کد خبر: 699879 A

اسدالله حیدری:

مدیرکل بهزیستی استان البرز با عنوان اینکه در قانون آمده که 3 درصد استخدام دولتی به معلولان اختصاص یافته، تاکید کرد: مسئولان باید این موارد را مد نظر قرار دهند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، اسدالله حیدری امروز در مراسمی که به مناسبت روز معلول و با حضور تعدادی از توانیابان و اولیا و مربی آنها برگزار شد، ضمن تبریک روز جهانی معلولان اظهار داشت: شعار این روز، توانمندسازی و حصول اطمینان در برابری فرصت‌هاست که به یقین یکی از شعارهای اساسی و یکی از اهداف استراتژیک سازمان است.

وی افزود: سازمان بهزیستی کشور سال‌های اخیر توانمندسازی را در دستور کار خود قرار داده لذا در توزیع فرصت‌ها که به عدالت اجتماعی تعبیر می‌شود، لازم است امتیازات اجتماعی به شکلی باشد که همه آحاد جامعه با هر درجه توانمندی، بتوانند از آن استفاده کنند.

حیدری تصریح کرد: عدالت اجتماعی یعنی معلول علی‌رغم مشکلات خود بتواند به امکانات اجتماعی دسترسی داشته باشد و بتواند مانند سایر افراد به اشتغال دسترسی پیدا کند.

مدیر بهزیستی البرز تاکید کرد: استفاده از فرصت‌های برابر یعنی تردد سهل و آسان معلولان مانند سایر شهروندان. فرصت برابر به معنی داشتن امکانات تفریحی و رفاهی یکسان است که با مناسب‌سازی، شرایط حضور افراد با محدودیت حرکتی مهیا شود. شهر سالم یعنی سالمندان بتوانند به پارک‌ها، فضای سبز و خدمات اجتماعی دسترسی داشته باشند ولی متاسفانه امروز حتی برابری در فرصتهای اندک را هم نداریم و هنوز برای دستیابی آحاد جامعه به عدالت و برابری اجتماعی راه بسیار مانده است. 

وی گفت: در استان البرز بیش از 50 هزار معلول شناسایی شده است. در البرز بالای 12 درصد جمعیت استان، سالمند هستند و همچنین تعداد کثیری از عزیزان مجروح از جنگ داریم که برای سرافرازی ملت از سلامتی و توان خود گذشتند و به درجه عزیز جانبازی نائل شدند و این درحالی است که نمی‌توانند به امکانات و شرایط یکسان دسترسی پیدا کنند و اگر این‌گونه باشد می‌توان ادعا کرد که به عدالت اجتماعی رسیده‌ایم!

این مدیر استانی تاکید کرد: آیا نسل جوان معلول به‌راحتی به دانشگاه راه پیدا می‌کنند و امکان تردد سهل و آسان برای آنها فراهم است و مراکز علمی مناسب‌سازی شده‌اند؟ 

وی گفت: آیا فرصت‌های اشتغال برای معلولان همچون افراد دیگر، یکسان است؟ آیا بانک‌ها همکاری لازم را برای اشتغال این عزیزان با سازمان بهزیستی دارند؟

حیدری ادامه داد: همه این سوالات و ابهامات در جامعه فعلی به وفور یاد میشود و این بیانگر این است که هنوز عدالت اجتماعی به شکلی که مد نظر است در جامعه برقرار نیست و آحاد جامعه متاثر از نیاز و توانمندی‌هایشان، فرصت شغلی ندارند.

وی با اشاره به جامعه بزرگ زیر مجموعه بهزیستی، گفت: این افراد در برنامه‌ریزی شهری دیده نمی‌شوند و با وجودی که بیش از 12 درصد جامعه سالمند و نیمی از آنها کهنسال و نیازمند مناسب‌سازی شهر هستند. 

این مدیر استانی به وظایف بهزیستی اشاره کرد و اذعان داشت: بهزیستی منتظر معلول شدن افراد و ارائه خدمات نیست. خوشبختانه سال گذشته در زمینه پیشگیری از تنبلی چشم، بیش از 100 هزار نفر در استان البرز که کودکان 3 تا 6 سال بودند، غربالگری شدند و این اقدام از معلولیت بینایی آنها پیشگیری کرد. همچنین بیش از 40 هزار نفر در غربالگری شنوایی، آزمایش شدند و خدمات بعد از آن ارائه گردید.

حیدری اقدامات پیشگیری از معلولیت را حائز اهمیت دانست و گفت: در قانون برنامه ششم توسعه، بحث آزمایشات مشاوره ژنتیک، اجباری شده چراکه لازم است معلولیت های ناشی از ازدواج فامیلی، کاهش پیدا کند و همچنین آموزش هایی که برای افراد با ریسک بالا در نظر گرفته شده در دستور کار قرار گرفته است.

مدیرکل بهزیستی استان البرز به اقدامات سازمان در حوزه اشتغال اشاره و تصریح کرد: سال گذشته بیش از 2 هزار و 400 فرصت شغلی برای جامعه هدف ایجاد کردیم و سهم معلولان حدود 50 درصد بود. از طرفی در قانون آمده که 3 درصد استخدامات دولتی برای معلولان است و این در حالی است که به قانون عمل نشده است.

وی تاکید کرد: مسئولان باید این موارد را مد نظر قرار دهند و در غیر این‌صورت با بحران روبرو خواهیم شد چراکه شغل تنها برای کسب درآمد نیست بلکه پایگاه و جایگاه اجتماعی فرد را تعیین می‌کند بنابراین ایجاد شغل برای آحاد جامعه یک ضرورت است و برای بهزیستی این امر، اهمیت بیشتری دارد و باید با تدابیر ویژه این مهم دنبال شود و امیدوارم مدیران مربوطه توجه ویژه درباره اشتغال معلولان داشته باشند. 

حیدری گفت: سازمان بهزیستی در زمینه تهیه مسکن معلولان هم اقدام کرده و بیش از 130 واحد به خانواده دارای چند معلول واگذار می‌کنیم و در این ارتباط بیش از 700 پرونده به نوبت در دست بررسی است که امیدواریم برای تمام آنها این امکان فراهم شود چراکه تهیه مسکن یکی از ارکان توانمند سازی و ضرورت جامعه است. خوشبختانه بیش از 5 هزار نفر که سالیان بسیاری در نوبت بودند در ماه گذشته تحت حمایت بهزیستی قرار گرفتند و امیدواریم برای افراد باقی مانده نیز ارائه خدمات بهزیستی فراهم شود.

مراسم امروز بهزیستی با حضور مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی البرز، رئیس و تعدادی از اعضای شورای شهر و مدیران شهرداری کرج، برگزار شد. این برنامه با هنرنمایی تنی چند از توانیابان استان البرز، ادامه داشت.

بهزیستی البرز اسدالله حیدری اشتغال معلولان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر