کد خبر: 700056 A

رئیس انجمن نساجی یزد در گفت و گو با ایلنا:

رئیس انجمن نساجی استان یزد با اشاره به اینکه یزد به عنوان پایتخت نساجی کشور کامل ترین تنوع را دارد گفت: متاسفانه در حال حاضر 70 درصد بازار نساجی کشور وارداتی است.

مجتبی دستمالچیان در گفت وگو با خبرنگار ایلنا، با اشاره به فعالیت نزدیک به دو هزار واحد نساجی در استان اظهار داشت: 25 درصد از اشتغال استان مربوط به صنعت نساجی است اما امروز و در این شرایط مورد بی‌مهری قرار گرفته است.

رئیس انجمن نساجی استان یزد با بیان اینکه تعداد بالایی از نساجی‌ ها در شهر یزد هستند که اکثر آنها مخصوصا واحدهای کوچک تولیدی در حال از بین رفتن هستند، ادامه داد: متاسفانه صنعت نساجی گرفتار رکود شده و از مشکلاتی چون کمبود نقدینگی، رنج می برد.

وی با بیان اینکه یزد از نامدارترین شهرهای ایران در صنعت نساجی است اضافه کرد: بر اساس سنگ نوشته های قدیمی مسجد جامع یزد، شغل بیشتر مردم این شهر در گذشته نساجی و شعربافی و مشاغل مرتبط با این صنعت بوده است.

دستمالچیان با بیان اینکه نساجی استان بیشترین سهم اشتغالزایی با کمترین حجم سرمایه گذاری را دارد و مزیتی برای ایجاد اشتغال و توسعه کسب و کار پاک در یزد به شمار می رود گفت: متاسفانه برخی سیاست‌ گذاری های غلط و سرمایه‌ گذاری‌ های نادرست این مزیت بومی یزد را در معرض خطر قرار داده به طوریکه اشتغال 100 ساله نساجی در آستانه نابودی قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه این صنعت در حال حاضر مشکلات متعددی دارد تصریح کرد: مشکلات صنعت نساجی پس از تامین نقدینگی در تامین مواد اولیه تولید و قوانین نادرست خلاصه می شود.

رئیس انجمن نساجی استان یزد با اشاره به اینکه در حال حاضر تولیدکنندگان این صنعت متضرر می شوند و دلالان سود می برند اظهار داشت: مسائل اقتصادی اخیر و تغییرات نرخ ارز همچنین سیستم نادرست فروش و البته اخذ مالیات فشاری مضاعف بر تولید کننده می آورد.

وی از دیگر مشکلات در این حوزه را واردات بیش از حد و حتی قاچاق در حزه نساجی برشمرد و گفت: این در حالی است که واحدهای تولیدی در داخل کشور توان برطرف کردن نیاز داخل را دارند و اگر قوانین درست حمایتی داشته باشیم امکان صادرات نیز به صورت درست مناسب وجود دارد.

رئیس انجمن نساجی استان یزد همچنین خواستار توجه به ارتباط صحیح دانشگاه و صنعت شد و اظهار داشت: فارغ التحصیلان انگیزه کافی برای ورود به صنعت ندارند لذا باید دانشگاه‌ ها در تغییر این نگاه و نگرش اقدام موثری انجام دهند.

اشتغال نساجی یزد
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر