کد خبر: 695276 A

رئیس سازمان جهاد کشاورزی البرز خبر داد:

رئیس سازمان جهاد کشاورزی البرز از پرداخت تسهیلات اشتغال به تولیدکنندگان و سرمایه گذاران بخش کشاورزی استان، خبر داد.

به گزارش ایلنا، سید مجید موسوی در جمع خبرنگاران، گفت: تسهیلات کم بهره به طرح‌های تولیدی اشتغالزا در قالب تسهیلات اشتغال پایدار روستایی و عشایری برای ایجاد و توسعه و تکمیل طرح های فعالیت های گلخانه‌ای، پرورش قارچ، گیاهان دارویی، پرورش دام و طیور، شیلات و آبزیان، صنایع تبدیلی و تکمیلی کشاورزی با سود 6 درصد پرداخت شد.

وی تصریح کرد: 298 طرح متقاضی تسهیلات اشتغال روستایی و عشایری و فراگیر به مبلغ 2 هزار و 299 میلیارد ریال پس از اخذ مصوبه کارگروه اشتغال استان به بانک های عامل کشاورزی، پست بانک، توسعه تعاون و صندوق کارآفرینی امید، معرفی شدند.

 موسوی در خصوص طرح های معرفی شده به بانک های عامل  گفت: طرح های منعقد شده در بانک های عامل 139 طرح به مبلغ 827 میلیارد ریال و با پیش بینی ایجاد اشتغال یک هزار و 103 نفر است.

وی در خصوص جذب تسهیلات اشتغال روستایی و عشایری 117 طرح، گفت: جمعاً به مبلغ 596 میلیارد ریال با پیش بینی ایجاد اشتغال 770 نفر توسط بانک های عامل کشاورزی، پست بانک، بانک توسعه تعاون و صندوق کارآفرینی امید پرداخت شده است و مابقی طرح های  که پرونده تسهیلاتی آنها در بانک تکمیل شده  پس از تخصیص  اعتبار جدید در فرایند پرداخت قرار خواهد گرفت. 

وی در زمینه تسهیلات خط اعتباری مکانیزاسیون کشاورزی بیان کرد: تسهیلات مکانیزاسیون با نرخ سود 15 درصد به بهره برداران پرداخت می‌شود. همچنین این تسهیلات به منظور خرید انواع ماشین آلات و ادوات کشاورزی و دامپروری در راستای افزایش ضریب مکانیزاسیون، پرداخت می‌شود که مبلغ 92 هزار میلیون ریال تسهیلات مکانیزاسیون در سال گذشته پرداخت شده است. 

موسوی اظهار داشت: در سال 1397 تعداد 41 مورد پرونده به مبلغ 145 هزار و 377 میلیون ریال برای دریافت تسهیلات مکانیزاسیون به بانک کشاورزی معرفی شده است. 

وی افزود: تسهیلاتی از محل صندوق حمایت از بخش کشاورزی با نرخ سود 14 الی 16 درصد نیز در قالب تسهیلات سرمایه ای و سرمایه در گردش به بخش صنایع تبدیلی و تکمیلی، آب و کشاورزی پرداخت می‌شود که مبلغ 287 هزار میلیون ریال تسهیلات از محل صندوق توسعه ملی در سال گذشته به متقاضیان پرداخت شد و در سال جاری نیز تعداد 103 مورد به مبلغ یک میلیون و 72 هزار و 313 ریال تسهیلات از محل صندوق توسعه ملی به بانک کشاورزی معرفی شده است.

موسوی تصریح کرد: تسهیلات اشتغال پایدار روستایی با نرخ سود 8 درصد با عاملیت بانک سینا و پارسیان به منظور ایجاد اشتغال در مناطق روستایی از محل اعتبارات در اختیار اداره کل امور روستایی و شوراهای استانداری در قالب تسهیلات سرمایه ای به بهره برداران بخش کشاورزی با حداقل سقف 10هزار میلیون ریال و حداکثر اعتبار 20 هزار میلیون ریال، پرداخت می شود که در سال گذشته مبلغ 77 هزار و 140 میلیون ریال تسهیلات به بهره برداران بخش کشاورزی پرداخت شده است.

وی با عنوان اینکه امسال تعداد 15 طرح به مبلغ 96 هزار و 780 میلیون ریال به اداره کل امور روستایی و شوراها برای معرفی به بانک سینا، صورت گرفته است، گفت: در خصوص طرحهای مشاغل خانگی، این تسهیلات با نرخ سود 4 در صد به دارندگان مجوز فعالیت مشاغل خانگی در بخش کشاورزی پرداخت می شود که در سال جاری تعداد 104 طرح برای دریافت تسهیلات به اداره کل تعاون کار و رفاه اجتماعی و معرفی به بانک انجام گرفته و از این تعداد 46 فقره به مبلغ 7 هزار و 770 میلیون ریال جذب و الباقی در حال پیگیری برای دریافت تسهیلات است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی البرز در خصوص تسهیلات اقتصاد مقاومتی با نرخ سود 18 درصد گفت: این تسهیلات نیز با عاملیت کلیه بانک ها در قالب تسهیلات سرمایه ای و سرمایه در گردش به بهره برداران بخش کشاورزی پرداخت می شود که در سال گذشته مبلغ 496 هزار میلیون ریال از این محل به متقاضیان واجد شرایط پرداخت گردید. همچنین در سال جاری نیز تا به این لحظه مبلغ 108 هزار و 500 میلیون ریال توسط بانک ها پرداخت شده است.

استان البرز جهاد کشاورزی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر