کد خبر: 701679 A

در هشتمین نشست آسیایی شبکه جهانی آب در مشهد مطرح شد؛

افتتاحیه هشتمین نشست آسیایی شبکه جهانی آب و اطلاعات توسعه‌ای برای مناطق خشک (G_WADI) و دومین نشست ملی فنا وری‌های آب که در محل دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد.

به گزارش خبرنگار ایلنا از مشهد ؛ الکساندر لایشت نماینده دفتر منطقه‌‍ای یونسکو در تهران در افتتاحیه هشتمین نشست آسیایی شبکه جهانی آب و اطلاعات توسعه‌ای برای مناطق خشک(G_WADI) و دومین نشست ملی فنا‌وری‌های آب که در محل دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد؛ ضمن تشکر از وزارت نیرو و کمیسیون ملی یونسکو در ایران برای حمایت و همکاری‌های پیوسته بین ایران و یونسکو در زمینه های گوناگون مدیریت منابع طبیعی گفت: ما در این همایش از دانش کارشناسانی بهره‌مند خواهیم شد که تحت دو ابتکار شاخص برنامه جهانی آبشناسی یونسکو گرد هم آمده‌اند. 

  وی ادامه داد: از جمله شاخص‌های برنامه جهانی، شبکه جهانی برای اشتراک دانش و تجربه در زمینه مدیریت آب در کشورهای خشک و دیگری برنامه ابتکار بین المللی خشکسالی است.

لایشت با اشاره به اینکه این برنامه بستری برای تقویت همکاری و به اشتراک‌گذاری دانش و تجربه در میان تمامی گروه‌های فعال در زمینه خشکسالی، فراهم می سازد .

وی گفت: نمایندگان و کارشناسان این دو برنامه مهم، امروز گرد هم آمده‌اند تا نظرات خود را در مورد آینده این دو برنامه و نحوه ایجاد همکاری های بیشتر با یکدیگر در میان بگذارند.

نماینده دفتر منطقه‌‍ای یونسکو در تهران تاکید کرد: آب شیرین یک منبع مهم برای سلامت، رفاه و امنیت است. بر اساس آخرین تحقیقات تقاضای جهانی برای آب با نرخی برابر یک درصد در سال رو به افزایش است.این افزایش تقاضا در کنار سایر عوامل ، تابعی از رشد اقتصادی و تغییر الگوهای مصرف بوده است.

وی اضافه کرد: در حال حاضر زمان مناسبی است تا در این همایش تجارب خود را در زمینه مدیریت منابع آب در کشورهایی که با چالش های مشابه رو به رو هستند به اشتراک بگذاریم و با همکاری یکدیگر به راه حل هایی پایدار برای مقابله با کم آبی دست یابیم. 

لایشت اظهار کرد: کم آبی می تواند به معنی کمبود در مقدار منابع فیزیکی آب در دسترس و یا به معنی کمبود در دسترسی به دلیل فقدان زیر ساخت های جمع آوری و توزیع آب باشد. وی با تاکید بر افزایش فراوانی و شدت خشکسالی در برخی مناطق، و تاثیر آن بر بخش هایی مانند تولید غذا ،انرژی و نیز تشدید کم آبی به دلیل رشد سریع مناطق شهری  به این نکته توجه کرد که کم آبی می تواند باعث جا به جایی 24 تا 700 میلیون نفر در مناطق خشک و نیمه خشک جهان شود.

نماینده دفتر منطقه ای یونسکو در تهران گفت: فاز هشتم برنامه بین‌المللی آبشناسی یونسکو در نظر دارد تا مدیریت پایدار آب را در مقیاس های محلی، منطقه ای و جهانی بهبود بخشیده و پژوهش های بین رشته ای را نیز در این زمینه ترویج کند.

ایران جهان مشهد یونسکو منطقه ای
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر