کد خبر: 710285 A

جهانگیری در ایرانشهر:

معاون اول رئیس‌جمهور با اشاره به وجود استعدادها، توانمندی‌ها و ظرفیت‌های فراوان در استان سیستان و بلوچستان گفت: دولت برای توسعه این استان و رفع محرومیت از مناطق محروم، اهتمام و جدیت دارد.

به گزارش ایلنا، اسحاق جهانگیری امروز سه‌شنبه در جلسه شورای اداری شهرستان‌های حوزه جنوب استان سیستان و بلوچستان که در شهرستان ایرانشهر برگزار شد با اشاره به سفر خود به ایرانشهر در سال‌های قبل از انقلاب برای دیدار با رهبر انقلاب که در این منطقه تبعید بودند، گفت: در آن دوران برخورد صمیمانه مردم منجر به احساس آرامشی برای‌مان بود. 

معاون اول رئیس جمهور مردم ایرانشهر را مردمانی خونگرم و تلاشگر دانست و افزود: ایرانشهر همواره پایگاه مهم فرهنگی برای کشور بوده است. 

جهانگیری مردم استان سیستان و بلوچستان را مردمانی مومن، مقاوم و انقلابی برشمرد که در اعتلای تمدن و فرهنگ ایران و اسلام سابقه درخشانی داشته‌اند، اظهار داشت: تمدن کهن و سابقه دیرینه تاریخی این منطقه موجب افتخار هر ایرانی است. 

معاون اول رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: اینکه امروز استان سیستان و بلوچستان هنوز برخی محرومیت‌ها رنج می‌برد و مردم این استان دچار مشکلاتی هستند بسیار ناراحت‌کننده است و باید برای رفع کمبودها و مشکلات این استان تلاش بیشتری انجام شود. 

جهانگیری حضور جمع زیادی از وزرا و معاونان رئیس‌جمهور در این سفر را نشانه اهتمام دولت نسبت به توسعه استان سیستان‌وبلوچستان دانست و افزود: دولت معتقد است باید برای رفع مشکلات این استان اقدامی اساسی انجام شود، چراکه براساس آمارها این استان در بسیاری از شاخص‌ها از دیگر استان‌های کشور عقب‌تر است. 

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به وجود استعدادها و ظرفیت‌های فراوان در استان سیستان و بلوچستان گفت: باید از این توانمندی‌ها در راستای عبور از مشکلات به خوبی بهره‌برداری کنیم و در این سفر قصد ما گفت‌وگو با صاحب‌نظران، مسئولان و اهل علم و دانش این استان برای بررسی مشکلات و راهکارهای حل آن است. 

جهانگیری تصریح کرد: زمانی که از جایگاه امنیت ملی به استان سیستان و بلوچستان نگاه می‌کنیم می‌بینیم این استان جایی است که همه منافع ملی کشور با وجود مردم آن در این منطقه گره خورده و اگر بخواهیم از ایرانی بزرگ و یک‌پارچه حفاظت کنیم قطعاً باید استان سیستان و بلوچستان نقشی کلیدی در آن داشته باشد.

معاون اول رئیس جمهور خاطرنشان کرد: مردم سیستان و بلوچستان مدافعان و محافظان کشور هستند و حضورشان در این منطقه، یک حضور استراتژیک و راهبردی است. 

جهانگیری با اشاره به اینکه اکثر مزیت‌هایی که منجر به توسعه می‌شود در این استان وجود دارد، گفت: توان صنعتی بالا و دارا بودن مرز مشترک با کشورهای همسایه فرصتی مناسب برای توسعه صادرات کالا و خدمات و تولیدات کشور به شمار می رود. 

معاون اول رئیس جمهور همجواری با دریای عمان و آب‌های آزاد را مزیتی دیگر برای توسعه استان دانست و با اشاره به تأکیدات رهبر انقلاب بر توسعه سواحل مکران و بندرچابهار به عنوان یک نعمت بزرگ فراموش شده، گفت: توسعه و آبادانی سواحل مکران یکی از اقدامات و تصمیمات اساسی دولت به شمار می‌رود و تصمیمات راهبردی در این راستا اتخاذ شده است. 

جهانگیری با تأکید بر اینکه ایران حافظ امنیت خلیج فارس و تنگه هرمز است، اظهار داشت: هرگز اجازه نمی‌دهیم امنیت این مسیر به خطر بیفتد و تلاش می‌کنیم تجارت در این منطقه با امنیت کامل استمرار داشته باشد. 

معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه دلیلی نداشت که نفت کشور را در آن سوی تنگه هرمز تحویل نفتکش‌ها بدهیم، اظهار داشت: دولت در یک تصمیم راهبردی برای صادرات نفت، پروژه احداث خط لوله انتقال نفت به این سوی تنگه هرمز در سواحل مکران را اتخاذ کرد که امروز در حال اجراست تا بتوانیم بخش عظیمی از نفت را از این منطقه به سراسر دنیا منتقل کنیم. 

جهانگیری با بیان اینکه چابهار با وجود استعدادهای فراوانی که دارد می تواند یکی از بندرهای بزرگ ایران باشد که بسیاری از کشورهای آسیای میانه و همسایگان ما از آن استفاده کنند، تصریح کرد: بندر چابهار می‌تواند کانون مهم ترانزیت در منطقه شود. 

معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه ایران از توسعه همکاری‌ها با دیگر کشورها استقبال می‌کند، افزود: ما هیچ محدودیتی برای توسعه همکاری با همسایگان و دوستان خود نداریم.

جهانگیری با بیان اینکه این منطقه می‌تواند کانون تحولی برای استان سیستان و بلوچستان باشد، گفت: حضور نیروی انسانی مستعد، متخصص و توانمند در استان سیستان و بلوچستان از فرصت های بسیار خوب در مسیر توسعه این استان است؛ البته محدودیت‌هایی وجود دارد که باید به طور ویژه به آن پرداخته شود. 

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به مشکلات موجود در جاده‌ها و راه‌های مواصلاتی این استان اظهار داشت: متأسفانه میزان تلفات جاده‌ای در کشور ما رقم بسیار بالایی دارد و موضوع راه و ایمن‌سازی جاده‌ها از دغدغه‌های اصلی دولت و مسئولان به ویژه در این استان به شمار می رود که باید اولویت بندی شده و بودجه بیشتری برای آن اختصاص یابد. 

جهانگیری با اشاره به اینکه توسعه و گسترش زیربناها از نیازهای اصلی توسعه قلمداد می‌شود و راه‌آهن یکی از این زیربناها است، گفت: نمی‌توانیم در منطقه‌ای دنبال توسعه باشیم اما در آن منطقه راه‌آهن وجود نداشته باشد و در این راستا باید برای تکمیل راه‌آهن در سیستان و بلوچستان تلاش بیشتری صورت گیرد. 

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به ضرورت تلاش برای حل مشکل آب استان به عنوان یکی دیگر از پیش نیازهای توسعه گفت: مدیریت مصرف منابع آب در کشور با نواقص و مشکلات زیادی روبرو است و متأسفانه در مصرف آب شرب، صنعتی و کشاورزی بی احتیاطی و هدر رفت زیادی داریم. البته امسال وضع بارندگی در اکثر استان‌ها خوب بوده و تنها در چند استان محدودیت داریم که یکی از استان‌ها استان سیستان و بلوچستان است. 

جهانگیری ادامه داد: باید از منابع آبی جنوب کشور استفاده کنیم همان‌گونه که امروز کشورهای حاشیه خلیج فارس از این منبع بزرگ برداشت آب می‌کنند ما هم باید شرایطی را به وجود آوریم که از این منابع برداشت کرده، نمک زدایی کنیم و از آن استفاده نماییم. 

معاون اول رئیس جمهور از نخبگان و دانشگاهیان استان سیستان و بلوچستان خواست تا مسایل و مشکلات موجود در مسیر توسعه این منطقه را بررسی کرده و موضوعات محوری را از دولت پیگیری کنند تا بتوانیم راهکارهای مناسب برای پیشبرد توسعه استان را پیدا کنیم. 

جهانگیری با اشاره به سخنان یکی از سخنرانان این جلسه مبنی بر احداث پتروشیمی در ایرانشهر و رفع مشکلاتی که در این مسیر وجود دارد، گفت: خوشبختانه وزارت نفت تردیدی برای انتقال گاز به این منطقه و احداث پتروشیمی در ایرانشهر ندارد و آماده است به محض حل مشکل انتقال آب، سرمایه گذار آن را انتخاب کرده تا این پروژه اجرا شود.

معاون اول رئیس جمهور خاطرنشان کرد: اگر کسی ذره‌ای به ایران و عظمت کشور علاقمند باشد زمانی که محرومیت های این منطقه را مشاهده می‌کند متوجه می‌شود که مردم در چه وضعیتی هستند. 

جهانگیری با اشاره به اینکه برخی مناطق استان سیستان و بلوچستان محرومیت‌ها کاستی‌های زیادی دارند، اظهار داشت: یکی از موضوعات اقتصاد مقاومتی رفع محرومیت از مناطق محروم و ایجاد اشتغال برای مردم این مناطق است که خوشبختانه بنیاد مستضعفان اقدامات خوبی را در این راستا انجام داده و نشان دادند که می توان با تکیه بر استعدادهای محلی و ظرفیت های بومی زندگی مردم را ساماندهی کرد. 

معاون اول رئیس جمهور تقویت تولیدات روستایی و عشایری و طرح‌های خوداشتغالی در مناطق محروم را بسیار حائز اهمیت دانست و گفت: توسعه این بخش می‌تواند منجر به صادرات غیرنفتی کشور شود. 

جهانگیری با اشاره به اینکه براساس اعلام وزیر صنعت، معدن و تجارت کارخانه بافت بلوچ تا خرداد سال آینده با تجهیزات جدید راه‌اندازی می‌شود، افزود: احیای این کارخانه ریسندگی در توسعه اشتغال استان تأثیرگذار است،ضمن اینکه باید تلاش کنیم کشت پنبه در این استان مجدد احیا شود. 

معاون اول رئیس جمهور تأکید کرد: ما در این سفر آمده‌ایم تا از نخبگان و مسئولان استان درخواست کنیم تا با یک اراده مردمی، استانی و ملی همگی بسیج شده و در دوره‌ای کوتاه غبار محرومیت را از چهره استان سیستان و بلوچستان بزداییم. 

در این مراسم فرماندار ایرانشهر هم به ارائه گزارشی از عمده‌ترین مشکلات این منطقه اشاره و خاطرنشان کرد: تنش آب و کمبود آب شرب یکی از مهمترین مسائل است که امیدوارم با راهکارها و تدابیر مسئولین حل و فصل شود. 

حجت الاسلام‌والمسلمین ابطحی امام جمعه ایرانشهر نیز با بیان اینکه مهمترین پشتوانه نظام اعتماد مردم است، بر ضرورت شفاف‌سازی همه امور برای مردم تاکید کرد و اظهار داشت: مسئولین باید مسائلی را که مردم نسبت به آن بدگمان هستند تبیین و تشریح کنند. 

وی همچنین خواستار نظارت دقیق بر همه امور شد و افزود: همه آسیب‌ها بخصوص در حوزه اقتصادی ناشی از عدم نظارت و مراقبت است. 

امام جمعه اهل سنت ایرانشهر نیز در این مراسم اظهار داشت: نباید عملکرد مسئولین به گونه ای باشد که مردم ناراضی باشند. 

مولوی کریم‌زایی بر ضرورت دو باند کردن جاده‌های ایرانشهر تاکید کرد و اظهار داشت: مرگ و میر در جاده ها زیاد است و مردم انتظار دارند که در چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی اتفاقات مثبتی در حوزه راه‌سازی بیفتد. 

در این مراسم رییس مجمع نمایندگان مردم استان سیستان و بلوچستان در مجلس، نماینده بانوان شهرستان ایرانشهر و نماینده شورای اسلامی استان نیز هر کدام در سخنانی نظرات و دیدگاه‌های خود را عنوان کردند و به تشریح مهمترین مشکلات و موانع پیش روی توسعه استان پرداختند.

اسحاق جهانگیری ایرانشهر شهرستان ایرانشهر
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر