کد خبر: 691388 A

رئیس بنیاد مسکن در نشست خبری مطرح کرد:

رئیس بنیاد مسکن با بیان اینکه در مجموع 100 هزار واحد مسکونی در زلزله کرمانشاه آسیب دید گفت: 90 درصد کار بازسازی این تعداد واحد مسکونی در روستاها به پایان رسیده و در بخش شهری نیز 70 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.

به گزارش خبرنگار ایلنا، علیرضا تابش در نشست خبری اولین سالگرد زلزله کرمانشاه گفت: در مجموع 100 هزار واحد مسکونی آسیب دیده در زلزله کرمانشاه وجود داشت که برخی از آنها احداثی و برخی از آنها تعمیری بودند. هم اکنون بیشتر موارد تعمیری به اتمام رسیده و مردم اکثرا در خانه‌ها زندگی می‌کنند. 9000 مورد در شهرها و 25 هزار مورد از موارد احداثی در روستاها وجود داشتند که کار این خانه‌ها حدود 90 درصد به پایان رسیده و در موارد شهری نیز 70 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.
 
وی گفت‌: پرداخت هزینه‌ها و طراحی نقشه‌ها در ساخت خانه‌ها با ما بوده، اما مدیریت بیشتر کار با خود مردم بوده و صرفا ما به آن نظارت می کردیم و در مواردی نیز وام‌هایی را اهدا کردیم، اما مشارکت در هزینه وام را بر عهده خود فرد گذاشته و افراد می‌توانند به صورت مرحله‌ای از وام‌های خود استفاده کنند. عملکرد ترکیبی مردم و دولت یک کار بسیار موثر و زیبا بود.
 
رئیس بنیاد مسکن درباره افزایش فضا برای مستأجران نیز، گفت‌: در واقع می‌توانیم بگوییم که فضای شهری افزایش یافته است، زیرا به تمام خانه‌های احداث شده یک طبقه اضافه شده است و در حال‌ حاضر اگر مستأجری در کانکس زندگی می‌کند صاحبخانه وی هم در کانکس است، اما در زمانی که ساخت خانه‌ها به پایان برسد، ظرفیتی برای مستأجران اضافه شده و این فرد می‌تواند تبدیل به مالک شود. البته در این زمینه فکرهایی هم شده است که در پروسه طولانی مدت انجام خواهد گرفت. به عنوان مثال اعلام کردیم که زمین را با قیمت مناسب‌تری به آنها ارائه دهیم و یا وام‌هایی را به این پروسه اختصاص خواهیم داد.
 
وی در ادامه‌ با اشاره به افرادی که می‌خواهند در زمینه زلزله کرمانشاه کمک‌هایی را اهدا کنند، گفت‌: آنچه که ما همواره اعلام کرده‌ایم برای شفاف سازی در مورد نحوه جمع‌آوری کمک‌های مردمی است و همواره توصیه کردیم که برای امدادرسانی و کمک کردن مبالغ خود را به حساب جمعیت هلال احمر و کمیته‌ امداد امام خمینی (ره) انتقال دهند.

امام خمینی جمعیت هلال احمر دولت زلزله مسکن
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر