کد خبر: 691059 A

شفقی تاکید کرد:

فرماندار ویژه کرج عدم توازن جلسات کمیسیون ماده ۱۰۰ و ۵ را بیانگر رشد صعودی ساخت و سازهای غیرمجاز در این کلانشهر عنوان کرد.

به گزارش ایلنا، سیروس شفقی امروز در جلسه «پیشگیری و مقابله با ساخت‌وساز غیر مجاز» که با حضور جمعی از مسولان شهری در محل فرمانداری برگزار شد، گفت: موضوع ساخت‌وساز غیرمجاز بحث امروز نیست و از گذشته با آن مواجه بوده‌ایم و وضعیت شهرستان کرج به‌جهت مهاجرپذیری بالا و سودجویی انبوه‌سازان موجب ایجاد ساخت و سازهای غیرایمن و آلودگی بصری شده است.

وی با اشاره به وجود گسل‌های فعال در البرز و تهران و تهدید ساخت‌وسازهای غیرمجاز در هنگام بحران‌ها و حوادثی همچون زلزله تصریح کرد: امروزه بسیاری از کشورها مانند ژاپن دیگر به مقوله ساخت و ساز غیرمجاز به چشم بحران نگاه نمی‌کنند و راهکارهایی هم برای این امر اندیشیده‌اند؛ امروز دیگر پدیده زلزله برای آنها امری بدیهی محسوب می شود.

معاون استاندار البرز ادامه داد: در حوزه مدیریت شهری نیز باید ضعف‌هایی که وجود دارد شناسایی و با هم افزایی برای رفع آنها تلاش کرد.

وی ادامه داد: مهاجر پذیری کرج، سودجویی برخی از سازندگان، گران شدن ساخت وساز بسترها را برای ایجاد سازه های غیرایمن دراین کلانشهر فراهم کرده است.

معاون استاندار البرز با تاکید بر برگزاری کمیته‌هایی در این زمینه با همراهی شهرداری‌های کرج برای آسیب‌شناسی دراین حوزه گفت: فاصله کوتاه گسل‌ها و  تاثیرپذیری از گسل‌های تهران ضرورت مقاوم‌سازی و ایمن‌سازی هرچه بیشترسازه‌های کرج را ضروری می‌سازد.

شفقی اضافه کرد: مجموعه فرمانداری کرج از آمادگی لازم برای هم‌افزایی و تعامل هرچه بیشتر با شهرداری‌ها برای حل مشکلات این حوزه برخوردار است. باید مشکلات را دراین زمینه احصاء و با کمک نمایندگان محترم مردم در مجلس اقدامات سازنده در این زمینه صورت گیرد.

فرماندار ویژه کرج خاطرنشان کرد: در بحث کمیسیون ماده 100 نیز باید نظارت‌های کافی را به خرج داد و با هماهنگی نظام مهندسی در حل مشکلات ساخت وساز غیرمجاز هرچه موثرتر عمل کرد.

فرماندار ویژه کرج با بیان اینکه برای جلوگیری از ساخت و سازها باید تعامل و همراهی برای هم افزایی بیشتر از سوی تمامی دستگاه ها وجود داشته باشد، ادامه داد: برخی اصلاحات بر آیین‌نامه جدید ساماندهی ساخت و سازهای غیرمجاز وارد است که یکی از آنها نیز ماده 8 قانون منع فروش اراضی فاقد کاربری مسکونی است که باید این قبیل موارد احصاء شود تا در صورت استمرارقانون مورد بازنگری قرار گیرد.

شفقی با تأکید بر ضرورت ارتباط بیشتر مدیران ادارات با مسولان حوزه شهری در جهت هم‌افزایی و در راستای اهداف قانونی شهرداری گفت: باید تمام تلاش خود را باید بکار ببرید تا دستگاه‌های اجرایی را به شهرداری نزدیک‌تر سازیم چراکه این فاصله به ضرر شهر و مدیران مناطق خواهد بود.

وی افزود: در بحث ماده 100 هم باید خط قرمزهایی را تعریف کرد تا روند مصوبات به شکلی اجرا شود که شاهد کاهش ساخت و سازهای غیر مجاز باشیم.

معاون استاندار البرز عدم توازن بین تعداد جلسات کمیسیون ماده 100 و کمیسیون ماده 5 را نیز حامل پیام مهمی در رشد صعودی ساخت و سازهای غیرمجاز در کلانشهر کرج عنوان کرد و خواستار اتخاذ تدابیر لازم از سوی دست اندرکاران حوزه مدیریت شهری شد.

سیروس شفقی فرماندار ویژه شهرستان کرج
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر