کد خبر: 695216 A

مدیرکل مدیریت بحران استان یزد مطرح کرد:

مدیرکل مدیریت بحران استان یزد معتقد است، بافت تاریخی یزد برای زلزله بیشتر از 5.5 ریشتر مقاوم نیست و حتی ساختمان های جدید هم تخریب می شوند.

به گزارش ایلنا، هادی هادی نسب، با بیان اینکه بافت تاریخی یزد را بیشتر زلزله تهدید می‌کند، عنوان کرد: چنانچه زلزله با ریشتر بالا رخ دهد نه تنها بافت‌های تاریخی بلکه ساختمان‌هایی که جدید نیز ساخته شده‌اند در خطر هستند. ماهیانه و روزانه یزد در معرض ریشترهای کم قرار دارد ولی چنانچه زلزله با ریشتر بالا رخ دهد بافت تاریخی یزد مقاوم در برابر زلزله‌های پنج و نیم ریشتر و بالاتر نیست.

هادی‌نسب افزود: البته دستگاه‌ها هماهنگی‌هایی را در زمینه بافت تاریخی انجام داده‌اند و با وجود کمبود امکانات و بودجه، فعالیت‌هایی خوبی صورت گرفته و جلسات متعددی برگزار شده است و با توجه به رخ دادن حوادثی چون آتش‌سوزی در بافت تاریخی طرح‌هایی را در دست اجرا داریم که بتوانیم در زمینه لوازم و ادواتی که بتواند در بافت تاریخی فعالیت کند و مانور بدهد اقدام بشود ولی در زمینه بحران سیل و زلزله توانایی بیشتری نیاز است و طرح‌های بیشتری باید در دستور کار قرار گیرد.

2347170

گفتنی است بافت تاریخی یزد به مساحت عرصه 743 هکتار و مساحت حریم پنج هزار هکتار در سال 1384 به ثبت ملی رسید و حدود 200 هکتار از این محدوده در سال 1396 توسط سازمان جهانی یونسکو به عنوان شهر میراث بشری به ثبت جهانی رسیده است.

بافت تاریخی یزد زلزله در یزد مدیریت بحران یزد
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر