کد خبر: 705642 A

رضا رحمانی خبرداد:

وزیر صنعت، معدن و تجارت از اختصاص ۱۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای بازسازی و نوسازی صنایع استان خبرداد.

به گزارش ایلنا، رضا رحمانی در نشست هم اندیشی و جلسه با مجمع نمایندگان استان کرمانشاه، سرمایه در گردش اختصاص یافته به سرمایه گذاران استان کرمانشاه را حدود ۶۰۰میلیارد تومان عنوان کرد و گفت: اعتبارات خوبی برای بهبود وضعیت واحدهای صنعتی در نظر گرفته شده و باید مسولان استانی برای جذب این اعتبارات و تزریق به صنایع اقدام کنند.

رحمانی در ادامه توسعه مناطق محروم را از پروژه های ویژه وزارت صمت برشمرد و خاطر‌نشان کرد: ظرفیت‌های موجود و پتانسیل‌ها برای اجرای این مهم مورد بررسی قرار گرفت و شاخص هایی نیز برای تحقق این موضوع احصا شد.

وی افزود: پس از بررسی‌های متعدد در فاز اول ۱۰ استان کمتر توسعه یافته صنعتی شناسایی و شاخص‌هایی مانند نرخ بیکاری، تعداد کارگاه ها، تعداد شاغلان و ارزش افزوده صنعت برای بررسی وضعیت این استان‌ها درنظر گرفته شد.

وزیر صنعت تصریح کرد: استان کرمانشاه نیز از جمله استان‌هایی بود که وضعیت آن مورد بررسی قرار گرفت و در حال حاضر نیز در حال شناسایی راهکارهای اجرایی برای توسعه استان هستیم.

رحمانی با تاکید بر اینکه تصمیمات باید عملیاتی و اجرایی باشد، تصریح کرد: به همین دلیل ما اصرار داریم با امکانات موجود و شناسایی امکانات مورد نیازبرنامه هایی که قابلیت اجرایی دارد، در دستور کار قرار بگیرد.

وی بر تکمیل طرح های بالای ۶۰ درصد پیشرفت فیزیکی استان تاکید کرد و افزود: در حال حاضر ۳۴ واحد صنعتی و معدنی در استان با پیشرفت فیزیکی بالای ۶۰ درصد مشغول به فعالیت هستند که درصورت حمایت و تلاش مسولان استانی می‌توانند تا دو سال آینده به بهره برداری برسند.

وی در بخش دیگری از سخنانش گفت: باید هر تصمیمی که درگذشته برای استان اتخاد شده مرور شود و در شرایط فعلی براساس منابع موجود تصمیمات عملیاتی گرفته شود.

وزیر صنعت با اشاره به سهم ۳۰درصدی بخش صنعت، معدن وتجارت ازGDPکشور افزود:سیاست ها و برنامه های وزارت صمت در راستای ایجاد اشتغال و بهبود وضعیت معیشتی مردم حرکت می کند‌.

وی در ادامه بهبود روابط تجاری و صنعتی استان با کشورهای همسایه، برگزاری نمایشگاه دایمی در عراق را ازجمله برنامه‌های مهم در استان عنوان کرد و گفت: استان کرمانشاه با کشورهایی مانند عراق دارای مرز مشترک است و از موقعیت کشاورزی، گردشگری و اقلیم مناسبی نیز برخوردار است به همین دلیل با ترسیم نقشه راهبردی و برنامه ریزی هدفمند می تواند در شرایط مناسبی از نظر توسعه یافتگی قرار گیرد.

رحمانی به تفاهم‌نامه وزارت صمت با سازمان برنامه و بودجه کشور اشاره کرد و گفت: با توجه به ظرفیت های موجود در تبصره ۱۸قانون بودجه، وزارت صنعت سه برنامه هدفمند برای تکمیل پروژه های نیمه تمام، نوسازی و بازسازی صنایع و توسعه خوشه های صنعتی با اعتبار۲۰هزارمیلیارد تومانی و هزارمیلیارد یارانه در نظر گرفته است که امیدواریم این هدفگذاری با برنامه ریزی های انجام شده اجرایی شود.

رحمانی در پایان افزایش صادرات محصولات ایرانی به کشورهای همسایه را از دیگر برنامه های مهم وزارت صنعت عنوان کرد و گفت: در حال حاضر حدود ۲درصد از سهم واردات بازارهای همسایه در اختیار ایران است که اگر این میزان به ۴درصد افزایش یابد سهم ایران از بازار کشورهای همسایه به حدود ۴۰میلیارد دلار افزایش خواهد یافت که این اتفاق در بهبود وضعیت اقتصادی مردم بسیار تاثیر گذار خواهد بود.

گفتنی است، در این نشست که نمایندگان مردم استان کرمانشاه نیز حضور داشتند به بیان دغدغه های واحدهای صنعتی استان پرداخته و خواستار راه اندازی واحدهای راکد، بخشودگی جرایم معادن استان، اعطای تسهیلات سرمایه در گردش به صنایع و... شدند.

وزیر صنعت معدن وتجارت نیز با تاکید بر احصا مشکلات صنایع استان از برنامه‌ریزی برای تدوین برنامه راهبردی همه جانبه برای توسعه استان خبرداد وگفت: با تهیه این برنامه و شناسایی مشکلات و پتانسیل‌های استان می‌توان اقدامات مناسبی برای بهبود وضعیت صنعت، معدن وتجارت استان انجام داد.

رضا رحمانی‌
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر