کد خبر: 696021 A

مدیرکل بانوان و خانواده استانداری البرز:

مدیرکل بانوان و خانواده استانداری البرز، گفت: مسئله نزدیکی به تهران و سرریزشدن بخشی از آسیب های اجتماعی پایتخت به کرج، عامل دیگری است که موجب شکل گیری سکونت گاه های غیررسمی و افزایش حاشیه نشینی در اطراف کرج و به تبع آن گسترش آسیب های اجتماعی در این کلانشهر شده است که ضرورت توسعه مراکز اورژانس اجتماعی، حائز اهمیت است.

به گزارش ایلنا، مریم اسماعیلی‌فرد در روز ملی مبارزه با خشونت علیه زنان با اشاره به اینکه در دههه‌ای اخیر برای گذر از جامعه سنتی و ورود به سطحی از پیشرفت، مسئولان دنبال راهکارهای مختلف برای توانمندسازی خانواده‌ها و کاهش آسیب‌های اجتماعی بوده‌اند، افزود: یکی از این راهکارها شکل‌گیری اورژانس اجتماعی توسط سازمان بهزیستی در سال 78 و با هدف کاهش میزان این آسیب‌ها در کشور بوده است.

وی ادامه داد: جامعه هدف فعالیت‌های اورژانس اجتماعی در قالب رسیدگی به گزارشاتی مبنی بر  کودک آزاری و همسرآزاری، دختران فراری، سالمند آزاری و خودکشی است.

اسماعیلی‌فرد گفت: شرایط خاص البرز از جمله وجود چند زندان بزرگ موجب شده که شهروندان بیشتر در معرض آسیب‌های اجتماعی باشند. مسئله نزدیکی به تهران و سرریزشدن بخشی از آسیب‌های اجتماعی پایتخت به کرج هم عامل دیگری است که موجب شکل‌گیری سکونت‌گاه‌های غیررسمی و افزایش حاشیه‌نشینی در اطراف کرج و به‌تبع آن گسترش آسیب‌های اجتماعی در این کلانشهر شده به‌همین دلیل توسعه مراکز اورژانس اجتماعی در البرز مورد توجه قرار داده شده است.

مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری البرز اضافه کرد: در 6 ماهه نخست سال‌جاری دریافت‌کننده خدمات از مراکز فوریت‌های اجتماعی البرز حدود 8 هزار و 114 نفر بوده اند که از این تعداد 58 درصد مراجعین پایگاه‌های خدمات اجتماعی، 31 درصد استفاده‌کنندگان خدمات خط ‌تلفن 123، حدود 7 درصد مراجعه کنندگان خدمات اورژانس سیار و 4 درصد هم استفاده‌کنندگان خدمات مداخله در بحران‌های فردی و اجتماعی هستند.

وی گفت: طبق گزارش‌های ارسالی به خط 123 اورژانس اجتماعی، تعداد 291 مورد کودک‌آزاری در استان البرز اعلام شده کنار این آسیب‌های اجتماعی گزارش‌های دیگری درباره 165 مورد همسرآزاری، 7 مورد خشونت‌های خانگی، 21 مورد فراراز منزل، یک مورد زنان و دختران آسیب‌دیده، 18 مورد کودکان خیابانی، 19 سالمند آزاری و 10 مورد معلول آزاری هم برای نیمه اول سال 97 به این خط تلفن اعلام شده است.

اسماعیلی‌فرد افزود: 124 مورد اختلالات حاد خانوادگی، 65 مورد تقاضای طلاق زوجین و یک مورد ابتلا به اختلالات جنسی هم در سطح استان البرز در 6 ماهه نخست سال‌جاری به خط تلفن 123 اورژانس اجتماعی توسط مراجعان گزارش شده و کنار این موارد هزار و 738 نفر از تماس‌ها هم از سوی سایر افرادی بوده که در شرایط بحرانی هستند.

مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری البرز
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر