کد خبر: 712136 A

علی کریمی:

مدیرکل ثبت اسناد و املاک استان یزد با اشاره به رتبه برتر این مجموعه در بخش درآمدهای دستگاه‌ها گفت: در 9 ماه امسال درآمدهای این اداره کل نسبت به‌مدت مشابه سال قبل 71 درصد رشد یافته است.

به گزارش ایلنا، علی کریمی در این خصوص اظهارداشت: این مجموعه در بخش‌های مختلفی همچون صدور سند مالکیت، ثبت شرکت‌ها، اجرای اسناد رسمی و نقل و انتقال مالکیت توسط دفاتر دفاتر اسناد رسمی فعالیت دارد.

وی افزود: در بخش درآمدها، در 9 ماه امسال 93 میلیارد و 500 میلیون ریال درآمد داشته‌ایم که نسبت به برنامه مصوب، 61 درصد و نسبت به مدت مشابه سال قبل نیز 71 درصد افزایش دارد.

مدیرکل ثبت اسناد و املاک استان یزد با بیان اینکه این افزایش درآمد حاصل زحمات و تلاش همکاران استان و واحدهای تابعه است، تصریح کرد: این اداره کل طی چند سال اخیر بالاترین درآمد را در میان دستگاه‌های استان داشته است.

وی با اعلام اینکه ثبت اسناد در ارائه خدمات هلال‌احمر نقش مهم و به‌سزایی را ارائه می‌کند، ادامه داد: 42 درصد این درآمدها به هلال‌احمر و هشت‌درصد نیز به شهرداری اختصاص می‌یابد.

کریمی درباره سایر فعالیت‌ها نیز گفت: این مدت 42 هزار و 928 برگ سند در قالب ماده 21، ماده 22، وقف، دولت، مسکن‌مهر و غیره صادر شده که نسبت به‌مدت مشابه سال قبل بیش از پنج درصد افزایش دارد که این رشد تا پایان سال حدود 10 درصد خواهد شد.

به گفته وی، پیشرفت قانون حدنگار(کاداستر) شهری 95 درصد، کاداستر روستایی 35درصد، مجموع مساحت به هکتار وزارت جهاد کشاورزی و منابع طبیعی 100درصد بوده است.

مدیرکل ثبت اسناد و املاک استان یزد درباره قانون تعیین تکلیف ساختمان فاقد سند خاطرنشان کرد: این قانون از سال 1392 در سراسر کشور ابلاغ و اجرا شده که در قالب آن، ساختمان‌های بدون سند پس از طی مراحل قانونی، سند مالکیت کاداستری دریافت می‌کنند.

کریمی با بیان اینکه قانون حدنگار یا کاداستر از سال 94 مصوب و اجرا شده، گفت: در این قانون، تمام املاک و زمین‌ها، کوه‌ها و دریاها تعیین تکلیف شده و برای آنها سند مالکیت کاداستری صادر خواهد شد.

وی افزود: براساس قانون حدنگار، به‌منظور تعیین تکلیف اشخاص حقیقی و حقوقی، صاحبان اسناد باید حداکثر ظرف پنج سال برای صدور و تعویض سند خود به صورت کاداستری اقدام کنند چون از ابتدای سال 1399، خدمات اداری فقط به افراد دارای این نوع اسناد ارائه می‌شود.

این مسئول، ماهیت فیزیکی مطلوب، ضریب امنیتی بالا، جلوگیری از تجاوز دیگران به زمین‌های شخصی و دولتی، قابلیت احیا در صورت وقوع حوادث غیرمترقبه به‌دلیل نگهداری این اسناد در چند نقطه را از جمله مزایای اسناد کاداستری عنوان کرد.

مدیرکل ثبت اسناد و املاک یزد یادآور شد: هم اکنون روند اداری در تمام فرآیندهای ثبتی به‌صورت الکترونیکی در حال انجام بوده و تمامی خدمات به ارباب رجوع در قانون تعیین تکلیف، ثبت شرکت‌ها، نقل و انتقال‌ها و صدور سند مالکیت حاصل از نقل و انتقال به صورت الکترونیک ارائه می‌شود.

کریمی در بخش پایانی نیز گفت: افرادی که برای دریافت سند اقدام می‌کنند باید بعد از دیوارچینی، سقف خانه خود را بزنند تا بتوانند سند منزل را از ادارات ثبت دریافت کنند.

یزد استان یزد ثبت اسناد و املاک
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر