کد خبر: 711247 A

شهردار شیراز خبر داد؛

شهردار شیراز در بازدید دوره‌ای از پروژه‌های عمرانی سطح شهر از ایستگاه قطار شهری میدان امام حسین (ع) و تقاطع سه سطحی مطهری - امیرکبیر – رحمت بازدید کرد.

به گزارش خبرنگار ایلنا حسن مرادی ، رئیس سازمان حمل و نقل ریلی در بازدید  حیدر  اسکندرپور از پروژه ایستگاه قطار شهری میدان امام‌حسین (ع) گفت: تلاش می‌کنیم در دهه فجر ایستگاه خط یک قطار شهری میدان امام حسین (ع) را به بهره‌برداری برسانیم. این ایستگاه تقاطع خط یک و دو قطار شهری شیراز است و هم اکنون مراحل عمرانی آن در دست اجراست.

مرادی با بیان اینکه بهره‌برداری از این ایستگاه نقش مهمی در افزایش تعداد مسافران قطار شهری شیراز خواهد داشت، افزود: در حال حاضر روزانه حدود ۶۵ تا ۷۰ هزار نفر از مترو استفاده می‌کنند که با بهره‌برداری از ایستگاه میدان امام‌حسین (ع) تعداد مسافران قطارشهری ۲۰ درصد افزایش خواهد یافت.

وی ضمن اشاره به اینکه تاکنون بیش از ۷۰ میلیارد تومان برای احداث این ایستگاه هزینه شده است، خاطرنشان کرد: ایستگاه تقاطعی میدان امام حسین (ع) حدود ۳۰ هزار متر مربع مساحت عملیات اجرایی دارد که تکمیل نهایی آن حدود ۱۵۰ میلیارد هزینه دارد. همچنین بهره‌برداری کامل از این ایستگاه که در تقاطع خط یک و دو قطار شهری قرار دارد منجر به کاهش ترافیک شمال - جنوب کلانشهر شیراز می شود.

براساس این گزارش، فاز نخست مسیر دوچرخه سواری کلانشهر شیراز حدفاصل پایانه اتوبوسرانی میدان نمازی تا باغ عفیف‌آباد و پارک بعثت در حال اجراست. مسیرهای دوچرخه سواری بر اساس برنامه ریزی طی سه فاز در محدوده مرکزی شهر اجرا می شود که در فاز اول حدفاصل پایانه نمازی تا باغ عفیف آباد و پارک بعثت و فازهای دوم و سوم در هسته مرکزی شهری اجرایی خواهد شد.

همچنین تقاطع غیرهمسطح جوادیه به صورت دو پل مجزا هر کدام به طول ۱۱۰ متر، دارای چهار لوپ شبدری به طول ۸۶۰ متر و چهار رمپ به طول یک هزار و ۵۰۰ متر که مجموعا با احتساب راستگردها نزدیک به پنج کیلومتر مسیر احداث شده است.

WhatsApp Image 2019-01-04 at 11.39.44 AM

این تقاطع در توزیع ترافیک بین بزرگراه‌های کمربندی و آیت‌الله محلاتی و بلوار صنایع نقشی اساسی دارد و با بهره‌برداری از آن سهم بزرگراه آیت‌الله محلاتی که اکنون شاهد عبور و مرور کمی است در هدایت ترافیک بیشتر می‌شود.

 در پروژه تقاطع غیرهمسطح جوادیه بیش از یک هزار و ۴۶۸ تن آرماتوربندی، ۵۹ هزار متر مربع آسفالت، ۴۰ هزار و ۵۰۰ مترمربع قالب بندی، ۲۱ هزار و ۸۰۰ مترمکعب بتن ریزی و بالغ بر ۶۳ هزار مترمربع عملیات زیرسازی، ۱۵۷ هزار مترمکعب خاکریزی، ۳۰ هزار مترمکعب پی کنی و خاکبرداری و ۲۸۱ تن گاردریل انجام شده است. همچنین با احداث این پروژه در حدود چهار هکتار درختکاری به فضای سبز شهری کلانشهر شیراز افزوده می‌شود.

ایستگاه قطارشهری میدان امام حسین (ع) با حدود ۳۰ هزار متر مربع زیر بنا یک ایستگاه تبادلی و محل تلاقی خط یک و خط دو قطارشهری شیراز محسوب می شود. این ایستگاه با  ۳۰ متر عمق یکی از عمیق‌ترین ایستگاههای متروی شیراز است که در ۳ طبقه و به صورت سکو جزیره ای احداث شده و دارای ۶ مسیر ورودی و خروجی است.

تقاطع سه سطحی مطهری - امیرکبیر - رحمت با هدف تکمیل یکی از شریان‌های اصلی رینگ درون شهری شیراز، روان سازی ترافیک، افزایش ایمنی تردد در کمربندی و کاهش زمان سفرهای درون شهری در حال ساخت است. بهره برداری از این پروژه به دلیل همجواری با بوستان جنت، اتصال چند شریان اصلی در محورهای شلوغ شهر و قرارگیری در ورودی شهر شیراز از سمت بوشهر، از اهمیت بالایی برخوردار است و افتتاح آن تحول بزرگی در بازگشایی و تسهیل ترافیک ورودی شهر شیراز، بلوار امیرکبیر و بلوار رحمت ایجاد می کند و گره‌گشای ترافیک ورودی جنوب غربی شیراز از محور امیرکبیر خواهد بود. پروژه تقاطع سه سطحی مطهری- امیرکبیر - رحمت که بیش از پنج کیلومتر طول دارد، در حال حاضر از جمله بزرگترین طرح های عمرانی شهر شیراز است که می توان گفت از نظر ابعادی ۶ برابر تقاطع بصیرت (پل معالی آباد) و دو برابر تقاطع میدان معلم است.

تقاطع غیرهمسطح جوادیه آماده افتتاح است

همچنین شهردار شیراز در بازدید از پروژه تقاطع جوادیه نیز اعلام کرد: این تقاطع غیر همسطح در حال گذراندن مراحل نهایی و آماده افتتاح است.

 اسکندرپور با اشاره به نقش تقاطع جوادیه در توزیع ترافیک ورودی به شهر شیراز خاطرنشان کرد: با افتتاح این پروژه امیدواریم شاهد تسریع در ترافیک خروجی و ورودی شیراز، تفکیک ترافیک درون شهری از برون شهری و کاهش میزان ترافیک شهرک های غربی شیراز و بلوار صنایع باشیم.

وی تصریح کرد: احداث پروژه تقاطع غیرهمسطح جوادیه به طول مجموعا ۶ کیلومتر در راستای تکمیل بزرگراه کوهسار مهدی عج و رینگ پیرامونی شهر شیراز است.

WhatsApp Image 2019-01-04 at 11.39.45 AM

 

WhatsApp Image 2019-01-04 at 11.39.42 AM

امام حسین ترافیک دهه فجر سازمان حمل و نقل مسافران
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر