کد خبر: 705552 A

نماینده کرمان در شورای عالی استان ها خبرداد:

نماینده کرمان در شورای عالی استان ها از خسارت 1000 میلیارد تومانی به باغات پسته رفسنجان خبر داد و گفت: برای بررسی و رفع مشکل خسارت به باغات پسته از رئیس جمهور درخواست تشکیل ستاد بحران کرده ایم.

به گزارش ایلنا، حجت الاسلام و المسلمین علی هاشمیان با اشاره به سرمازدگی و خسارت به باغات پسته شهر رفسنجان گفت: بر اثر سرمازدگی و گرمازدگی 95 درصد محصولات پسته شهرستان رفسنجان از بین رفته و در مجموع 1000میلیارد تومان به کشاورزان رفسنجان خسارت وارد شده است.

وی با بیان اینکه شهرستان رفسنجان 80 هزار هکتار باغ پسته دارد، گفت: حدود 25 هزار هکتار این باغات تحت پوشش بیمه بودند که اکنون بیمه‌ها در پرداخت خسارت کوتاهی می‌کنند. بر اساس قانون اگر خسارت بیش از 75 درصد باشد، بیمه‌ها باید به ازای هر هکتار مبلغی حدود 7 میلیون تومان خسارت پرداخت کنند؛ این درحالی است که شرکت‌های بیمه قصد دارند برای هر هکتار 2 میلیون تومان پرداخت کنند. بنابراین باید این موضوع به طور جدی پیگیری شود تا بیمه‌ها تعهد خود را انجام دهند.

هاشمیان

رئیس کمیسیون انرژی، صنعت، معدن و کشاورزی شورای عالی استانها ادامه داد: ما از طریق شورای عالی استانها و برخی از نمایندگان پیگیر امهال وام کشاورزان خسارت دیده بودیم که ظاهرا آقای جهانگیری با این موضوع موافقت کرده و دستور پیگیری را به بانک‌ها ابلاغ کرده اند. باید منتظر بود تا ببینیم این طرح به کجا می رسد.

نماینده استان کرمان در شورای عالی استان ها افزود: نکته دیگر بحث پرداخت بیمه بیکاری کارگران این بخش است. هر ساله زمان برداشت محصول شرکت‌های بیمه کارگران را بیمه کرده و هزینه آن را دریافت می‌کنند. بنابراین امسال که برداشت پسته وجود ندارد، بیمه ها باید هزینه بیکاری این کارگران را حداقل به مدت یک‌ماه پرداخت کنند. در حالی که از پرداخت بیمه بیکاری نیز شانه خالی می‌کنند که باید پیگیری شود.

وی در پاسخ به سئوالی مبنی بر اینکه آیا افزایش قیمت پسته در بازار به دلیل خسارت به باغات رفسنجان است گفت: بیشتر محصولات این شهرستان صادراتی هستند، بنابراین تاثیری در قیمت محصولات موجود در بازار ندارند. از طرف دیگر مراکز تولید پسته در کشور محصولات خود را وارد بازار می‌کنند و گرانی پسته به دلیل قیمت دلار است.

حجت الاسلام هاشمیان در خصوص پیگیری شورای استان و شهرستان درخصوص پیگیری کم کاری شرکت‌های بیمه نیز گفت: ما درباره امهال وام‌ها با سرپرست بانک‌ها جلسه داشتیم و شورای شهرستان رفسنجان نیز پیشنهاد ایجاد ستاد بحران را داشت که نماینده رفسنجان در مجلس نیز پیگیری کرده و گزارشی برای رئیس جمهور ارسال شد که ستاد بحران در استانداری و شهرستان رفسنجان ایجاد شود که در حال انجام است.

دلار رئیس جمهور کشاورزی رئیس کمیسیون انرژی شورای عالی استان ها
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر