کد خبر: 707641 A

مدیرکل میراث فرهنگی استان خبر داد؛

​مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قم با بیان اینکه مستندسازی یک هزار اشیای تاریخی در سال ۹۷ برای استان قم هدف گذای شده است گفت: تا کنون ۱۰۰ شی تاریخی در قم مستندسازی شده است.

به گزارش ایلنا از قم، حمید یزدانی روز سه شنبه در نشست خبری که در جمع اصحاب رسانه در هتل خورشید قم برگزار شد، اظهار کرد: وظیفه مهم میراث فرهنگی حراست از آثار کهن است که در این راستا تا کنون۵۰ آثار تاریخی مرمت شده است.

وی ادامه داد: ثبت آثار منقول در فهرست میراث فرهنگی ۳ مورد  هدف گذاری شده بود که ۳۳ مورد ثبت شده است ضمن اینکه برای ثبت آثار غیرمنقول پنج مورد هدف گذاری شده است که تا کنون ۱۱ مورد به ثبت رسیده است.

این مقام مسئول افزود: تعهد میراث فرهنگی قم ثبت ۲ اثر طبیعی بود که تا کنون ۱۱ اثر ثبت شده است ضمن اینکه بیش از ۱۰ برابر تعهد استان، آثار تاریخی قم تعیین حریم شده است.

یزانی با اشاره به اینکه حدود ۳۱۵ هکتار حریم بافت تاریخی در استان وجود دارد، اظهار داشت: دستگاه های مختلفی در بخش بافت های تاریخی فعالیت انجام می دهند.

وی اضافه کرد: هماهنگی های متعددی میان دستگاه های مختلف استان ایجاد شده است و حداکثر تا پایان امسال ضوابط بافت های تاریخی استان تعیین و اجرایی می شود.

مدیرکل میراث فرهنگی قم از احیای ۱۵ رشته صنایع دستی در قم خبر داد و تصریح کرد: صنایع دستی در سال های اخیر مورد غفلت قرار گرفته به گونه که برخی رشته های صنایع دستی در معرض انقراض بودند که احیای این رشته های صنایع دستی در دستور کار قرار گرفت و بیش از ۲۰۰ هنرآموز در رشته های مختلف آموزش دیده شد.

یزدانی ادامه داد: سهم استان قم برای ایجاد و راه اندازی بازارچه های دائمی صنایع دستی یک بازارچه بوده است که با توجه به زائرپذیر بودن استان، در تلاش هستیم تا تعداد بازارچه های صنایع دستی استان به چهار بازارچه افزایش یابد. تاکنون طراحی یکی از این بازارچه ها تکمیل و به شورای شهر برای بررسی ارسال شده است. 

وی با بیان اینکه استان قم رتبه اول میراث فرهنگی در معرفی تسهیلات بانکی در کشور را کسب کرده است، خاطرنشان کرد: تا کنون بیش از ۱۰۰ تن برای دریافت تسهیلات رونق تولید در قم ثبت نام کردند که تا کنون ۴۴ تن با مبلغ ۹۱۵ میلیارد ریال به بانک ها معرفی شده است ضمن اینکه ۸۰۰ میلیارد ریال پرونده آماده ارجاع به بانک ها در حوزه میراث داریم.

این مقام مسئول افزود: ۴۶ میلیارد ریال تسهیلات در حوزه میراث فرهنگی و گردشگری تاکنون پرداخت شده است.

یزدانی اضافه کرد: امیدواریم تا پایان سال ۹۰۰ میلیارد ریال تسهیلات توسط بانک ها در حوزه میراث فرهنگی و صنایع دستی در قم پرداخت شود ضمن اینکه سخت گیری بانک ها در زمینه تضمین و فاکتورهای مالیاتی و همچنین عدم پیگیری از طریق درخواست کنندگان تسهیلات از عوامل مهم کندی در پرداخت تسهیلات رونقت ولید در حوزه میراث فرهنگی و صنایع دستی است.

وی ادامه داد: در سال جاری یک واحد بوم گردی در قم افتتاح و سه واحد در حال افتتاح است که با افتتاح این آنها تعداد واحدهای بوم گردی استان تا پایان امسال به چهار واحد افزایش می یابد.

مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی قم، از ایجاد ۲ هزار و ۱۰۰ شغل در حوزه های سه گانه صنایع دستی در استان قم طی سال جاری خبر داد و با اشاره به ارزش صادرات صنایع دستی استان ابراز داشت: ارزش صادرات صنایع دستی یک میلیون و ۲۹ هزار دلار بوده که تا کنون ۷۰۰ هزار دلار آن محقق شده است.

یزدانی بر معرفی ظرفیت های  تاریخی و کردشگری قم تاکید و بیان کرد: برای اولین بار ۱۲ تور اپراتور اروپایی مقصد اول خود را قم قرار داده اند که پس از ورود به ایران، از قم بازدید کرده اند.

وی افزود: بسیاری از جاذبه های طبیعی استان ظرفیت معرفی در سطح ملی دارند که تعداد زیادی از این جاذبه های طبیعی فاقد هرگونه زیرساخت گردشگری است.

مدیرکل میراث فرهنگی قم با اشاره به گنبد نمکی قم جهت ثبت در آثار ملی یادآور شد: ثبت آثار طبیعی نیازمند پیگیری های بسیار است که ثبت این آثار می تواند موجب شناساندن منابع طبیعی استان در سطح کشور و جذب گردشگران به قم را فراهم آورد.

در ادامه، دبیر انجمن هتلداران با اشاره به پذیرش زایران در قم عنوان کرد: از ماه رمضان تا کنون ۸۰ درصد تخت هتل های قم اشغال بوده است که ۱۵ هزار در هتل ها و مهمانپذیرها و و ۲۰ هزار در منازل استیجاری اسکان داشته اند.

احمد فلاحیان ادامه داد: ۴۰ هزار زائر پاکستانی در ایام اربعین در قم ورود پیدا کردند ضمن اینکه در تابستان امسال نیز پنج میلیون عراقی وارد ایران شدند که ۷۰ درصد به قم مراجعه کرده اند.

*مرکز آموزش بین کارگاهی هتل خورشید قم راه اندازی شد

همچنین در پایان این جلسه مرکز آموزش بین کارگاهی در هتل خورشید قم به مدیریت عماد محمود پور مدیرعامل این هتل چهارستاره با همکاری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قم و اداره کل فنی و حرفه ای قم ایجاد شد.

این مرکز در راستای ارائه خدمات آموزشی در جهت ارتقای کیفیت خدمات و تربیت نیروی متخصص هتلداری ایجاد شد. 

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قم در جمع خبرنگاران با حضور مدیرکل فنی و حرفه ای قم ضمن قدردانی از خدمات هتل خورشید و‌ مدیریت کارآمد آن، موافقت اصولی ایجاد مرکز جوار هتلداری را ارائه کرد.

احمد عطارنیا مدیرکل فنی و حرفه ای قم گفت: این مرکز  آموزش های تخصصی خدماتی جهت ارتقای کمی و کیفی نیروهای هتلداری ارائه می کند و بعد از گذراندن دوره ها گواهینامه مهارتی که مورد تایید ۱۶۰ کشور جهان است به شرکت کنندگان اعطا می کند.

تاریخی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قم حمید یزدانی هتل خورشید قم
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر