کد خبر: 704298 A

مدیرکل مدیریت بحران استانداری البرز با توجه به ورود سامانه بارشی به استان از آمادگی دستگاههای اجرایی و خدماتی خبر داد.

به گزارش ابلنا، مهدی مهرور، گفت: با توجه به اخطاریه اداره کل هواشناسی مبنی بر اینکه از عصر امروز دوشنبه 26 آذر ۹۷ تا فردا بعد از ظهر به سبب ورود سامانه بارشی و سرد به منطقه البرز مرکزی، که پی آمد آن بعضی ساعات بارش باران وگاهی وزش باد شدید لحظه ای به ویژه در ارتفاعات و جاده های کوهستانی، بارش برف و مه آلودگی و کاهش دید افقی پیش بینی می شود، از فرمانداران، شهرداران و اعضای شورای مدیریت بحران استان انتظار می رود تدابیر پیشگیرانه را اتخاذ کنند.

مهرور با اعلام این خبر افزود: این سامانه موجب بارش باران و برف، ریزش سنگ در دامنه های پرشیب کوهستانی و جاده های منتهی به آن (جاده های چالوس و طالقان) خواهد شد.

وی افزود: باید آمادگی اعضای شورای هماهنگی شهرستان‌ها به منظور مقابله با جاری شدن سیل، رعد و برق، وزش باد شدید، ریزش کوه و یا هرگونه حادثه احتمالی حفظ شود.

این مسئول اضافه کرد: انجام اقدامات بازدارنده و بلادرنگ از جمله صدور پیش آگاهی از طریق رسانه‌های محلی ( استانی و شهرستانی ) و مسئولان محلی برای ساکنان مناطق تحت تاثیر خصوصا کشاورزان، دامداران، عشایر و حاشیه نشینان رودخانه‌ها از جمله الزامات است.

وی بر عدم اسکان و توقف در بستر و حریم رودخانه ها، مکانهای مرتفع و تپه ها، زیر درختان، سیم برق هوایی، لوله ها، فنس های فلزی و پهنه های آبی و همچنین خوداری از چرای دام در مراتع و دامنه کوهها تاکید کرد.

مهرور افزود: لایروبی قنوات، رودخانه ها، کانالها، انهار و زیر پلها و همچنین رفع آبگرفتگی معابر درون شهری و جاده های برون شهری مورد تاکید است.

وی خاطرنشان کرد: خودداری از سفرهای غیرضروری در جادهای کوهستانی و دامنه های پرشیب به دلیل احتمال ریزش سنگ و پیش بینی مکانهای امن جهت اسکان موقت (تا رفع شرایط اضطراری) ضرورت دارد.

مهرور در پایان ایجاد هماهنگی فی‌ما‌بین نیروی انتظامی، دستگاه‌های امدادی، ایمنی، خدماتی و نیروهای مردمی را از اهم امور دانست.

 

مدیریت بحران البرز
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر