کد خبر: 707308 A

رئیس دادگستری هرمزگان خبرداد:

رئیس کل دادگستری هرمزگان با بیان اینکه ورود پساب‌های آلوده در ساحل بندرعباس بحران زیست محیطی برای سلامت عمومی شهروندان ایجاد کرده است، برای دستگاه‌های متولی ضرب الاجل۲ ماهه مشخص کرد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، حجت الاسلام محمدصادق اکبری در سومین جلسه شورای حفظ حقوق بیت‌المال در اراضی ملی و منابع طبیعی استان از رفع تصرف بیش از ۹۶ هکتار از اراضی ملی استان هرمزگان به ارزش تقریبی۴۸۳ میلیارد ریال از ابتدای سال ۱۳۹۷ تا کنون خبر داد.

وی در ادامه بر لزوم مسئولیت پذیری تمامی دستگاه‌های اجرایی و نظارتی در خصوص عواقب ناشی از تخریب، تصرف و تغییر کاربری اراضی ملی و آلودگی‌های زیست محیطی تأکید کرد و اقدام قاطع و پاسخگویی متولیان این حوزه را خواستار شد.

اکبری با اعلام این مطلب که مقابله با عوامل آلوده کننده محیط زیست مورد توجه جدی دستگاه قضایی است، گفت: نوار ساحلی به عنوان مهمترین انفال در سطح استان هرمزگان باید از هرگونه تعرض و آلودگی در امان بماند.

 رئیس شورای حفظ حقوق بیت‌المال در اراضی ملی و منابع طبیعی استان هرمزگان همچنین با اشاره به این که آلودگی در ساحل بندرعباس که براساس برخی گزارش‌ها تا بستر و عمق دریا نیز گسترش یافته، واقعیتی انکارناپذیر است، ادامه داد: دستگاه‌های متولی این حوزه باید به وظایف قانونی خود عمل کنند تا شاهد بروز فاجعه زیست محیطی در این حوزه  نباشیم.

وی با یادآوری این مطلب که دستگاه‌های اجرایی همواره از اتخاذ تدابیری برای رفع معضل ورود پساب به دریا خبر می‌دهند که تاکنون به نتیجه مطلوب منتهی نشده‌ است، ضمن تعیین ضرب الاجل دو ماهه برای دستگاه‌های متولی به منظور عمل به وظایف قانونی گفت: این مسأله باید ظرف مدت مقررتعیین تکلیف شود و در صورت ادامه روند موجود، با متخلفان برخورد  قانونی خواهد شد.

رئیس شورای حفظ حقوق بیت المال در اراضی ملی و منابع طبیعی استان هرمزگان گفت: مهمترین عامل پیشگیری از تعدی افراد به اراضی ملی، منابع طبیعی، اراضی دولت و ساحلی رعایت موازین قانونی است.

 حجت الاسلام اکبری ضمن تأکید بر لزوم اتخاذ اقدامات پیشگیرانه به منظور صیانت از اراضی ملی و همچنین شتاب بخشی و هدف گذاری در تثبیت مالکیت‌ها گفت: در راستای اجرای مفاد قانون، مواردی نظیر تثبیت مالکیت‌ها ،طرح به موقع دعاوی، ارائه دفاعیات مستدل و مستند سازی از دلایل و موارد ادعایی به منظور برخورد قانونی با متجاوزان و افراد سودجو راهگشا خواهد بود.

وی در ادامه با اشاره به کندی روند برخورد با تصرفات غیرمجاز صورت گرفته در اراضی ملی شهرستان جاسک ضمن تأکید بر لزوم تسریع در رفع تصرف و تخریب مستحدثات غیرقانونی در این شهرستان به ویژه اراضی دشت جگین ، اجرای احکام صادره را طی مدت  بیست روز خواستار شد.

حجت الاسلام اکبری در خاتمه  بر اهتمام ویژه دستگاه‌های اجرایی به گزارش سریع و به موقع تخلفات با هدف تسریع در روند رسیدگی های قضایی و صیانت از حقوق بیت المال تأکید کرد.

منابع طبیعی پساب آلودگی‌های زیست محیطی تصرف و تغییر کاربری اراضی ملی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر