کد خبر: 702501 A

مدیر کل بازرسی کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی :

مدیر کل بازرسی کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت : در حاضر ۱۵ هزار نفر مسئول ایمنی کار با اولویت کارهای پر ریسک در سطح کشور با هدف صیانت از نیروی کار و کاهش هزینه های ناشی از حوادث مشغول خدمت هستند.

به گزارش خبرنگار ایلنا از مشهد علی مظفری مدیر کل بازرسی کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی درهمایش مسئولان ایمنی با محوریت مدیریت ریسک در خراسان رضوی یکی از دغدغه های امروز را سطح بین الملل کاهش حوداث ناشی از کار عنوان کرد و گفت: روزانه در سطح جهان بیش از ۷۶۰۰ نیروی کار بر اثر حوادث ناشی از کار فوت میکنند و ۶ درصد این مرگ ومیرها نیز ناشی از بیماریهای شغلی است.

وی افزود:  در حال حاضر ۱۵ هزار نفر مسئول ایمنی کار با الویت کارهای پر ریسک در سطح کشور با هدف صیانت از نیروی کار وکاهش هزینه های ناشی از حوادث مشغول خدمت هستند.

وی تاکید کرد : بیش از ۸۵درصد حوادث کار در کارگاه‌های زیر ۲۵ نفر هستند.

مظفری همچنین گفت:  مسئولیت تامین ایمنی کارگاه‌های کشور حسب مواد ۹۱ و ۹۵ قانون کار با کارفرمایان است و طبیعی است کسی که کسب و کار و فعالیت اقتصادی را ایجاد می‌کند، باید خود پیش بینی الزامات ایمنی را نیز برای انجام کار ایمن لحاظ کند.

وی با ذکر این موضوع که به استناد آیین نامه به کارگیری مسئولان ایمنی مصوب شورای عالی حفاظت فنی، کارفرمایان باید نسبت به  بکارگیری مسئول ایمنی دارای صلاحیت حسب نوع فعالیت اقدام کنند، حضور مسئول ایمنی در یک کارگاه را نشان از درایت کارفرما و اهمیت وی به صیانت از منابع مادی و انسانی شاغل در آن کارگاه بیان کرد و افزود: برای نمونه حضور یک مسئول ایمنی در کارگاه‌های ساختمانی می‌تواند نقش موثری در این بخش ایفا کند که عملاً برای کارفرما یک سرمایه گذاری ارزشمند محسوب می‌شود.  مدیر کل بازرسی کار وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی بر الزام کارفرمایان در اجرای آیین نامه به کارگیری مسئولان ایمنی تاکید کرد و از بازرسان کار خواست تا هیچ گونه اغماضی در این خصوص اعمال نکنند.

وی در پایان همچنین گفت:  اولین المپیاد مسئولان ایمنی و بهداشت کار که تاکنون طی دو آزمون برگزار شده امتیاز لازم را کسب کرده اند جهت انتخاب منتخبان نهایی در کرمان برگزار خواهد شد و امیدواریم با توجه به پتانسیل خراسان رضوی دومین المپیاد نیز در سال آتی در این استان برگزار شود.

مدیرکل بازرسی کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر