمان خبر داد و تاکید کرد: همزمان با دهه فجر مراحل استعلام پروانه ساختمانی در بخش آپارتمان های مسکونی الکترونیکی می شود.

به گزارش ایلنا، اسکندرپور، شهردار شیراز در اجلاس سراسری انبوه سازان مسکن و ساختمان کشور با بیان اینکه شهرداری شیراز بسته پیشنهادی تخفیف عوارض و تشویق سرمایه گذاری را به منظور تحرک بخشی به حوزه مسکن ارائه داده است، گفت: مجموعه مدیریت شهری در تلاش است با ارائه بسته های تشویقی به حوزه مسکن تحرک و پویایی دهد.

وی  افزود: براساس این بسته اوراق بستانکاری همراه با اختصاص سود روزشمار و تخفیف نقدی به سرمایه گذاران و فعالان صنعت ساخت و ساز تعلق می گیرد. 

شهردار شیراز با بیان اینکه این بسته فرصتی مناسب برای انبوه سازان و سرمایه گذاران در حوزه ساخت و ساز را فراهم می کند، اظهار داشت: افرادی که از این بسته پیشنهادی استفاده کنند در مجموع شامل حدود ۴۵ تا ۵۰ درصد تخفیف عوارض ساختمانی می شوند. 

اسکندرپور استقرار شهرداری الکترونیک را راهکاری اساسی برای حاکمیت فرآیندمحوری و حذف امضاهای طلایی دانست و تصریح کرد: به همکاران مجموعه شهرداری اعلام کرده ام، مدیرانی موفق هستند که فرآیندها را اصلاح کنند و نقش افراد را به حداقل ممکن برسانند تا شهرداری از مسیر کارشناس محوری به رویکرد محوری تغییر جهت دهد.

وی اضافه کرد: معتقدم اگر قرار است در اقتصاد فعلی کشور شاهد اتفاقی مثبت باشیم، آن اتفاق در گروی تحرک بخشی به حوزه مسکن و سرمایه گذاری در آن است.

شهردار شیراز با بیان اینکه جلسات هم اندیشی با انبوه سازان صنعت ساختمان به صورت دوره ای برگزار خواهد شد، تصریح کرد: رویکرد دوره جدید مجموعه مدیریت شهری افزایش مشارکت نظرات کارشناسان و متخصصین در تصمیم گیری ها است و از انبوه سازان و سرمایه گذاران می خواهم که از این فرصت پیش آمده برای ارائه نظرات سازنده خود استفاده کنند، تا بتوانیم در حوزه های درآمدی و شهرسازی قدم های بهتری برای شیراز برداریم.

شهرداری شیراز خودکفایی شهرداری ها در کسب درآمد و درآمدزایی از طریق شهر و ضابطه فروشی را عامل خسارت جبران ناپذیری به شهرها و علی الخصوص کلانشهرهای تهران و شیراز دانست و خاطرنشان کرد: انتقادات به نحوه شهرسازی، تراکم فروشی، تخریب باغات، مشکلات ترافیکی و... ناشی از تغییر نگرش به شهرداری ها از دهه ۶۰ و لزوم کسب درآمد توسط این نهاد است.

اسکندرپور با انتقاد از رویکرد پیشین سرمایه گذاری در مجموعه مدیریت شهری ابراز داشت: طی سالهای گذشته شهرداری شیراز با اخذ تسهیلات بانکی و فروش اوراق مشارکت، اقدام به مشارکت و سرمایه گذاری در بخش ساخت و ساز کرده که این رویکرد به علت ایجاد رقابت بین شهرداری و بخش خصوصی و افزایش هزینه تمام شده ساخت و ساز برای شهرداری به دلیل بوروکراسی اداری مناسب نبوده است.

وی با بیان اینکه فروش اوراق مشارکت برای ساخت و ساز و سرمایه گذاری در این حوزه خاتمه یافته است، ابراز داشت: در رویکرد جدید به هیچ عنوان تمایل نداریم شهرداری وارد حوزه ساخت و ساز شود بلکه نقش شهرداری باید سیاستگذاری و تسهیلگری در این حوزه باشد.

شهردار شیراز با بیان اینکه شهرداری تلاش دارد تا روند سرمایه گذاری در شهر شیراز را تسهیل کند، عنوان کرد: مطالبه شورای پنجم از شهرداری تسهیل در امر سرمایه گذاری است و قدم هایی نیز برای تحقق این امر برداشته شده اما هنوز به علت سنگین بودن بدنه شهرداری، ضابطه های طرح تفصیلی و مراودات با مجموعه نظام مهندسی به نتیجه نرسیده است.

اسکندرپور با اشاره به بهره برداری از دو پروژه تقاطع غیر همسطح جوادیه و تقاطع سه سطحی مطهری – امیرکبیر – رحمت به مناسبت سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی یادآور شد: شهرداری شیراز در کنار تکمیل پروژه های نیمه تمام عمرانی، عملیات اجرایی ۱۰ پروژه شاخص و انسان محور را آغاز خواهد کرد چون معتقدیم شیراز ظرفیت انجام پروژه هایی در حوزه های گردشگری، فرهنگی و ... را دارد. همچنین در برنامه پنج ساله سوم نیز برای سه محور تاریخی، فرهنگی و مذهبی برنامه ریزی هایی انجام شده است.

وی ساخت پروژه های فرهنگی همچون پردیس سینمایی در محلات کمتر برخوردار کوزه گری و کفترک را در راستای انجام پروژه های انسان محور و مبتنی بر رویکرد توزیع عادلانه خدمات دانست.

دهه فجر
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر