کد خبر: 715544 A

از سوی شهردار؛

شهردار شیراز بعد از ظهر امروز در صحن علنی شورای شهر حاضر شد و لایحه برنامه 5 ساله سوم توسعه شهر شیراز را ارائه و به شورا تقدیم کرد.

به گزارش ایلنا، حیدر اسکندرپور با تأکید بر اینکه بررسی و نقد این برنامه به ارزش آن می‌افزاید، ادامه داد: کشور سابقه 70 ساله در  برنامه توسعه‌ای دارد، در شهر شیراز نیز تاکنون دو برنامه 5 ساله اجرا شده که در برنامه سوم سعی کردیم با بررسی دو برنامه قبلی، شرایط اقتصادی کشور، محدودیت‌ها و همچنین مدیریت یکپارچه شهری لحاظ شود.

وی افزود: برنامه 5 ساله با چهار شرایط خیلی بدبینانه، بدبینانه، میانه و خوش‌بینانه تدوین شده، در بخش درآمدی در حالت خیلی بدبینانه 18 هزار میلیارد تومان و در شرایط خوش‌بینانه 27 هزار میلیارد تومان طی 5 سال آینده پیش‌بینی کردیم که متناسب با آن  پروژه نیز تعریف شده است.

اسکندرپور با بیان اینکه بودجه‌های سنواتی با لحاظ کلیت برنامه‌ی توسعه 5 ساله تنظیم خواهد شد، گفت: سعی شده تا برنامه 5 ساله با اتکا به ارزش ها و قابلیت‌های شهر شیراز و چشم‌انداز شهر و پاسخگویی به نیازهای شهروندان طراحی شود.

شهردار شیراز خاطرنشان کرد: در تدوین این برنامه تلاش شده تا زیست‌پذیری، شفافیت، کاهش نابرابری، توسعه، عدالت محوری و حرکت به سمت حکمرانی مطلوب را داشته باشیم.

وی ابراز داشت: نحوه تنظیم برنامه توسعه 5 ساله سوم هدف‌گرا و مسئله‌گرا است، یعنی مسائلی که در شیراز با آن روبرو هستیم مورد توجه و مبنا برای برنامه قرار دادیم.

اسکندرپور با بیان اینکه این برنامه در 5 محور اجتماعی فرهنگی، اقتصادی و مالی، محیط زیست کالبدی، حمل و نقل و ترافیک و مدیریت شهری تنظیم شده، گفت:با پرهیز از کلی‌گویی تلاش شده در هر سطح از برنامه به پروژه برسیم، از بین پروژه‌های پیشنهادی نیز آنهایی که دارای اولویت هستند به شورا معرفی خواهد شد.

شهردار شیراز با بیان اینکه به دنبال این هستیم تا شهر را زیست‌پذیر کنیم، ادامه داد: برای این کار علاوه بر بودجه مشارکت شهروندان به‌عنوان سنگ بنا در نظر گرفته شده و مکانیزم‌هایی نیز در جهت زیست پذیر شدن شهر در برنامه دیده شده است.

وی یادآور شد: شهر شیراز در سال‌های گذشته متناسب توسعه پیدا نکرده، در این برنامه با بررسی مشکلات مختلف شهر با رویکرد تبعیض مثبت تلاش کردیم بخش‌هایی از شهر که پیش از این مورد توجه واقع نشده نیاز سنجی و برای رفع کمبودها اقدام کنیم.

اسکندرپور تصریح کرد: برای تمام بخش‌های برنامه امکان پایش و سنجش را قرار دادیم که بدانیم چقدر از برنامه محقق شده است.

وی با بیان اینکه شعار شورای فعلی و شهرداری حفظ کرامت انسانی است که شهرداری الکترونیک میتواند آن را محقق کند، افزود: تا هوشمندسازی نشود، هرچقدر مدیران جابه‌جا شوند و دستگاه‌های نظارتی فعال باشند اتفاق مثبتی اتفاق نمی‌افتد، باید فرآیندها اصلاح شود تا کارکرد خود را داشته باشند؛ امیدوارم در این برنامه تمام مراحل صدور پروانه ساختمانی به‌صورت هوشمند انجام شود.

شهردار شیراز خاطرنشان کرد: تسهیل حمل‌ونقل شهری در برنامه دیده شده چراکه حمل‌ونقل امروز در کلانشهرها به ماموریت ویژه تبدیل شده و در همین جهت توسعه مترو، خطوط اتوبوس رانی، بی ارتی، تراموا و فراهم کردن بستر دوچرخه سواری در برنامه مورد توجه قرار گرفته است

شورای شهر شیراز شهرداری شیراز حیدر اسکندرپور
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر