کد خبر: 704837 A

در نشست هم اندیشی مطرح شد؛

نشست هم اندیشی بررسی مشکلات و مسائل تامین مواد اولیه تولید کلاش(کفش سنتی منطقه کردستان) در اداره کل میراث فرهنگی کردستان برگزار شد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، این جلسه‌ای با هدف رفع مشکل تهیه مواد اولیه "کلاش" در استان به خصوص «مریوان شهر جهانی کلاش» با حضور رضا حسنی نماینده ولی فقیه در اداره کل دامپزشکی استان کردستان، اسعد ساعدپناه معاون صنایع‌دستی استان و فاروق زینتی کارشناس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان مریوان برگزار شد.

در این نشست حسنی گفت: باید این مشکل را با ایجاد تعاونی‌هایی در این خصوص رفع کنیم و هر کسی که خواهان عضویت در این تعاونی باشد باید بعد از گرفتن مجوزهای لازم به اداره میراث فرهنگی مراجعه کند و در سامانه ویژه‌ای ثبت شود.

59276f8a-36d2-41ad-bab9-e1012e7df207

وی اظهار داشت: اگر فکری اساسی در مورد این موضوع اندیشیده نشود، بیکاری برای کلاش بافان (گیوه بافی سنتی) در استان های کردستان، کرمانشاه و ایلام به وجود خواهد آمد.

وی افزود: چارچوب تعاونی‌ها باید اعلام عمومی شود و هیات مدیره از طریق رای گیری به صورت رسمی انتخاب شوند که این موضوع می‌تواند به رشد اقتصادی فراگیر در حوزه صنایع دستی استان کمک شایانی کند.

معاون صنایع دستی استان کردستان نیز در این جلسه گفت: یکی از دغدغه‌های اداره کل میراث فرهنگی استان کردستان تهیه مواد اولیه کلاش بافان است که هم اکنون در سطح استان مواد اولیه کمیاب شده و این مواد به کشورهای دیگر صادر می شود.

وی در خصوص هموار کردن روش تهیه این نوع خاص از مواد اولیه کلاش (گیوه سنتی)، بیان کرد: مقرر است اتحادیه استانی با عضو گیری از تولید کنندگان کلاش صورت گیرد و در راستای تهیه مواد اولیه کلاش اقدامات لازم را انجام دهند.

بیکاری صنایع دستی و گردشگری مشکلات نماینده ولی فقیه دامپزشکی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر