کد خبر: 704178 A

مدیرکل میراث فرهنگی استان مرکزی خبر داد؛

اولین بانک استان مرکزی که در مجموعه بازار تاریخی اراک با عنوان "بانک شاهی" قرار دارد به زودی تملک می شود.

به گزارش ایلنا از اراک، مدیرکل میراث فرهنگی استان مرکزی امروز -دوشنبه 26 آذرماه - با اعلام این خبر گفت: مجموعه تاریخی بازار اراک دارای عناصر متعدد و ارزشمندی است که هر کدام یک مسیر به بالا بردن حس تعلق شهروندان اضافه می‌کند، مسیری که در شرایط امروز اجتماعی یک عنصر بسیار مهم و حیاتی است چراکه تشویش فرهنگی موجود در جامعه یک خطر مزمن و مخرب است که می‌بایست به هر وسیله آن را کنترل کرد.

در این دهلیز، کاراترین امتیاز، عناصر تاریخی است که می‌تواند بر نقاط مشترک افراد جامعه متمرکز شود و یکی از حلال‌های مشکلات   اجتماعی است.

علیرضا ایزدی افزود: این بانک که با نام بانک شاهی به ثبت ملی رسیده  متاسفانه در سال‌های گذشته بیشترین حجم تخریب و تهدید را پشت سر گذاشته و به زودی از محل اعتبارات بهسازی بافت‌های تاریخی وزارت راه و شهرسازی تملک می شود تا پس از انجام مراحل قانونی تملک، مرمت اصولی ان در اسرع وقت انجام گیرد.

وی درباره این بنا گفت: « این بانک برای اطمینان از سودآوری، شعب خود را در مراکز صرافی ایران تأسیس  کرده و هیچگاه بیش از ۲۵ شعبه نداشت که یکی از این شعب همین بانک اراک است. در این اثر نمونه‌ای از معماری غربی مشهود است که ترکیبی از معماری غربی-ایرانی است.

این نوع معماری در سبک نئوکلاسیک جای می‌گیرد. از ویژگی‌های بارز نئوکلاسیک که در این بنا نمود پیدا کرده، بام شیب‌دار با پوشش شیروانی، تاکید بر تقسیم بندی عمودی در نما، تزئینات با احتیاط و خلاصه بکار رفته ، استفاده از سنتوری در ورودی است. همچنین یکی از تکنیک‌های به کار رفته در بنا سقف کاذب است که ترکیبی از رابیتس بندی چوبی با پوشش گچی، جهت بدست آوردن سطحی صاف زیر شیروانی است.

این بانک با مالک خصوصی در گذر چهارم ( گذر لوطی هاشم)  بازارتاریخی اراک قرار دارد و متعلق به دوره پهلوی اول است.

 

علیرضا ایزدی بازار تاریخی اراک مدیرکل میراث فرهنگی استان مرکزی اولین بانک استان مرکزی بانک شاهی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر