کد خبر: 695689 A

افتتاح پیست دوچرخه سواری کوهستان صفه؛

بزرگترین پیست دوچرخه‌سواری اصفهان، با همکاری هیات دوچرخه‌سواری استان اصفهان و شهرداری منطقه پنج همزمان با هفته وحدت و روز اصفهان افتتاح شد.

به گزارش ایلنا از اصفهان، پیست دوچرخه‌سواری کوهستانی صفه، که توسط شهرداری منطقه ۵ در اختیار هیات دوچرخه سواری استان اصفهان قرار گرفته، ٢٠٠ هکتار وسعت دارد و دارای لوپ های متعدد در طول ٢هزار تا ۵ هزار متر است که بهترین شرایط را برای برگزاری مسابقات کراس کانتری در سطوح مختلف از نوجوانان تا بزرگسالان، مهیا می کند.

همچنین این پیست استعداد ایجاد مسیرهای حرفه‌ای دانهیل و BMX المپیک را نیز دارا است و دوچرخه‌سواران کوهستان را قادر می سازد در محیطی امن و بدون هیچ گونه خطر و مزاحمت، رکاب بزنند.

معاون خدمات‌شهری شهردار اصفهان در این مراسم گفت: در این اقدام، سعی شده شرایط ایمن برای ورزش‌های عمومی و رو باز ایجاد شود.

حسین امیری، رویکرد مدیریت شهری را حمایت از فعالیت‌های ورزشی و توسعه ورزش‌های همگانی دانست و افزود: شهرداری خود را ملزم به ایجاد شرایط مناسب برای فعالیت ورزشکاران می‌دانند.

احمد رضایی، مدیر منطقه پنج شهرداری اصفهان نیز در این مراسم اظهار داشت: بخشی از مسیر کوه صفه که استفاده عمومی کمتری داشت را برای احداث این پیست دوچرخه سواری در نظر گرفتیم.

وی افزود: این پیست یک مسیر چهار کیلومتری را برای استفاده عمومی شهروندان در زمینه دوچرخه‌سواری کوهستان ایجاد کرده است.

رضایی اعلام کرد: طبق تفاهم‌نامه‌ای که با هیات دوچرخه سواری اصفهان امضا کردیم، مسئولیت بهره‌برداری، تامین نیروهای امدادرسان و ایمن‌سازی مسیر با این هیئت است و در صورت شرایط لازم برای آن توسط شهرداری مهیا خواهد شود.

اصغر برشان، عضو شورای اسلامی شهر اصفهان نیز در این زمینه گفت: اصفهان شهر دوچرخه‌ها بوده و تلاش می شود حفظ و احیای این عنوان در تصمیم گیری ها و برنامه ریزی ها در نظر گرفته شود.

وی افزود: اولین قدم در بهبود وضعیت دوچرخه‌سواری همگانی ایجاد بسترهای مطلوب برای آن در شهر است که در این خصوص باید موانع شهری رفع شده و مسیرهای ویژه دوچرخه‌سواری هموار شود.

وی تاکید کرد: برای توسعه فرهنگ دوچرخه سواری ابتدا باید کاری کرد که دوچرخه سواران بتوانند با ایمنی کامل تردد کنند.

برشان ادامه داد: نباید تنها تمرکز خود را در ورزش قهرمانی معطوف کنیم بلکه باید در کنار همگانی بودن ورزش دوچرخه‌سواری، به آن به چشم یک ورزش قهرمانی نیز نگاه شود.

نیاز و آرزوی چند ساله ای که محقق شد

جلیل عباسپور، رئیس هیات دوچرخه‌سواری استان اصفهان نیز در این مراسم گفت: دوچرخه‌سواری ۲۵ رشته را در خود جای می‌دهد و برخی از آن‌ها جزء رشته‌های مدال آور المپیک هستند، بنابراین لازم است شرایط برای تمرین و مسابقه علاقه‌مندان آن فراهم شود.

وی افزود: در دهه 70 و 80 دوچرخه سواران اجازه تمرین در کوه صفه و برگزاری مسابقه را داشتند اما در ۱۰ سال گذشته به‌دلیل استقبال فراوان شهروندان و نبود امکانات، شرایط تمرین از دوچرخه‌سواران گرفته شد.

وی ادامه داد: طی ۱۰ روز گذشته یک پیست با امکانات بسیار مطلوب توسط شهرداری منطقه پنج ایجاد شده‌ است و من هنوز باور نمی‌کنم که ظرف این مدت کوتاه پیست به حدی رسیده که از همین امروز امکان برگزاری مسابقه را در آن داریم.

رئیس هیات دوچرخه‌سواری استان اصفهان اظهار کرد: در اصفهان تنها پیست دوچرخه‌سواری کورس، در نقش‌جهان است که تنها ۱۵ درصد پیشرفت فیزیکی داشته و برای تکمیل آن شش میلیارد تومان لازم است؛ امیدواریم پس از توقف دو ساله این پروژه، از سر گرفته شود.

وی ادامه داد: دوچرخه‌سواران تنها در دو نقطه از شهر امکان تمرین دارند؛ یکی نزدیک پل خواجو و دیگری مقابل هتل عباسی که در هر دو محل با مخالفت و برخورد نیروی انتظامی، امکان تمرین از آن‌ها گرفته می‌شود.

در پایان این مراسم، از دو گردشگر دوچرخه‌سوار اروپایی و پیشکسوتان دوچرخه‌سواری استان اصفهان تقدیر و تفاهم‌نامه‌ای در خصوص توسعه همکاری‌ها میان هیئت دوچرخه‌سواری استان و شهرداری منطقه پنج به امضا رسید.

استان اصفهان اصفهان جهان دوچرخه سواری کوهستان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر